Ystäväni on valehdellut minulle 4 vuotta, mitä teen

Anonyymi

Elikkä tilanne on siis tämä:
Olen 7.luokalla ja tuntenut tämän henkilön kolmannelta luokalta asti. Olen saanut tietää hänen valehdelleen minulle aiemminkin pikku asioista.
Tämänhetkiseen tilanteeseen. Meidän koulu on melko pieni, noin 250 oppilasta, eli kaikki tietää toisensa. Koulussamme on sellanen ns. coolimpien oppilaiden porukka, jota tämä henkilö, annetaan hänelle nimi vaikka Siiri,inhoaa. (tai niin on ainakin kertonut koko vuoden). Muutama Siirin kaverin kaveri ja isosisko kuuluu tähän porukkaan, joten tuntee tämän porukan. Emme ole tämän Siirin kanssa olleet enää kovin läheisiä ystäviä, ja tämä Siiri on alkanut olla niiden kavereiden kanssa joiden kaverit kuuluu tähän porukkaan. Meidän luokalla on yksi porukkaan kuuluva poika, annetaan hänelle nimi, Aaro. Siiri on kertonut vihaavansa tätä Aaroa ja lähettänyt tämän alimpaan helvettiin. Kivasti paljastuikin että näillä kahdella onkin jotain sutinaa. Siiri on sitten myös tämän porukan jäsen.

Eli kysymys kuuluu, miten kostan tälle Siirille valehtelun(koska olen kostonhaluinen ihminen)? Siten että se tajuaa ettei mulle kannata valehdella mut niin etten saa mitää koulukiusaamissyytettä?

Kiitos etukäteen!

1

54

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Ennen kuin lähdet kostoretkelle, niin kaiva kaksi hautaa."

      -Vanha kunfutselainen sanonta.

      Voit tietysti lähteä kostamaan, jos et halua, että sinulla on tulevaisuudessa ystäviä...

      Jonkinlainen terapia tai muu ulkopuolinen apu voisi olla paikallaan vääristyneen ajatusmaailmasi korjaamiseksi. Se olisi myös oma etusi, koska monelle kostoretkelle käyneelle on itselleen käynyt loppujen lopuksi huonosti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      102
      1152
    2. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      51
      965
    3. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      913
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      146
      893
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      687
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      679
    7. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      116
      659
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      637
    9. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      604
    10. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      599
    11. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      588
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      550
    13. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      544
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      519
    15. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      494
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      4
      493
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      490
    18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      479
    19. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      42
      470
    20. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      466
    Aihe