HS mielipideosastolla oli tänään opiskelijan kirjoittama välkky juttu kahden kaupungin välisestä
rekkarallista joka tuottaa valtavan määrän hiilidioksidia ilmakehään ja aiheuttaa noin sadan miljoonan euron kustannukset EU-veronmaksajille.
Kerran vuodessa koko europarlamentti rahdataan koneistoineen Itä-Ranskaan
Strasbourgiin kahdeksitoista viikoksi ilman mitään perusteltua syytä.
Tätä muuttoa eivät kannata muut kuin ranskalaiset.
Yhden maan edustajien äänet painavat enemmän kuin 27:n muun.
EU:n piti olla demokraattinen päätöksenteossa.
Jokavuotinen muutto Brysselistä Strasbourgiin tuottaa turhia päästöjä vuosittain lähes viidentuhannen Berliini-New York-lennon verran.
Poliitikot vaativat ilmastotekoja äänestäjiltä.
Nyt olisi EU-parlamentaarikkojen vuoro tehdä ilmastoteko,
Lopettaa Bryssel-Strasbourg-Bryssel-ralli
ilmastonsuojelun ja 100 miljoonan euron turhien kustannusten takia.
Odotan Vihreiltä aloitetta.
Kiitän opiskelija Eero Tukevaa hyvästä kirjoituksesta HS:ssa, josta poimin asioita,
joista on kirjoitettu aikaisemminkin.
Ajoitus oli nyt loistava.
Ilmastomepit aloittakoot itsestään
11
68
Vastaukset
- Anonyymi
Tosta täytyis pistää tiukka kysely Vihreille mitä aiotte tehdä asialle !
Olisko aika tositekoihin haihattelujen sijaan ? Aloittaja puhuu täyttä totta. Olen tuota strasbourgin rekkarallia ihmetellyt.
Lisäksihän siellä mepit lentelee sinne koneilla ja jotkut kuulemma autoilla.
Kimppakyyti on kuulemma tuntematon käsite.Se on arvovaltakysymys kuulemma. Rallista on yritetty päästä eroon, mutta asianomaiset valtiot eivät suostu.
Ehkä tuuli nyt kääntyisi, jos painostettaisiin joka maassa meppejä toimimaan.Makriina2 kirjoitti:
Se on arvovaltakysymys kuulemma. Rallista on yritetty päästä eroon, mutta asianomaiset valtiot eivät suostu.
Ehkä tuuli nyt kääntyisi, jos painostettaisiin joka maassa meppejä toimimaan.Juurikin näin. On se surullistA, että EU-kansalaiset tällaisetakin joutuvat maksamaan.
- Anonyymi
Kaikki muut maat paitsi Ranska haluavat rallin loppuvan.
Ranska ei tietenkään halua, koska EU-parlamentin läsnäolo 12 viikkoa Ranskan Strasbourgissa tuo sinne valtavasti rahaa. Hotellit, ja ravintolat ovat täynnä, mepit kuluttavat paljon rahaa asuessaan Strasbourgissa.
Mutta miten voi olla, että yksi maa eli Ranska saa päättää, että rallia ei lopeteta ? - Anonyymi
Vihreät ei mitään aikaansaa.
Suurin osa vihreistä on kaupunkilaisia Pääkaupunkiseudulla.
Ei erota lammasta lehmästä.
Ei ole metsää nähnyt.
Silti määräilevät maaseudun ihmisiä mitä metsille pitäisi tehdä tai ei, tietävät muka paremmin kuin metsänomistajat, miten metsiä pitäisi hoitaa,
haluavat autolla ajon kieltää, maaseudulla auto on välttämätön.
Erikoisesti maaseudun ihmisten puolesta ottaa koppaan Vihreitten teoriat.
Käytännöstä Vihreillä ei ole hajua.
Vihreät on "toimistovihreitä", luontokirjoista ja sarjoista oppinsa saaneet ?
Jos sitäkään. - Anonyymi
Vihreillä ei ole yhteisiä arvoja niitten kanssa, jotka ajavat autoilla.
He ajelevat vain auton kyydissä.- Anonyymi
Onhan karmeaa porukkaa moittimaan silmittömästi puolueittain, hyi helvata!
- Anonyymi
On ilo huomata, että suomalaiset osaa ajatella omilla aivoillaan ja ovat valistuneita ja kriittisiä,
ettei kaikki puoluepropaganda mene täysillä läpi. - Anonyymi
Vihreät ovat korvanneet järjen ideologialla.
- Anonyymi
Onko sitä järkeä ja todellisuudentajua vihreillä ikinä ollutkaan ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658