Vauva auringonpaisteessa

Anonyymi

Luin juuri, ettei vauvaa saisi pitää sekuntiakaan suorassa auringonpaisteessa ilman, että sitä olisi suojattu täydellisesti. Pitääkö tuo muka aivan oikeasti paikkansa? Eihän ihmisiä ole tarkoitettu mihinkään luoliin elämään kaikelta valolta piilossa. Tuskin ennenvanhaankaan lapsia pidettiin koko ajan sisällä. Luulisi, että vauva läkähtyy jos sille pyntätään hirveästi suojaavia vaatteita airingonpaisteeseen, ja ne rasvat tekevät ihon tahmeaksi. Vai osaako joku nero selittää, että miksi nykyään ihmiset eivät kestä aurinkoa minkä alla ennen jouduttiin olemaan niin kauan kun se paistoi.

2

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pidä vauva varjossa ja tarkkaile riittävää nesteytystä, niin ei mitään ongelmaa.

      Ei vauvaa saisi _pitää_ suorassa auringonpaisteessa jo ihan silmienkin vuoksi, mutta kyllähän nyt pienet siirtymät kannossa menevät. ; )

    • Anonyymi

      Tutkimusten mukaan myöhemmällä iällä tulee vähemmän luomia, jos on jo pienenä altistunut auringonvalolle ilman suojavoiteita. En tähän hätään löytänyt linkkiä tutkimukseen, mutta luin sen muutama vuosi sitten.

      Lisäksi auringonvalo parantaa vauvalta atooppisen ihon. Koko talven piti käyttää 0,5% kortisonivoiteita lääkärin määräyksestä, mutta tänä keväänä vauvan iho parani itsestään, kun kävi muutaman kerran ulkona ilman suojavoiteita, eikä kortisonia ole enää tarvittu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      245
      11597
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      136
      10928
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6258
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      212
      5116
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      149
      3569
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3508
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      45
      2398
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      322
      1932
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      10
      1768
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1654
    Aihe