Kävin Fuengirolassa vastikään ja oli pettymys. Toki paljon jäi näkemättä.
Eniten ärsytti rikollisuus, joka näkyy selvästi katukuvassa. On prostituutiota, huumekauppaa, laitonta maahantuloa lieveilmiöineen, mafiaa, väkivaltaa jne. Naisten pahoinpitelyä myöskin ihan paikallisten machorosvojen taholta. Monella naisella kaulassa kuristusjäljet. Poliisi ei puutu - miksi? Lisäksi nämä mölyapinat britit ja irkut suorastaan vitutti. En enää ikinä mene hotelliin tai baariin missä niitä krapulaisia huutajia on. Olimme hotelli Las Palmeraksessa. Suomalaisuus ei onneksi näkynyt alueella häiritsevästi, vaikka sellainen ennakkokuva oli. Ennemmin suomalaisia kuin brittejä ja irkkuja.
Liian kuuma oli myöskin, koska ei tuullut.
Tiedän, että näimme vain pintaraapaisun, mutta kertokaa omia mielipiteitänne ja vinkkejä seuravaa reissua varten? Olen paljon matkustellut ja nyt viikon reissun puolivälissä jo teki mieli palata kotiin. Liian kuumakin oli.
Aurinkorannikko oli pettynyt
10
233
Vastaukset
- Anonyymi
Toki paljon jäi näkemättä, siis rikollisuutta?
- Anonyymi
Lienee kovasti sääntöjen vastainen yuo kommentti.
- Anonyymi
Menit Fuengirolaan,voi voi,kaikista huonoin valinta mitä Costa Del Soliin tulee.Olisit mennyt mieluummin vaikka Marbellaan.Se on mukava paikka,varsinkin hotelli El Fuerte on ihana.
- Anonyymi
Kannattais kiertää kaukaa tuollaiset kohteet,mitä iloa on mennä katsomaan turistien töppäilyjä,itse viihdyn paikallisten kanssa,johtuu siitä etttä puhun sujuvaa espanjaa,jota jotkut ei viitsi opiskella,se auttaa kun puhuu espanjaa palvelu pelaa aina.
- Anonyymi
Espanjassa pärjää kyllä englannilla.
Mistähän syystä anonyymi viikkoturisti kuvittelee Costa del Solin olevan yhtä kuin Fuengirola ? Costa del Sol on n. 160 km:n rantaviipale eteläisessä Espanjassa. Myös anonyymin viikkoturistin havainnoimat kuristusjäljet naisten kauloilla herättää lukijassa vain hilpeyttä. Mistä näitä höpönpöpö-juttuja oikein sikiää, miksi niitä kirjoitetaan?
L- Anonyymi
Samat kokemukset myös Costa Blancalta, yleensä vielä rakastan näitä etelän kohteita mutta en enää Espanjaa. Kesällä saattaa olla 40C tukahduttavan kuuma ilman tuulenvirettä, on runsaasti alueita jotka ovat italian ja venäläisen mafian hallitsemia. Kun luulee että löytää aidon paikallisen espanjalainen loma-asunnon paljastuikin että taustalla hääri epämääräinen firma. Tiettyjä liikkeitä suljettiin rikollisuuden takia missään ei tietenkään mainintaa asiasta. Ei liene ihme ettei kaipaa enää matkoilla, vaikka muuten viihtyisin matkoilla koko ajan tietyt asiat otti päähän.
- Anonyymi
Fuengirolassa ei niin hirveästi ole näkemistä eli tuskinpa jäi paljon näkemättä. Jos uskaltaudut uudelleen Espanjaan niin kokeile jotain muuta kaupunkia. Aurinkorannikollakin on kaupunkeja vaikka kuinka paljon.
Kokeile seuraavalla kerralla lomaa vaikka Tarifassa, koska siellä tulee aina, paikka on upea ja aktiviteettaja riittää. Englanninkielelläkin pärjää hyvin.
Myös Nerja on kiva lomakohde. Moni viihtyy myös Marbellassa. Onhan noita vaihtoehtoja.- Anonyymi
Helsingin keskustassa on enemmän afrikkalaisia kuin Andalusiassa.
- Anonyymi
Miten näkyi rikollisuus katukuvassa? Ja ne kuristusjäljet? Heh!
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site2256713Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1405608Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3053686Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283520Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1252537Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne232270Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42200Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi602054Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631813- 1061574