Yamaha kt100

Anonyymi

Ostin jo kolmisen vuotta sitten otsikon yamahan moottorilla olevan auton ja varmaan tulin huijatuksi kun se ei toiminut päivääkään.

Osaisko joku antaa neuvoja kun autolla pystyy ajamaan ensimmäisen kylmäkäynnistyksen jälkeen vaikka kuin pitkään, mutta kun sammuttaa niin ei enää lähde sillä reissulla käyntiin.

Olen kokeillut vaihtaa tulppia, on hoonattu ja mäntä vaihdettu, stefat vaihdettu. Bakeliitti on sylinterin ja kaasarin välissä. Kaasari on ammattilaisen huoltama..

Ei auta vaikka missä vaiheessa laittaa suuttimen kiinni. On kokeiltu ryypyttää tai kuivattaa. Yritetty vetää henkilöautolla käyntiin. Antaa kipinän myös silloin kun ei käynnisty.

Penkissä liinalla käynnistäessä lähtee kyllä peräjälkeen vaikka kuin useasti käyntiin.

Onko jollain kokemuksia?

13

1650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tollanen vanha vastaus löytyi:

      "L-ruuvi vaikuttaa alakierroksille ja H-ruuvi yläkierroksille. Tyhjäkäyntiä ei ilman kytkintä ole - ilmeisesti Teillä on kytkimellinen versio?

      Yammu käyntiin siten, että alaruuvi 1 kierros auki ja yläruuvi kiinni. Lämmittelykierroksella ruuvataan alaruuvia isommalle 1/2 kierrosta ja tokalla kierroksella ruvetaan aukaisemaan yläruuvia 10-20 min kelistä riippue - lämpimällä enemmän.

      Kun radalta ollaan tulossa pois, niin n. 100m ennen yläruuvi kiinni.

      Noilla pärjää aika pitkälle kun harjoittelee. Kisatessa sitten on jo tarkempaa. "

    • Anonyymi

      Vaihda kelluva rataskeskiö kiinteäksi.

    • Anonyymi

      Ei ole kytkintä. Mikä tuo kelluva rataskeskiö on? On kokeiltu laittaa ruuvia 100m, 200, 50m ym. Ennen kiinni. Säätöjä on kokeiltu jos vaikka mitä. On kuivattu ja kokeiltu ryypyttää. Kierrostolkulla autolla vedetty eikä edes yritä. Kylmänä heti käyntiin mut lämpimänä ei yritystäkään. Ei ole harva.

    • Anonyymi

      Mikä siinä on... Kipinä tulee myös lämpimänä kun tulppa irrallaan ja bensaa saa

    • Anonyymi

      noista ruuveista se on kiinni. koita sieltä radalta, missä ajelet löytää joku vanha kisakuski, joka olis ajanu jammua, niin se vois kokeilla, niin homma lähtis ehkä heti rullaamaan.

    • Anonyymi

      16.8hv penkissä, ei uskonu kanssakilpailijat ku iinatissa 72 rissalla kiersi 16200 ja nostin kopin kohalla kättä. Siinä oli mennä puurot ja vellit sekasi porukalla. Hyvä mosa!

      • Anonyymi

        Oliko silomaan penkki kyseessä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko silomaan penkki kyseessä?

        Hiekkavalu… kierti ku ampiaine.

        Vieläki menee postnordilla kätteistä atecon takaloosteriin pattijoelta…


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko silomaan penkki kyseessä?

        Joo, kananmunalla mitattiin palotila. Mosa oli hiekkavalu kaikilla mausteilla. Vieläki tulee kylmät väreet, kun oli sen verran mörkö pannu!

        Silloin myös kuskit oli kuskeja, eikä mitään itkijöitä kun etupuskuri menee sisään jarrupommilla…


    • Anonyymi

      Itselläkin tulee aivan tippa linssiin, kun muistelen alkoja jolloin vanhan liiton vetomiehet runttas YJB:llä Töysässä. Huhujen mukaan eräs jammukuski tyrkkäs Kermisen ylähyllyn kultamunilla ja maksaa siitä vielä tänä päivänäkin kallista hintaa..

      • Anonyymi

        Siis jäätävän kovat mossukat oli, kelpaa niillä rahoilla kolmannenkin kesämökin rakentaa porinlahden rantaan,,

        Mahtaakohan näillä kuhilla olla muistissa, kun äitienpäivänä tykitettiin kuopiossa kympän sisään koko porukka, ei onnistu nykypäivänä.

        Pohjoista voimaa, iinatin pääsuoralla edelleen käsi nousee pystyyn, vaikka siellä ei enää crossfittiä kummempaa harrasteta.

        Lähempä tästä kaatamaan bajamajan katolleen niin on töysän poppoolla ihmettelemistä miten tässä nyt taas kävi näin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis jäätävän kovat mossukat oli, kelpaa niillä rahoilla kolmannenkin kesämökin rakentaa porinlahden rantaan,,

        Mahtaakohan näillä kuhilla olla muistissa, kun äitienpäivänä tykitettiin kuopiossa kympän sisään koko porukka, ei onnistu nykypäivänä.

        Pohjoista voimaa, iinatin pääsuoralla edelleen käsi nousee pystyyn, vaikka siellä ei enää crossfittiä kummempaa harrasteta.

        Lähempä tästä kaatamaan bajamajan katolleen niin on töysän poppoolla ihmettelemistä miten tässä nyt taas kävi näin.

        Kyllähän kartingkuskit muistaa ne pienet aikaerot, kuitenkin keskimäärin 0,2s sisään ajeli toistasataa kuskia aina aika-ajoissa..
        Kyllä nykyään karting on pelkkä muisto, nykypäivän trendinä kun tuntuu olevan ”tippuvat” etuponttoonit ja jatkuva kisajärjestäjille ja tuomareille vikiseminen.


    • Anonyymi00013

      Multa löytyy jamahan kaasutin kone mikroautoon. Tietääkö joku miten pyttyä viilata netistä ei löydy mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      879
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      623
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      523
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      502
    Aihe