HOLTITONTA KIINTEISTÖN ARVIOINTIA

Anonyymi

Lukaisin Viitasaaren kaupunginhallituksen pöytäkirjoja. Silmiini osui 13.5 kh:n pöytäkirjasta hallituksen käsittelemä Lähteelä-nimisen kiinteistön myyntiasia osoitteessa puistolantie 32, Viitasaaren Taimoniemessä. Tuoreena mielessäni on aika, jolloin kyseisen kiinteistön läheisyydessä toimi silloisen Viitasaaren kunnan kaatopaikka. Ko kaatopaikan läheisyydessä sijaitsevalle- ja nyt myynnissä olevalle Lähteelä tilalle kunta rakensi asunnon sosiaalitoimen asiakkaiden käyttöä varten. Itseäni kiinnosti asia lehdestä myynti-ilmoituksen havaittuani niin että mieleen tuli ajatus kiinteistöä koskevan tarjouksen jättämisestä Viitasaaren kaupungille.

Niinpä kävinkin tutustumassa Lähteelä-kiinteistöön paikanpäällä. Totesin rakennuksen purkukuntoiseksi. Ilman mitään korjaustoimenpiteitä rakennus tuekin pysyy montakaan vuotta edes pystyssä. Mietin mikä kiinteistöllä olisi rahan arvoista. Tulin siihen tulokseen, että sähköliittymän myynnillä saisi Wattenfallilta ehkä luokkaa 100-150 euroa. Maapohjan arvo on 200 euroa luokkaa(metsämaan arvo max, n. 500 eur/hehtaari). rakennusten arvo 0 euroa (ellei miinusmerkkinen?), puuston arvo n 50 euroa, mitään muita rahallisia arvoja en löytänyt kiinteistölle. Elikkä yhteen laskettuna kiinteistön arvoksi muodosti maksimissaan 400 euroa. Tarkemmin katseltuani ja asioita ynnäiltyäni tulin siihen tulokseen että jätän tarjouksen tekemättä.

Ymmärrän, että kaupunginhallitus jätti kiinteistön myymättä, "ammattihenkilön" tekemään arvioon nojaten. Näin itsekkin olisin toiminut kaupunginhallituksen jäsenenä, koska ei luottamushenkilöillä ole oikeutta yhteisen omaisuuden "kenkkäämiseen". Siis joku tarjosi 2800 euroa kiinteistöstä, jonka todellinen arvo on max. 400 euroa. Missä on arvioitsijoiden ammattitaito?

Tulee vaan mieleen että paljonkohan kaupunki on hävinnyt / tulee häviämään silkkaa rahaa, jos kiinteistöjä isompia ja arvokkaampia kiinteistöjä arvioitetaan puutteellisen ammattitaidon omaavilla arvioitsijoilla? Kannattaisiko asiasta pitää meetinki ja keskustella edes parilla sanalla suurempien vahinkojen välttämiseksi

3

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin minähi ihmettelin että miksei sitä märännyttä, entistä pultsareihin mökkiä myyty ni joku tiesi kertoo lukeneesa kh:n pöytäkirjoista et välittäjä oli arvioinu sen mörskän tarjouksia huomattavasti korkeemmaksi. Noo...sinnepähän loputkin märkänee.

      • Anonyymi

        Eikös sen ollut jokin kunnan virkamies arvioinut?


    • Anonyymi

      Multa karkas koira Taimossa. Ajelin autolla mehtäteitä myöten koiraani ehtien. siellähän se Lähteelän mökki ol vielä jotenkuten pystyssä. Kahtelin mökkiä tarkemmin ja tulin siihen tulokseen että palokunnalle hyvä harijostustyökohe. Eikait tuosta kukkaan mittään euroja maksa.höh, höh....

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe