Nelihenkinen lapsiperhe etsii halpaa taloa. Saa sijaita kaukanakin palveluista kunhan on terve ja halpa.
Olemme kuulleet, että monissa syrjäisissä paikoissa perikunnat ei suostu myymään talojaan pienellä rahalla tai sitten ne päätyy naapurimanttaalien jatkoksi. No, hyvä niinkin.
Mutta nyt joku kunta saisi lapsiperheen virkistämään autioituvaa maaseutua. Uskomme, että joku perikunta tai kenties kuntaasa rakastava sallisi sellaisen tapahtuvan, että ei kinuaisi kiinteistöstään niitä viimeisiä tonneja vaan antaisi jonkun arvon sillekin, että isohko lapsiperhe tulee siirtämään koko elämänsä sinne.
Kaikki tuollaiset kohteet eivät tule edes myyntiin nettiin vaan tosiaan päätyvät naapureille, jotka sitten vaikka purkavat talon, kun ei ole asujaa.
Talo saa olla vaatimatonkin. Sähköliittymä pitää olla ja mielellään tontttia reilu hehtaari, jotta pysytään puissa. Etäisyys palveluihin ei ole ongelma.
Talo saa olla melkein mistä päin tahansa Kajaanin eteläpuoleiselta osalta.
Toivottavasti joku antaa meille vinkin missä tällainen unelmien kohde voisi sijaita tai jopa myy sen suoraan meille.
terveisin "Kaupunkiin kyllästyneet"
sähköposti: [email protected]
Pieni kunta - haluatko lapsiperheen luoksesi?
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Trolli, vieläpä huono.
- Anonyymi
Tori.fi, trolli.
- Anonyymi
Trolliksi luuleva. Laita sähköpostia, niin keskustellaan. Ja sen jälkeen oikaiset väitteesi.
- Anonyymi
Yksinkertaistettuna ajatus on hyvä mutta pitäisi olla myös työpaikat tarjolla jne jne
- Anonyymi
Työpaikat tai niiden puuttuminen lienee ostajien ongelma. Jotkut tulee toimeen vähillä työtuneilla ja tuloilla. Tai mistä tietää vaikka oisivat tulevia yrittäjiä? Tai jo nykyisiä.
- Anonyymi
Tosta sainkin idean. Kunnathan ovat jo kymmeniä vuosia jakaneet tontteja eurolla vaikka niiden käypä arvo on joitakin tonneja. Miksi ei kunnat voisi kompensoida myös talokauppoja, jotta kuntaan saataisiin lisää väkeä...varsinkin lapsiperheitä.
Totta kai siitä mukinaa tulisi, mutta miksi ei tule tonttien lahjottamisesta. - Anonyymi
Miten aloittaja edes voi kuvitella, että muuttotappioalueella sijaitseva (ja vielä silläkin alueella syrjässä oleva) useita vuosia tyhjillään ollut omakotitalo voisi olla terve?
Muutaman vuoden asumiseen kelpaavan talon saa alle 20.000 eurolla, siinä asutaan sitten se 1-5 vuotta, jonka jälkeen ostetaan asumiskelpoinen talo samalla hinnalla ja jätetään se ensimmäinen lahoamaan paikalleen. Sitten ostetaan taas se kolmas samalla tapaa. Korjauksia ei kannata tehdä missään nimessä, noilla alueilla kun pari vuotta vanhat rakennukset myydään noin 40 prosentilla uudistuotantokulusta.
Näin se nyt vain menee, eikä muutosta tule tapahtumaan.- Anonyymi
Se, että talo sijaitsee muuttotappioalueella ei vaikuta pätkääkään sen terveyteen.
Ja toisekseen. Jos talo seisoo kivillä, lattiaan ei ole pantu muoveja ja katto ei ole vuotanut, niin se voi olla täysin terve.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964774Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1082220Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321258
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621246- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4931059