Lupaa muttei käynnisty

Anonyymi

Primera p11 hörähtää kun starttaa muttei käynnisty. Seisoi talven ja silloin tällöin startatessa käynnistyi hyvin mutta nytpä sitten ei. Bensaa on ja bensapumppu toimii.. Ekan kerran startatessa siis hörähtää mutta sitten ei edes lupaa enää.. Mistä aloitan??

10

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laita pikaliimaa avaimeen ja työnnä se virtalukkoon ja käännä nopeasti startti päälle. Nyt voit ajaa starttimoottorilla alkoon.

    • Anonyymi

      Aloitat ensimmäisenä vikakoodien tarkistamisesta, ennen kuin mahdollisesti rupeat ostamaan mitään uusia osia. 2000 luvun ja uudempia autoista on täysin typerää ruveta pelkkien arvailujen perusteella osia vaihtamaan koska silloin voi helposti palaa rahaa korjauksiin jopa useita satojen tai tuhansien eurojen verran täysin turhaan.

      Toisena jos omistat yleismittarin niin mittaa akun lepojännite. Jos tulokseksi tulee alle 12.3volttia niin akku on varaukseltaan vajaa tai heikossa kunnossa. Akussa kyllä voi riittää virtaa jopa hieman alle 12 voltilla starttimoottorin pyörittämiseen, mutta ei välttämättä riitä sytytystulppien kipinän muodostamiseen. Mikäli autossa on ajonestojärjestelmä voi varaukseltaan liian vajaa akku saada ajoneston estämään autoa käynnistymästä. Mikäli akku on päältä aivan kurainen, voi kura johtaa sähköä ja lievästi oikosulkea akun purkaen akun varausta.

      Perusasiat mitä voit tarkistaa on sytytystulppien kunto, moottorin ilmansuodattimen kunto. sulakkeiden kunto, Ilmamassamittarin kunto, letkujen ja johtojen kunto.

    • Anonyymi

      Kiitos asiallisesta neuvoista! Eka kommentoija voi jatkaa nenänsä kaivamista, räkänokka kun on xD

    • Anonyymi

      Kannattaa tarkistaa pakoputken painelaakerien kunto.
      Painelaakerien kiristys tai vaihto.

      • Anonyymi

        Primerassa ei ole pakoputkessa painelaakereita vaan ne on imusarjassa. Näitä ei itse pysty vaihtamaan vaan on korjaamokeikka.


    • Anonyymi

      Hahahahahahaha. Urpoja liikkeellä..

      • Anonyymi

        Ajonesto on aktivoitunut talvenaikana!


    • Anonyymi

      Puristukset eivät riitä, kun autolla ei ole ajettu pitkään aikaan. Öljy kalvo on lähtenyt sylintereistä, joten kaada joka tulpan reiästä sylintereihin yksi desi 5/40 moottoriöljyä.

      Eli neljä desiä yhteensä.

      Lisäksi laita tulpan reiästä myös desi 98 bensaa joka pyttyyn.

      Näin saat kunnon puristukset ja sen tärkeän alkukipinän.

      Tankkiin laitat kaksi litraa dieseliä, jos tankki on täysi, puoleen tankkiin 1 litra dieseliä.
      Seuraavaksi vain starttaamaan.

      Takaan että lähtee kerrasta käyntiin!

    • Anonyymi

      Helpommalla pääsee, jos ottaa ilmanputsarin pois ja kaataa kaasuläppä koteloon sen bensan. Kaasu pitää olla painettuna, jotta läppä ei ole edessä, kun bensaa lorottaa about litran verran.

      Jos bensaa haluaa terästää, niin sitä dieseliä pitää laittaa tankkiin 10 %. Eli jos tankissa in bensaa 20 litraa, niin naftaa laitetaan kaksi litraa.

      Jos tulpan reikään haluaa jotain lisätä jotain, niin se on vaseliini. Yksi tuubi jaettuna neljään syliteriin. Vaseliini tiiviistää sylinterit niin, että puristukset kasvavat kahteen kymmeneen kiloon ja sytytys on taattu.

      Se nafta auttaa bensan seassa siten, että se syttyy myös silloin kun tulppa ei lyö kipinää.

    • Anonyymi

      He, mitä tietäjiä täällä onkaan.

      Painelaakeri on jarrusatulassa ja sen tehtävä on liikuttaa jarrupaloja kohti jarrupainelevyä.

      Eli kun jarrua painaa, niin jarrupolkimesta lähtevä ilmaletku vie jarrupaineen jarrusatulassa olevaan painelaakeriin, joka sitten pyörittää jarrupaloja kohti jarrupainelevyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      281
      3512
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1948
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      41
      1603
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1139
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      75
      1105
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      928
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      811
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      747
    Aihe