Milloin tarvitaan suojakäsineet siivoustyössä? Tarvitseeko esim. yleispesuaineen käytössä välttämättä? Miten teille on opastettu? Minulle ei ole opastettu mitenkään. Ei ole siis koulutusta alalle.
Vastaukset 2
- Anonyymi
Kyllä itse käytän ehdottomasti, kun käsittelen aineita, teen liuoksia, kostutan ja huuhtelen rättejä, sekä pyyhkiessä. Samoin yhdistelmäkonetta puhdistaessa.
Itsellä herkkä iho, olen astmaatikko ja myös lievä taipumus atopiaan.
Tytär myös atoopikko. Hän teki opiskeluaikana siivoustyötä, mutta joutui lopettamaan, kun sai käsiin kyynärpäihin saakka niin pahan ihottuman, että joutui antibioottikuurille.
En minäkään ole mitään siivousalan koulutusta saanut. Alkuun käsineitä ei edes tarjottu, mutta osasin vaatia. Tosin aina ei meinannut saada, kun olivat kuulemma just päässeet loppumaan. Kerran jouduin jopa käyttämään itse ostettuja. Esimiehen vaihdoksen jälkeen niitä alkoi sitten kummasti paremmin löytymään. - Anonyymi
Jokaisen siivouskemikaalin kanssa. Aina kun puhdistan ns hiilivetylikaa(öljyt, konerasvat, leikkuunesteet, jne) Aina peruspesussa. Aina vessoja putsatessa, aina mitä tahansa putsatessa. Kahvit laitan kohteessa aina ilman hanskoja, ja tiskaan mkrokuvut, putsaan mikrot, täytän tiskikoneet,ilman hanskoja puhtain käsin. Ja saatan käsipyyherukllan vaihtaa puhtain käsin. Ei työperäisiä ihottumia! Vaikka työskentelen raskaansarjan jutuissa myös, joissa on- öljyjä, metallia jne.
Mikäli ei ymmärrä, mitä varten ne käsineet on, ja että työn mukaan niitäkin on erilaisia, pitäisikö käydä tutustumassa netin välityksellä vaikka?
Niin. Ja joka ikinen kerta vahatessa. Kun lattiavaha se vasta aineseos onkin. Huurut kuivuessa käyvät henkeen, jos ei tilaa tuuleteta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341437
- 881262
- 81756
- 28697
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...11690- 47553
- 19545
- 45520
- 32515
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115509