Potilaita käsitellään lääkärin vastaanotolla menneisyyden kautta. Tämän on mahdollistanut kanta.fi. käytäntö. Potilasta luetaan entisten lääkäreiden tekemien merkintöjen mukaan ja lääkärit luovat mielikuvan niiden perusteella. Diagnoosi siirtyy automaattisesti uuteen käyntiin vaikka menisi mihinkä uuteen vaivaan hakemaan apua tai ainakin se mainitaan papereissa. Onko lääkäreistä tullut sopulilauma jossa toistetaan entisiä tietoja?
Potilaat ovat historiallisia tuotteita
Anonyymi
8170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eiköhän ne vanhat vaivat ja asiat varsin usein voi liittyä uusiinkin vaivoihin. Etenkin pitkäaikaissairaudet on syytä hoidossa huomioidan. Enemmän olisin huolestunut, jos lääkäri ei tutustui edeltävästi sairaushistoriaan.
Ikävä kyllä psykiatriset diagnoosit voivat kääntyä itseään vastaan.
Mutta jo ne menneisyyden tiedot ovatkin jotain "muutu tietoa", jota toistellaan sitten hamaan tulevaisuuteen?
"Rikkinäinen puhelin" siis.
Miten niissä tapauksissa, joissa terveydenhuollon tunarit kirjoittavat potilasasiakirjat kokonaan uusiksi?
Totta kai perussairaudet pitää olla hallussa ja tietää, mutta mitä urologin työhön vaikuttaa esim. vuosien takainen, väärä masennusdiagnoosi?
Pitäisi olla hallussa, mutta mitä merkintöjä tehdään. Se voikin olla eri asia.
Terveydenhuollon ammattihenkilön tulee merkitä potilasasiakirjoihin potilaan hoidon järjestämisen, suunnittelun, toteuttamisen ja seurannan turvaamiseksi tarpeelliset tiedot.
eli merkitään hoidon kannalta tarpeelliset tiedot, eikä mitään ylimääräisiä höpönassujuttuja.
"eli merkitään hoidon kannalta tarpeelliset tiedot, eikä mitään ylimääräisiä höpönassujuttuja. "
Mielen ongelmat eivät ole sairauksia. Siksi niistä ei pitäisi laatia potilaskertomuksia, joissa lääketieteellinen ajattelutapa on lähtökohtana kuten somaattisissa sairauksissa. Tässä viitekehyksessä niistä tulee väkisinkin valheellisia. Siis esim. "höpönassujuttuja", tai pahempaa.