Olen käyttänyt vuodotonta Estalista muutaman viikon ja nyt tuli tiputteluvuotoa ja kuumat aallot yöllä. Vuotoa voi olla aluksi mutta ihmetyttää vaihtarioireiden paluu...kokemuksia?
Estalis laastari ja vaihdevuosioireet palasivat
Anonyymi
27085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Estrogeeniannos on liian pieni, jos oireet palasivat - tai valmiste ei ole Sinulle sopiva. Tarve voi vaihdella = suureta alkuun paljonkin, kunnes vuosien mittaan tasaantuu ja pienempikin annos voi riittää.
Uuden tutkimustiedon v 2020-2021 mukaan estrogeenilla on voimakas elinikää pidentävä ja terveitä elinvuosia lisäävä vaikutus, vaikka pieni rintasyöpäriskin kasvu otetaan huomioon. Goolaa "estradioli sirt" haulla, Hesarin tiedeartikkeleista löytyy myös juttua selkokielellä.
Hei. Toivottavasti vaihdevuotesi ovat jo nyt ohitse. Mutta joo hyvinkin voi tulla oireita lääkityksestä huolimatta. Mikään ei ole takuuvarma vaihdevuosien kokonaan piilottaja tai oireiden "tappaja". Läpi tulee millon mitäkin oiretta vaikka kuinka pumppaa itsensä täyteen lääkkeitä. Kamalaahan tää aika on. Koita jaksaa! ❤