Kävin Fuengirolassa vastikään ja oli pettymys. Toki paljon jäi näkemättä.
Eniten ärsytti rikollisuus, joka näkyy selvästi katukuvassa. On prostituutiota, huumekauppaa, laitonta maahantuloa lieveilmiöineen, mafiaa, väkivaltaa jne. Naisten pahoinpitelyä myöskin ihan paikallisten machorosvojen taholta. Monella naisella kaulassa kuristusjäljet. Poliisi ei puutu - miksi? Lisäksi nämä mölyapinat britit ja irkut suorastaan vitutti. En enää ikinä mene hotelliin tai baariin missä niitä krapulaisia huutajia on. Olimme hotelli Las Palmeraksessa. Suomalaisuus ei onneksi näkynyt alueella häiritsevästi, vaikka sellainen ennakkokuva oli. Ennemmin suomalaisia kuin brittejä ja irkkuja.
Liian kuuma oli myöskin, koska ei tuullut.
Tiedän, että näimme vain pintaraapaisun, mutta kertokaa omia mielipiteitänne ja vinkkejä seuravaa reissua varten? Olen paljon matkustellut ja nyt viikon reissun puolivälissä jo teki mieli palata kotiin. Liian kuumakin oli.
Aurinkorannikko oli pettynyt
10
245
Vastaukset
- Anonyymi
Toki paljon jäi näkemättä, siis rikollisuutta?
- Anonyymi
Lienee kovasti sääntöjen vastainen yuo kommentti.
- Anonyymi
Menit Fuengirolaan,voi voi,kaikista huonoin valinta mitä Costa Del Soliin tulee.Olisit mennyt mieluummin vaikka Marbellaan.Se on mukava paikka,varsinkin hotelli El Fuerte on ihana.
- Anonyymi
Kannattais kiertää kaukaa tuollaiset kohteet,mitä iloa on mennä katsomaan turistien töppäilyjä,itse viihdyn paikallisten kanssa,johtuu siitä etttä puhun sujuvaa espanjaa,jota jotkut ei viitsi opiskella,se auttaa kun puhuu espanjaa palvelu pelaa aina.
- Anonyymi
Espanjassa pärjää kyllä englannilla.
Mistähän syystä anonyymi viikkoturisti kuvittelee Costa del Solin olevan yhtä kuin Fuengirola ? Costa del Sol on n. 160 km:n rantaviipale eteläisessä Espanjassa. Myös anonyymin viikkoturistin havainnoimat kuristusjäljet naisten kauloilla herättää lukijassa vain hilpeyttä. Mistä näitä höpönpöpö-juttuja oikein sikiää, miksi niitä kirjoitetaan?
L- Anonyymi
Samat kokemukset myös Costa Blancalta, yleensä vielä rakastan näitä etelän kohteita mutta en enää Espanjaa. Kesällä saattaa olla 40C tukahduttavan kuuma ilman tuulenvirettä, on runsaasti alueita jotka ovat italian ja venäläisen mafian hallitsemia. Kun luulee että löytää aidon paikallisen espanjalainen loma-asunnon paljastuikin että taustalla hääri epämääräinen firma. Tiettyjä liikkeitä suljettiin rikollisuuden takia missään ei tietenkään mainintaa asiasta. Ei liene ihme ettei kaipaa enää matkoilla, vaikka muuten viihtyisin matkoilla koko ajan tietyt asiat otti päähän.
- Anonyymi
Fuengirolassa ei niin hirveästi ole näkemistä eli tuskinpa jäi paljon näkemättä. Jos uskaltaudut uudelleen Espanjaan niin kokeile jotain muuta kaupunkia. Aurinkorannikollakin on kaupunkeja vaikka kuinka paljon.
Kokeile seuraavalla kerralla lomaa vaikka Tarifassa, koska siellä tulee aina, paikka on upea ja aktiviteettaja riittää. Englanninkielelläkin pärjää hyvin.
Myös Nerja on kiva lomakohde. Moni viihtyy myös Marbellassa. Onhan noita vaihtoehtoja.- Anonyymi
Helsingin keskustassa on enemmän afrikkalaisia kuin Andalusiassa.
- Anonyymi
Miten näkyi rikollisuus katukuvassa? Ja ne kuristusjäljet? Heh!
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä5711867Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san484874Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2912988Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1812840- 1291962
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo201285Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri11114940 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.2141067- 901043
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv70901