Täällä kissantappo tehtiin: kuvat Mikkel Näkkäläjärven rikospaikalta

Anonyymi

"Kuvat kertovat, millaista jälkeä poikajoukko sai aikaan inarilaisnaisen mökillä."

"Lapin käräjäoikeuden mukaan 15-vuotias Näkkäläjärvi ja kolme muuta poikaa tappoivat aikuisen kissan yhdessä ja yksissä tuumin. Näkkäläjärvi myönsi lyöneensä kissaa mökin portailla lapiolla. Surmaamisen jälkeen kissa poltettiin nuotiolla."

Muut kolme poikaa olivat käyneet samalla mökillä jo pari päivää aiemmin. Tuolloin he olivat tappaneet kahdeksan kissanpentua."

"Useissa kuvissa näkyy hiiltyneitä kissanraatoja, joita oli poltettu pihalle laitetussa nuotiossa. IS ei julkaise näitä kuvia, koska ne saattaisivat ahdistaa lemmikkien ystäviä."

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006113855.html

P.S. Tiedän, että saamelaisissa on paljon eläinrakkaita ihmisiä ja lähes kaikki tuomitsevat tämän hirveän rikoksen jyrkästi. Toivottavasti kukaan ei äänestä Mikkel "Kissantappaja" Näkkäläjärveä siksi, että hän on puoliksi saamelainen eikä mistään muustakaan syystä.

11

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon hurskastelun takaa häämöttää se kuuluisa sylttytehdas. Mikkel on ilmiselvästi ollut jo silloin poikasena syvästi pahoillaan tempauksesta. Kyllä hän on täysin saamelainen.

      • Anonyymi

        Elä kaikkea usko mitä kuulet tai luulet, ei varmasti tee tuommoisia iso poika jos on muka sitten pahoillaan, Täysi iso pojan piru ollut helvetistä kasvatuskotiin olisi ollut oikea osoite.


    • Anonyymi

      Jos kyseessä olisivat olleet minun kissani, tekijät olisivat kasvaneet koiranputkea jo kauan aikaa ja minä olisin vankilassa. Tuollainen touhu ei ole mitään nuoruuden typeryyttä. Tuollaisiin tekoihin syyllistynyt ihminen on psykopaatti, eikä muutu siitä yhtään mihinkään.

      • Anonyymi

        Jotakuinkin samaa mieltä. Entisaikaan kissa oli monille koltille kodonhaltija, pyhä ja loukkaamaton. Kissaa ei saanut turhaan edes herättää. Nykyisin kissa on monelle kuin ystävä tai perheenjäsen, yksinäisille ja vanhuksille erityisesti.

        Kaikkeen elävään pitäisi edelleen suhtautua, kuin se olisi pyhää. Varsinkin kehittyneiden eläinten rääkkäys huvin vuoksi on hirvittävä rikos maailmaa, kauneutta ja pyhyyttä vastaan. Kissan loukkaaja on hirviö, joka voi ehkä parantua, mutta jolle ei pidä koskaan antaa vastuuta muiden hyvinvoinnista, eikä valtaa.


    • Anonyymi

      Harmi Näkkäläjärven ja puolueen kannalta, mutta itse en voi koskaan täysin luottaa ihmiseen, joka on edes nuorena tehnyt sadistisia raakuuksia. Eläinrääkkäys on siinä suhteessa kuin lapsenraiskaus tai murha, että siihen ei pysty tavallinen ihminen.

      Kun minua kiusattiin koulussa ja kotona oli vaikeaa, oli kissa ainoa tukeni ja turvani, tärkein olento maailmassa. Miten kukaan voi huvikseen satuttaa kissaa?

    • Anonyymi

      Ei enää demarit saa minun ääniäni... Eivät ole tuominneet tätäkään raakaa tekoa.

      Miten kohtelet eläimiä kertoo sinusta paljon...

    • Anonyymi

      Ikinä enää ei näille ääniä!
      Levittäkää tietoa eläinrakkaiden ja ihmisrakkaiden kesken.
      Huonosti käy aina silloin kun tuollaisilla on valtaa... Historia sen meille opettaa.

    • Anonyymi

      On kyllä merkillinen muistinmenetys hällä jotta unohtaapi kaksikin tuomioo (kissantappo ja rattijuopumus) ilmoittaa puolueelle. Sitten ”heittäytyi marttyyriksi” mediassa ko jäi kiinni. Ei ole uskottavia tämän tyypin jutut. Saamelaisasioissakin kiusaa muiden näkkäläjärvien kanssa toisia ,omaa etuaan vain ajjaa.. Ei ole kansalaisten luottomieheksi hänestä.

    • Anonyymi

      Onko sukua Piritalle? Hän joka sanoo ettei metsäsaamelaisuutta ole olemassa.

    • Anonyymi

      tästä näkkälästä meinasi tulla demarin jäsenkirjalla MEPPI eurooppaan ja kovalla palkalla. Olishan se ollut IRVOKASTA jo tuo jätkä nyt meppinä matkustelis ja olisi yksi euroopan omistajia, ilman kissanraatoja salkussaan.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      74
      10839
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      135
      10232
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      7981
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6424
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      42
      5330
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      71
      4951
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      136
      4253
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      18
      4163
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      26
      3877
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3534
    Aihe