Luin juuri, ettei vauvaa saisi pitää sekuntiakaan suorassa auringonpaisteessa ilman, että sitä olisi suojattu täydellisesti. Pitääkö tuo muka aivan oikeasti paikkansa? Eihän ihmisiä ole tarkoitettu mihinkään luoliin elämään kaikelta valolta piilossa. Tuskin ennenvanhaankaan lapsia pidettiin koko ajan sisällä. Luulisi, että vauva läkähtyy jos sille pyntätään hirveästi suojaavia vaatteita airingonpaisteeseen, ja ne rasvat tekevät ihon tahmeaksi. Vai osaako joku nero selittää, että miksi nykyään ihmiset eivät kestä aurinkoa minkä alla ennen jouduttiin olemaan niin kauan kun se paistoi.
Vauva auringonpaisteessa
2
107
Vastaukset
Pidä vauva varjossa ja tarkkaile riittävää nesteytystä, niin ei mitään ongelmaa.
Ei vauvaa saisi _pitää_ suorassa auringonpaisteessa jo ihan silmienkin vuoksi, mutta kyllähän nyt pienet siirtymät kannossa menevät. ; )- Anonyymi
Tutkimusten mukaan myöhemmällä iällä tulee vähemmän luomia, jos on jo pienenä altistunut auringonvalolle ilman suojavoiteita. En tähän hätään löytänyt linkkiä tutkimukseen, mutta luin sen muutama vuosi sitten.
Lisäksi auringonvalo parantaa vauvalta atooppisen ihon. Koko talven piti käyttää 0,5% kortisonivoiteita lääkärin määräyksestä, mutta tänä keväänä vauvan iho parani itsestään, kun kävi muutaman kerran ulkona ilman suojavoiteita, eikä kortisonia ole enää tarvittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark874683Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2034608"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1063066Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223057Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p962980Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382268Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332167- 892143
- 202112
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi371909