Jarkko, Elmeri ja Anni....mitä ovat?

Anonyymi

Omaishoitajaliiton sivuilta löytyvät.
Siellä he matkustavat paikasta toiseen kuljettajansa kanssa.

Kertoisiko joku, minulle tyhmälle omaishoitajalle, mitä hyötyä meille omaishoitajan työtä tekeville on näistä nukeista? Ketä varten ne on tarkoitettu?
Vai kuvastavatko ne paremmin tekijöidensä ammattia, istua muumioina kun omaishoitajien asioita käsitellään eduskunnassa tai valtion päätäntä elimissä.

Lisätäänkö tämä listaan omaishoitajien kaltoinkohtelusta sekä pilkasta.

Niin mielemme olemme pahoittaneet.

14

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kertoo liiton henkilökunnan todellisen asenteen omaishoitajia kohtaan.
      Käyttävät meitä ainoastaan hyväkseen saadakseen yhteiskunnalta miljoonat suojatyöpaikkojensa ylläpitämiseen.
      Ylimielisyys omaishoitajia kohtaan näkyy kaikessa, todellisiin ongelmiin ei ole alkeellisintakaan halua puuttua.

      Nämä omaishoitajaa pilkkaavat ja loukkaavat pilanuket, voiko ketään enää pahemmin loukata?

    • Anonyymi

      En tykkää kiroilla, mutta voi helvetin, helvetin helvetti!

      Pilkkaamisella ei ole mitään rajaa.

      Olisikohan MOT-toimittajilla kesälomallaan intressiä tutkia liittoa?

      • Anonyymi

        Ymmärtääkö ja osaako ne edes hävetä sielä norsunluutornissaan miten raskaasti loukkaavat omaishoitajia.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        EI TÄMÄ VOI OLLA TOTTA! krrrrrrrrrr kkkkkkkkkkkkkrrrrrrrrrrrrrr!

        Ja mitä ilmeisimmin on. Sitten ne valittavat, että omaishoitajat on köyhiä. Minullekin on uskoteltu, että liittoon kuuluminen on pakollista. En kuulu.

        Jopa puhelinneuvonta on pelkkää rahankerjuuta. En ole soittanut, mutta muuten olen ottanut yhteyttä useankin kerran yli kymmenen vuoden aikana. Yhtään asiallista vastausta en ole saanut.


      • Anonyymi

        Liiton puheet omaishoitajien hyväksi tekemästään työstä on yhtä uskottavaa kuin politikkojen vaalipuheet.
        Nämä omaishoitajaa raskaasti loukkaavat pilanuket kertoo paljon liiton asenteista omaishoitajia kohtaan.

        Miksi meitä kohtelee liittokin näin ala-arvoisella tavalla pilkkaamalla meitä?


    • Anonyymi

      Kaikkein parhainta olisi lopettaa koko liitto, kohdentaa säästyneet miljoonat oikeasti omaishoidettavia ja omaishoitajia hyödyttäviin kohteisiin.
      Mitään emme häviä emmekä mistään paitsi jää vaikka liittoa ei olisi olemassakaan.
      Liitto on lähinnä taakka meille, vai millaisia tuntemuksia muilla on liiton toiminnasta?

      • Anonyymi

        Toimin itse spr:n omaishoitajien tukitoiminnassa vapaaehtoisena. Suurin osa vapaaehtoisista olemme omaishoitajia tai ex-omaishoitajia. Järjestämme pieniä tapahtumia omaishoitajille. Vahinko vain, että kaikki paikkakuntamme omaishoitajat eivät oääse mukaan niihin koska monen hoidettava on siinä kunnossa ettei voi jättää yksin.
        Järjestämme mm. pieniä retkiä, joulujuhlan sekä ystävänpäivä-kahvilan omaishoitajille.
        Rahoitamme toimintamme kahvilalla jota pidetään kerran kuukaudessa. Myymme arpoja. Kahvilan tarjottavat kustannetaan pääosin meidän vapaaehtoisten pussista. Samalla täällä kahvilassamme annamme vertaistukea vaikkakin "asiakjaina on vauvasta vaariin" -kuntalaisia. Ketään ei käännytetä ovelta.
        Spr antaa meille hivenen apua toimintaamme. Sekä kustantaa vuosittain kahdelle omaishoitajalle viikon loman kuntoutuslaitoksessa.
        Lisäksi meillä on erilaisia koulutuksia omaishoitajille, joissa ei todellakasn rarvitse nähdä nälkää, sillä me vapaaehtoiset olemme asialla.

        Liittomme henkilöitä ei ole vapaaehtoistoiminbassamme näkynyt eikä kanttiakaan ole sieltä toimintaamme tullut.
        Ja parempi niin. Kunnia kuuluu sille joka työn tekee.


      • Anonyymi

        Hienoa toimintaa spr:ltä, pienestä spr:n osastosta varmaan kyse, ilman vapaaehtoisia toiminta ei onnistuisikaan.
        Omaishoitajilta ei olla käsi ojossa rahaa nyhtämässä kaikesta liiton tyyliin.
        Paraatipaikalla ei varmaan ole pilanuketkaan esillä loukkamassa kahvilassa kävijöitä.
        👍👍


    • Anonyymi

      Koska liitossa ei näytä olevan asiallista tekemistä ja aikaa näyttää riittävän omaishoitajien pilkkaamiseen, on varmaan syytä aloittaa saneerausmenettely.

      • Anonyymi

        Ymmärtääkö ne edes hävetä miten raskaasti omaishoitajia pilkkaavat?
        Empä usko että häpeevät, ylimielisyys näkyy kaikessa.


      • Anonyymi

        Mutta miten tällainen liitto voi edustaa kaikkia omaishoitajia, puoluepolitiikka paistaa läpi aika räikeästi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ymmärtääkö ne edes hävetä miten raskaasti omaishoitajia pilkkaavat?
        Empä usko että häpeevät, ylimielisyys näkyy kaikessa.

        Kun vallanhimo iskee, ihminen sokeutuu.

        Täällä heillä olisi mahdollisuus tutustua omaishoitajan arkeen. Ketään ei vaan kiinnosta.

        Voisiko joku liiton hallituksesta käydä lukemassa täällä ja kuitata lukemansa vaikka edes kysymysmerkillä? jos ei ymmärrä? Selitämme sitten tarkemmin. Huutomerkillä, jos ymmärtää?


    • Anonyymi

      Olen kirjoittanut tänne omaishoitajan arjesta, mitään siihen lisäämättä, kaikki pahimmat poisjättäen, ketään loukkaamatta, hyvässä tarkoituksessa ja uskossa, bona fide. Silti sensuuri iskee.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2645
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2605
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2252
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2125
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2115
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2005
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1606
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1477
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      1
      1370
    Aihe