Millä tavalla omia suotimia tehdään. Nyt tarvittaisiin tietoa kuinka mainoksen esto-ohjelman toiminnan lamauttavat estot poistetaan. Otetaan esimerkkinä tämän sivun sisältämä haitake joka kykenee lamauttamaan uBlock Origin toiminnan.
https://www.cyberciti.biz/faq/setting-up-an-network-interfaces-file/
Normaalistihan käyttäjä valitsee hiirellä verkkosivun elementtejä poistettavaksi, mutta kuten tuossa esimerkkisivullakin tämä kyetään estämään, joten jäljelle jää vain manuaalinen haitakkeen poisto.
Poistettava kohde on tässä kuvassa punainen alue:
https://s3.gifyu.com/images/Valinta_167.png
Vasta kun tuo on poistettu, voi normaali mainostenesto toimia.
uBlock Origin ja omat suotimet
18
241
Vastaukset
- Anonyymi
ittellä myös uBlock Origin Firefoxissa ja tuollaista punaista palkkia ei tuolla sivulla näytetä.
Noita vastaanhan on olemassa myös listoja jotka löytyy sieltä asetuksista, mutta omassa uBlock Originissa taaskaan noita ei ole ladattuna. uMatrix ja Windows 10 kyllä löytyy- Anonyymi
Valehtelet, minulla on myös uBlock Origin Firefox, ja varmasti selittelet huuhaata.
- Anonyymi
Eikö teidän kanssa voi mistään oikeasta asiasta keskustella?
Jos minä olisin kysynyt; Miten Ubuntu asennetaan?
Olisi vastauksia jo toista sataa.
Jos minä olisin kysynyt; Miten Windows asennetaan?
Olisi vastauksia jo kolmesataa joissa kaikissa kerrotaan miten Ubuntu asennetaan.
Hohhoijaa, mihin tämä maailma on menossa."Jos minä olisin kysynyt; Miten Windows asennetaan?
Olisi vastauksia jo kolmesataa joissa kaikissa kerrotaan miten Ubuntu asennetaan."
Tää on kyllä niin tätä foorumia :D- Anonyymi
devnull kirjoitti:
"Jos minä olisin kysynyt; Miten Windows asennetaan?
Olisi vastauksia jo kolmesataa joissa kaikissa kerrotaan miten Ubuntu asennetaan."
Tää on kyllä niin tätä foorumia :DSälli kysyi "kuinka mainoksen esto-ohjelman toiminnan lamauttavat estot poistetaan"
Sällin tasolla helpointa lienee lataamalla uBlockiin lisää listoja tai estämällä komentosarjojen suoritus - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sälli kysyi "kuinka mainoksen esto-ohjelman toiminnan lamauttavat estot poistetaan"
Sällin tasolla helpointa lienee lataamalla uBlockiin lisää listoja tai estämällä komentosarjojen suoritusKolli lopeta, kaikki jo tietävät millä tasolla sinun tietämys on.
Anonyymi kirjoitti:
Sälli kysyi "kuinka mainoksen esto-ohjelman toiminnan lamauttavat estot poistetaan"
Sällin tasolla helpointa lienee lataamalla uBlockiin lisää listoja tai estämällä komentosarjojen suoritusTai kysymällä joltain joka osaa; vastaus on jo annettu alempana aiheessa.
Käsittääkseni tuollaisissa tapauksissa uBlock Originia pitää "jatkaa" skriptiestäjällä, kuten NoScriptillä.
Sivustolle ei saa antaa aloitetta eli mahdollisuuksia käynnistellä aktiivista sisältöään ilman käyttäjän suostumusta.- Anonyymi
Eli olet sitä mieltä että on vain asennettava lisää selainlaajennoksia?
Anonyymi kirjoitti:
Eli olet sitä mieltä että on vain asennettava lisää selainlaajennoksia?
En, kuinka niin?
Ihan oma valinta siitä, kuinka paljon haluaa itse sietää vakoiluskriptejä ja päällekäyviä mainoksia. Yhtään lisäosaa ei tarvitse asentaa, ellei halua.
- Anonyymi
Juu, ei olisi pitänyt sekaantua hullujen linux hihhuleiden ongelmiin
Kyseinen elementti sivustolla on div html-elementti jonka id on blocker7a1003a.
Veikkaan että kyseinen elementti vaihtaa id :tä aina silloin tällöin.
Lisäät uBlockiin alla olevan rivin, joka poistaa kyseisen elementin näkyvistä.
cyberciti.biz###blocker7a1003a- Anonyymi
Heps kukuu, siinä se oli!
Hallintapaneliin > Minun Suotimet > ja ylimmälle riville juuri tuo, ja nyt toimii. Anonyymi kirjoitti:
Heps kukuu, siinä se oli!
Hallintapaneliin > Minun Suotimet > ja ylimmälle riville juuri tuo, ja nyt toimii.Jees, hyvä. Siltä varalta että tuo blocker elementin id :n loppuosa vaihtuu, niin voit tehdä säännön esim näin, jolloin kaikki blocker alkuiset div id :t blockataan:
cyberciti.biz##div[id^="blocker"]- Anonyymi
devnull kirjoitti:
Jees, hyvä. Siltä varalta että tuo blocker elementin id :n loppuosa vaihtuu, niin voit tehdä säännön esim näin, jolloin kaikki blocker alkuiset div id :t blockataan:
cyberciti.biz##div[id^="blocker"]Jees, ei kun paranee, muutinkin tuon viimeisen, sehän onkin parempi, ei heti mene toimimattomaksi vaikka tuon numerosarjan vaihtaisivatkin toiseen.
Hyvä, olen ylen tyytyväinen, vuoden paras ohje.
- Anonyymi
Minulla ei ollut mitään ongelmia avata sivua. uBlockin huomaa sivulta cloudflaren kautta käynnistyvä javascript, jonka toinen lisäosa uMatrix esti. Kun uMatrixissa sallin tuon cloudflaren kautta käynnistyvän javaskriptin niin vasta sitten ilmoitus tuli näkyviin. Ilman cloudflare - skriptien sallimista se ei näy.
Omien uBlock ja uMatrix - sääntöjen tekemisestä löytyy englanninkieliset ohjeet verkosta. Jos tarttee puukottaa sitä javascript - ohjemaa josta ilmoitus tulee näkyviin niin se onnistuu Tampermonkey - lisäkkeellä, jolla selaimessa pääsee lennossa muokkaamaan sivulla ajettavia javascript - kilkkeitä.
En oikein usko että kannattaa kauheasti tuhlata ruutia tuon ongelman ratkomiseen. Jos kehittelet täsmällisen vastatoimen niin hetken kuluttua ajettava skripti on muuttuu juuri sen verran että vastatoimesi lakkaa toimimasta.
uMatrix tuntuu kyllä toimivan hyvin. Sen avulla pääsee lukemaan Wired - lehteäkin ilman että mainoksenestonestimet tekisivät kiusaa. Sen voi kytkeä pois päältä haluamiltaan sivulta. - Anonyymi
Ei tarvita mitään ublockereita eikä sen säätöjä kun käyttää NoScriptiä.
- Anonyymi
No jos se sinusta tuntuu hyvältä, niin käytä sitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2293769S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi43208Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622324Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt411753Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651633- 1051387
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva101226Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa511094LIEKSA - LUOVUIN JUORUILUSTA NÄIN SIINÄ KÄVI, KARU TOTUUS ÄÄNESTÄJÄN KOVA KOHTALO
Uusi vuosi ei olisi kukaan voinut ennustaa, maastamuuttoa ennustin, ei kuitenkaan massit riittäneet, jouduin tulemaan K661057