Eli olen hakenut jatkuvassa haussa kahteen eri ammattikouluun. Jos nyt sattuisin pääsemään molempiin niin voinko vastaanottaa paikan molemmista ja myöhemmin perua toisen?
2 opiskelupaikkaa
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tiedä mitä voi tehdä ja mitä ei. Mutta itsestään selvänä pitäisin, ettet tarvitse etkä pysty hyödyntämään kahta opiskelupaikkaa samaan aikaan täysipainoisesti.
Olisi tosi huonoa käytöstä ottaa kaksi opiskelupaikkaa vain luopuakseen toisesta. Sellainen ei lupaa hyvää tulevaisuudessa.
Muuten, miksi ajattelitkaan ottaa kaksi paikkaa ja luopua toisesta?
Minusta tuollainen on samaa kuin ottaisit kaksi annosta ruokaa heittääksesi toisen jätteisiin. Ja joku on nälissään.
Mieti nyt itsekin!
Siis koska olen hakenut molempiin mutta paljon mieluummin vastaanottaisin paikan toisesta koulusta. Eka on vastaanotettava 10.6. Ja toinen 13.6.
Eli jos nyt en ota vastaan tuota ekaa koulupaikkaa ja sitten en pääsekään toiseen kouluun. Riskinä on etten voi aloittaa kummassakaan koulussa.
Otat sen ekan vastaan ja perut sen sitten heti 13.6. jos pääset sinne toiseen.
Jos hait yhteishaussa amikseen tai lukioon, niin tuloksien jälkeen on vielä yli viikko aikaa ennen kuin pala pitää ottaa vastaan.
Jos olet koulun oppilas, käy juttelemassa opon kanssa.
Miksi Elli sanoo aina että "Eli" on hakenut jne.... sitten on POJO, eikun OPO jolla on MOPO, tai perätikin JOPO.