Khao Lak vai Koh Lanta

Anonyymi

Olemme eläkkeellä oleva pariskunta ja suunnittelemassa ensi talven matkaa.
Khao Lak on tuttu paikka, mutta nyt kiinnostaisi Koh Lanta.
Olisi kiva kuulla mielipiteitä siitä, kumpi olisi kivempi paikka. Kiitos jo etukäteen mielipiteistä.

3

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene vaan tuttujen baarityttöjen luokse niin et tule pettymään.

    • Kahteen otteeseen tullut oltua molemmissa kohteissa ja itse lukisin molemmat kohteet suhteellisen saman oloisiksi kohteiksi joissa pääpaino on rannoissa/rantaelämässä.
      Molempien paikkojen yö-elämä on suhteellisen vaatimatonta eli mitään ”bilettäjää paratiiseja” niistä ei ole kumpikaan.
      Molemmissa paikoissa liikenne ei ole Thaimaalaisittain erikoisen pahaa sekä ajoympäristöt ovat suhteellisen helpohkoja, joten kummassakin paikassa omatoiminen vuokraskootterilla liikkuminenen on mahdollista (ja hyvin suosittua).
      Lantalla vaikuttaisi väki olevan hieman nuorempaa kuin Khao lakissa ja ns.reppureissaajien määrä Lantalla on huomattavasti Khao lakia suurempi.
      Yksi silmiinpistävä asia Lantalla kyllä on erittäin suuri paikallisten muslimien määrä (eli asia mikä lisääntyy kokoajan Thaimaan etelärajaa kohden mennessä), mutta heistä ei ole yhtään mitään ”haittaa” turisteille, vaan käyttäytyvät ihan kuten Thait turisteja kohtaan.

      Jos olette jo aikaisemmin Khao Lakissa olleet, niin miksi ette tällä kertaa sitten koittaisi Koh Lantaa ja muodostaisitte siitä oman mielipiteenne.

      • Anonyymi

        Kiitos mielipiteestäsi. Olemme matkustelleet Thaimaan eri kohteissa jo 12 kertaa, mutta Koh Lanta on kokematta, joten eiköhän me suunnata ensi talvena sinne.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      93
      3970
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3337
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      130
      2654
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      223
      2086
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      90
      1843
    6. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1809
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1803
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      114
      1617
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1311
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1222
    Aihe