Finnair edut ovat nyt loppu

Anonyymi

Olen vuosia ollut Finnair Plus etuasiakas, hopea/kulta. En ole enää kun muualta ostetuilla lipuilla ei saakaan plus pisteitä. Jäi yksi tasolento puuttumaan silver edusta, koska olen Portugalissa asuessani ostanut lippuja TAP:n kautta.
Finnair voitti taiston, mutta hävisi sodan, minä siittyn 100% TAPin asiakkaaksi samoin perheeni. Finnair häviää noin 30 Portugalin lentomatkaa vuodessa.
Muille matkustajille voin kertoa, että palvelu ja tarjoilu TAP:llä on merkittävästi parempaa kuin Finnairilla ja tämän lisäksi hinnat halvempia.

Kiitos Finnair surkeasta palvelusta, onneksi muut osaavat asiat paremmin, eläkeläiset ku eivät ole Finnairin mieliasiakkaita.

5

318

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä Finnair laskisi kilpailijan lipuilla olevat lennot Finnairin tasolennoiksi?? Tuo on aika omituinen oletus.

      Tasolennoiksi lasketaan vain Finnairin ja muiden oneworld-yhtiöiden lipuilla olevat lennot.

      Jos silver-taso on noin kova juttu, olisi varmaan kannattanut lentää vielä yksi lento joko Finnairiin tai muun oneworld-yhtiön lipuilla.

    • Anonyymi

      Aika paljon on tullut sitten laitettua rahaa matkustamiseen perheen osalta. Pelkät lennot noin 6000€ vuodessa ja siihen päälle matkat kentälle ja sieltä perille. En tiedä minkälainen kulu rakenne tuossa on. Jos asuu Suomessa pääkaupunkiseudulla ja portugalissa Lissabonin alueella niin silloin ei tule ihan älyttömästi muita kuluja, mutta jos Suomesta lähteen matkaan vaikka Porista tai Joensuusta niin kallista on matkaaminen. Laskettiin kerran hinta Albufeiran lomalle omatoimisesti ja päädyttiin pakettimatkaan ja ihan eri maahan. Matka Suomessa Helsinki Vantaalle, siellä auto parkkiin viikoksi, sitten lennot ja lentokenttä kuljetukset niin kahdelta hengeltä matkoihin pelkästään olisi menny lähes 800€. Tietenkin talvella voi olla halvempia lentoja.

    • Kerrotko koska Finnairin Tasopisteitä olisi saanut joidenkin muiden kuin Finnairin omista taikka muiden Oneworld lentoallianssiin kuuluvien yhtiöiden ( American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Iberia, Japan Airlines, LATAM, Malaysia Airlines, Qantas, Qatar Airways, Royal Jordanian, S7 Airlines, SriLankan Airlines) lennoista?
      Portugalilainen TAP kuuluu Oneworldin kanssa kilpailevaan Star Allianceen joten se että valittaa siitä, ettei TAP:n lennoista saa Finnairin tasopisteita on sama asia, kuin valittaisi miksei Prisman ostoista saa (keskon) Plussapisteitä (siksi kun ovat kilpailijoita keskenään)

      • Anonyymi

        Tuo ei ole ihan noin mustavalkoinen tilanne, Finnairilla ja TAP:lla on codesharing-sopimus, eli jos lennot on ostettu Finnairin lipuilla tasopisteet saa myös TAP:n lennoista. Mutta jos ostaa TAP:n liput, tasopisteitä ei tietenkään saa mistään lennosta.


    • Anonyymi

      Aloittaja on näitä halvimpien lippujen perässä p-a juoksijoita ja muutenkin joku jolla on ongelmia. Hyvä että pysyt poissa Suomesta ja kotimaisilta lennoilta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      222
      6702
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5598
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      296
      3661
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2200
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      22
      2196
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2044
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1564
    Aihe