Yamaha kt100

Anonyymi

Ostin jo kolmisen vuotta sitten otsikon yamahan moottorilla olevan auton ja varmaan tulin huijatuksi kun se ei toiminut päivääkään.

Osaisko joku antaa neuvoja kun autolla pystyy ajamaan ensimmäisen kylmäkäynnistyksen jälkeen vaikka kuin pitkään, mutta kun sammuttaa niin ei enää lähde sillä reissulla käyntiin.

Olen kokeillut vaihtaa tulppia, on hoonattu ja mäntä vaihdettu, stefat vaihdettu. Bakeliitti on sylinterin ja kaasarin välissä. Kaasari on ammattilaisen huoltama..

Ei auta vaikka missä vaiheessa laittaa suuttimen kiinni. On kokeiltu ryypyttää tai kuivattaa. Yritetty vetää henkilöautolla käyntiin. Antaa kipinän myös silloin kun ei käynnisty.

Penkissä liinalla käynnistäessä lähtee kyllä peräjälkeen vaikka kuin useasti käyntiin.

Onko jollain kokemuksia?

13

1682

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tollanen vanha vastaus löytyi:

      "L-ruuvi vaikuttaa alakierroksille ja H-ruuvi yläkierroksille. Tyhjäkäyntiä ei ilman kytkintä ole - ilmeisesti Teillä on kytkimellinen versio?

      Yammu käyntiin siten, että alaruuvi 1 kierros auki ja yläruuvi kiinni. Lämmittelykierroksella ruuvataan alaruuvia isommalle 1/2 kierrosta ja tokalla kierroksella ruvetaan aukaisemaan yläruuvia 10-20 min kelistä riippue - lämpimällä enemmän.

      Kun radalta ollaan tulossa pois, niin n. 100m ennen yläruuvi kiinni.

      Noilla pärjää aika pitkälle kun harjoittelee. Kisatessa sitten on jo tarkempaa. "

    • Anonyymi

      Vaihda kelluva rataskeskiö kiinteäksi.

    • Anonyymi

      Ei ole kytkintä. Mikä tuo kelluva rataskeskiö on? On kokeiltu laittaa ruuvia 100m, 200, 50m ym. Ennen kiinni. Säätöjä on kokeiltu jos vaikka mitä. On kuivattu ja kokeiltu ryypyttää. Kierrostolkulla autolla vedetty eikä edes yritä. Kylmänä heti käyntiin mut lämpimänä ei yritystäkään. Ei ole harva.

    • Anonyymi

      Mikä siinä on... Kipinä tulee myös lämpimänä kun tulppa irrallaan ja bensaa saa

    • Anonyymi

      noista ruuveista se on kiinni. koita sieltä radalta, missä ajelet löytää joku vanha kisakuski, joka olis ajanu jammua, niin se vois kokeilla, niin homma lähtis ehkä heti rullaamaan.

    • Anonyymi

      16.8hv penkissä, ei uskonu kanssakilpailijat ku iinatissa 72 rissalla kiersi 16200 ja nostin kopin kohalla kättä. Siinä oli mennä puurot ja vellit sekasi porukalla. Hyvä mosa!

      • Anonyymi

        Oliko silomaan penkki kyseessä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko silomaan penkki kyseessä?

        Hiekkavalu… kierti ku ampiaine.

        Vieläki menee postnordilla kätteistä atecon takaloosteriin pattijoelta…


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko silomaan penkki kyseessä?

        Joo, kananmunalla mitattiin palotila. Mosa oli hiekkavalu kaikilla mausteilla. Vieläki tulee kylmät väreet, kun oli sen verran mörkö pannu!

        Silloin myös kuskit oli kuskeja, eikä mitään itkijöitä kun etupuskuri menee sisään jarrupommilla…


    • Anonyymi

      Itselläkin tulee aivan tippa linssiin, kun muistelen alkoja jolloin vanhan liiton vetomiehet runttas YJB:llä Töysässä. Huhujen mukaan eräs jammukuski tyrkkäs Kermisen ylähyllyn kultamunilla ja maksaa siitä vielä tänä päivänäkin kallista hintaa..

      • Anonyymi

        Siis jäätävän kovat mossukat oli, kelpaa niillä rahoilla kolmannenkin kesämökin rakentaa porinlahden rantaan,,

        Mahtaakohan näillä kuhilla olla muistissa, kun äitienpäivänä tykitettiin kuopiossa kympän sisään koko porukka, ei onnistu nykypäivänä.

        Pohjoista voimaa, iinatin pääsuoralla edelleen käsi nousee pystyyn, vaikka siellä ei enää crossfittiä kummempaa harrasteta.

        Lähempä tästä kaatamaan bajamajan katolleen niin on töysän poppoolla ihmettelemistä miten tässä nyt taas kävi näin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis jäätävän kovat mossukat oli, kelpaa niillä rahoilla kolmannenkin kesämökin rakentaa porinlahden rantaan,,

        Mahtaakohan näillä kuhilla olla muistissa, kun äitienpäivänä tykitettiin kuopiossa kympän sisään koko porukka, ei onnistu nykypäivänä.

        Pohjoista voimaa, iinatin pääsuoralla edelleen käsi nousee pystyyn, vaikka siellä ei enää crossfittiä kummempaa harrasteta.

        Lähempä tästä kaatamaan bajamajan katolleen niin on töysän poppoolla ihmettelemistä miten tässä nyt taas kävi näin.

        Kyllähän kartingkuskit muistaa ne pienet aikaerot, kuitenkin keskimäärin 0,2s sisään ajeli toistasataa kuskia aina aika-ajoissa..
        Kyllä nykyään karting on pelkkä muisto, nykypäivän trendinä kun tuntuu olevan ”tippuvat” etuponttoonit ja jatkuva kisajärjestäjille ja tuomareille vikiseminen.


    • Anonyymi00013

      Multa löytyy jamahan kaasutin kone mikroautoon. Tietääkö joku miten pyttyä viilata netistä ei löydy mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      801
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      735
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      90
      718
    5. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      680
    6. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      147
      659
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      602
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      601
    Aihe