EUROVAALIEHDOKAS MIKKEL NÄKKÄLÄJÄRVI MURHASI KISSAEMON LAPIOLLA

Anonyymi

"SDP:n eurovaaliehdokas ja demarinuorten puheenjohtaja Mikkel Näkkäläjärvi, 28, tuomittiin marraskuussa 2006 vahingonteosta, kotirauhan rikkomisesta ja eläinsuojelurikoksesta sakkoihin.

Lapin käräjäoikeuden tuomion mukaan Näkkäläjärvi (tuolloin 15) tunkeutui kolmen 15–17-vuotiaan kaverinsa kanssa inarilaisnaisen mökille kesäkuussa 2006. Viikonlopun aikana neljästä pojasta koostunut kaveriporukka tappoi inarilaisnaisen kissan ja tämän kahdeksan pentua julmalla ja raa’alla tavalla.

Käräjäoikeuden tuomion mukaan Näkkäläjärvi ei ollut paikalla torstaina ja perjantaina, kun hänen kolme kaveriaan tunkeutui inarilaisnaisen mökkiin ja tappoi yksissä tuumin naisen mökissä olleet kahdeksan kissanpentua lyömällä niitä useita kertoja mailoilla. Tekonsa jälkeen kolmikko poltti kissanpentujen ruumiit varmistamatta, ovatko ne kuolleet.

Lauantaina Näkkäläjärvi oli kuitenkin mukana, kun kaveriporukka tunkeutui inarilaisnaisen mökkiin uudestaan ja tappoi mökissä olleen aikuisen kissan, joka oli oletettavasti torstaina ja perjantaina tapettujen kissanpentujen emo.

”Tapettiin sun katit”

Käräjäoikeuden tuomion mukaan Näkkäläjärvi myönsi osallistuneensa mökissä olleen aikuisen kissan tappamiseen lyömällä kissaa lapiolla mökin portailla.

Lisäksi Näkkäläjärvi myönsi osallistuneensa vahingontekoon mökin oveen tehdyn kirjoituksen ja piirroksen osalta, koska hän oli yhdessä muiden tekijöiden kanssa hakenut teossa käytetyt maalit.

Käräjäoikeuden tuomion mukaan poikaporukka piirsi mökin oveen kissan kuvan ja kirjoitti oveen tekstin ”tapettiin sun katit”.

Syyttäjä korosti oikeudessa, ettei nelikolla ollut pätevyyttä kissojen tappamiseen (lopettamiseen), eivätkä he olleet toisaalta varmistaneet ennen ruumiiden polttamista, että kissat ovat kuolleet.

Todistajana kuullun eläinlääkärin mukaan teot olivat aiheuttaneet kissoille kärsimystä.

180 euron sakot

Näkkäläjärvi tuomittiin vahingonteosta, kotirauhan rikkomisesta ja eläinsuojelurikoksesta 30 päiväsakkoon. Maksettavaa kertyi 180 euroa.

Näkkäläjärvi vetosi käräjäoikeudessa siihen, että kissojen omistaja asui hänen tietojensa mukaan vakituisesti Inarin kunnan vuokra-asunnossa kerrostalossa ja kysymyksessä oleva mökki oli hänen ymmärryksensä mukaan tarkoitettu naisen kissoille, joita hän ei kyennyt pitämään kerrostaloasunnossa.

Näkkäläjärven kaverit tuomittiin vahingonteosta, kahdesta kotirauhan rikkomisesta ja useista eläinsuojelurikoksista kukin 50 päiväsakkoon. Maksettavaa kertyi 300 euroa."

Lähde: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b69e7dfb-c588-40c3-b515-385e93ab7856

15

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Silmä silmästä....

      • Anonyymi

        EI SE estä SDP:hen menemästä

        pyllysilmästäkö puhut


    • Anonyymi

      Demareissa paha saa palkkansa, hyvän sellaisen. Sairas tuo ihminen on , laitokseen kuuluisi.

    • Anonyymi

      Kovin ollut mitätön "tuomio".
      Kissaparkojen itku eikä avunpyynnöt tunnotonta kosketa, ei liikuta.
      Minkälainen peto kykenee moiseen?

      • Anonyymi

        Ja teon hyväksyjät samanlaisia..


      • Anonyymi

        Lappilainen demari.


    • Anonyymi

      Minunkin mielestä teko on kammottava. Kuinka voi tehdä jotakin niin julmaa, avuttomille kissoille? Eläinparat.

    • Anonyymi

      ssss

    • Anonyymi

      Vakavasti häiriintynyt yksilö, ei mene nuoruuden piikkiin. Ei pitäisi päästä hoitamaan yhteisiä asioita.

    • Anonyymi

      dddd

    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi

      aaaa

    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi

      www

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe