Vaasan akkutehdas oli utopiaa.

Anonyymi

42

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unkari ja Puola saa teollisuutta.

      Kulut ja logistiikka.







      "markkinat"

    • Anonyymi

      vaasalainen laiskanpullea duunari on liian kallis. 50 prosenttia palkoista veks, niin akkutehdas voi toteutua.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ainoastaan Itä-Eurooppa on kilpailukykyinen massatuotetussa teollisuustavarassa, jossa tarvitaan manuaalisia työvaiheita.

        Fiskars ja ABB tuottaa paljon Puolassa ja moni muu.

        Matkapuhelinten valmistus on edelleen liian kallista Puolassa.
        Vietnam on työn tuottavuudessa, laadussa ja kustannuksissa ylivoimainen.



        "markkinat"


    • Anonyymi

      Koko yksilökeskeinen yhteiskunta se utopiaa on, mutta usko auttaa jaksamaan, itseensä uskojille totuus on toissijaista.

    • Anonyymi

      ns.kolmansissa maissa ei ole vielä kaivostoimintaa ja kierrätys on täysin olematon..siksi osa tuotannosta jää kumminkin tänne suunittelun tueksi. toki esimerkiksi turkki on imenyt valimo ja koneistus teollisuutta pohjoismaista aika paljon..karvarinnat tekee aika halvalla ja eikai laatukaan niin huono ole.kierrätettävä materiaali liikkuu logistisesti suhteelisesti aika edullisesti ja nopeasti täältä pois..ehkä uuden hallituksen olis aika tehdä jotain asialle muutakin kun suunitella palkoillisten veronkorotuksia.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kyllä kahvin kieltäminen estäisi paljon tyhmyyden tekemistä ja vahingontekoa.....

    • Anonyymi

      Kaikki maailman työläiset, liittykää yhteen. Menetettävänä on vain kapitalistiset kahleemme, mutta voitettavan koko akkuromun täyttämä maailma.

    • Anonyymi

      Akkujen ja metallien kierrätys toimii todistettavasti hyvin. Sähköautot on tulevaisuus, mutta niiden akkukennoja ei kannata Suomessa valmistaa.

      Vastaavasti akustojen kokoonpano laajenee ja on todistetusti kannattavaa Suomessa.



      "markkinat"

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hesarin 18. 5 julkaistu artikkeli 1.5 miljardin € suomalaisesta akkuklusterista on utopiaa....






      "markkinat"

    • Anonyymi

      Eihän Suomeen, jota kommunistit ja ay-liike dominoi, mikään eikä kukaan kapitalisti uskalla investoida. Kaikki raha menee järjestäytyneiden työläisten ylisuuriin palkkoihin ja muihin sosiaalimaksuihin. Ja jos ei palkkaa makseta, niin heti on lakot ja mielenosoitukset pystyssä. Unohtakaa kaikki akkutehtaat. Se on Marxin syytä.

    • Anonyymi

      Kiinan kommunistien kapitalismi on empiirisesti todistettu kaikkein tehokkaimmaksi tavaksi tuottaa..
      Huawei on hyvä esimerkki.
      Huawei 5 G verkon tukiasemat on teknisesti Nokian ja Ericssonin valmistamia parempia ja 50% halvempia.




      "markkinat"

      • Anonyymi

        Saattaa olla natzismi kiinasta vie sittenkin voiton aatu aloittelijana vain mokaili sen oman natzisminsa kanssa


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Unkarissa työntekijä saa 700€ edestä forintteja kuukaudessa akkukennotehtaassa.
        Lisäksi Unkarissa on alettu valmistamaan sähköautoja.

        Lähellä on on Itävallassa suuri sopimusvalmistaja sekä BMW Baijerissa 600km.

        Samsung on aloittanut laajennukset..


        "markkinat"


    • Anonyymi

      23.5 talousanomissa oli erittäin hyvä kirjoitus akku alasta kaivosmetalleista jalostuksesta ja suomen mahdollisuuksista...vaasaa tai yleensä pohjanmaa/etelä-pohjanmaa aluetta ei kyllä mainittu vaikka tuo kaivos ja rikastamo on tuossa ihan sadan kilomeeterin päässä...olisko lobbareilla ollut töitä??? tää paikallinen udd pitää niitä bileitä koko ajan mut kumma??? kuinka tuo on unohtunu??? ei oo tullu tauhkaa liivin taskuun...ja seinäjoella lobbarit on saanu kepun miehiltä pari vuotta vaan sairaala rahaa....nyt pitäis ismo leikolaa lainatakseni sanoa vaan ..no niin

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Huuuuhaaaatahan se koko juttu akkutehtaasta oli, herrojej kusetus juttu, saivat matkustella tutustumassa, syödä ja juoda, muusta mukavasta puhumattakaan, näin julkisesti, kivaa oli.

      Maksajahan oli kyllä tiedossa.

    • Anonyymi

      Kansalainen keksi ja kaupunginjohtaja lähti luomaan kuvia.
      Kansa toisti ja kuoro kasvoi.

      Nyt se loppuu.




      "markkinat"

    • Anonyymi

      Keliber Oy:n kaivos ei tule toteutumaan.
      Samoin Terrafamen sulfatointilaitoksen tuottoon uskotaan perusteettomasti.

      Kiinassa nikkelibrikettejä liuotetaan rikkihappoon .

      "markkinat"

      • Anonyymi

        Kiinassa sulfatointi onnistuu edullisesti! Se tapahtuu nikkelibrikettejä liuottamalla rikkihappoon....





        "markkinat"


    • Anonyymi

      Belgialainen Umicore rakentaa AKKUKATODITEHDASTA Nysaan Puolaan.

      Myös Kiinassa.
      https://www.youtube.com/watch?v=MTKc4W7Wn1w




      https://www.youtube.com/watch?v=S3TaLvuxyYQ






      Kokkola Umicore toimittaa Puolan Umicorelle . Sieltä valmis katodimassa Unkariin ja LG:n Puolan akkukennotehtaille.


      http://radio.opole.pl/103,264634,firma-umicore-rozpoczela-rekrutacje-do-fabryki-p



      https://yle.fi/uutiset/3-10799956



      "markkinat"

    • Anonyymi

      Antikompetenssia.
      Kaikilla tasoilla.






      "markkinat"

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nuo kuvassa olevat on vajaalla älyllä varustettuja.

    • Anonyymi

      Epäilen sitä myös vahvasti.






      "markkinat"

    • Anonyymi

      Nyt tavalliset kansalaisetkin alkaa ymmärtämään akkukennotehtaan ja koko tehdashankkeen järjettömäksi.



      Uskon, että kaupunki ja Pohjalainen on viimeisiä, jotka ymmärtää tämän tosiasian.


      "markkinat"

    • Anonyymi

      Virossa on korkeampi palkkataso. Puola on halvempi.


      "markkinat"

    • Anonyymi

      Akkutehdas ei kiinnosta enää, kun tosiasiat on tiedossa.

      "markkinat"

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      40
      2380
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1426
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe