Jumalan terve ja tervetuloa!

Anonyymi

Makaan vuoteella. Kuuntelen Äänekosken Suviseurojen nettiin tallennettua perjantai-illan puheenvuoroa. Muistan tunnelman, ajatukset ja tunteet, jotka puheenvuoron kuuntelu Suviseuroissa herätti.

http://srk-radio.s3.amazonaws.com/Suviseurasaarnat_2018/Pasi_Kanniainen.mp3

Tulee hyvä olo. Tekee mieli hihkua ääneen, että ”Minä oon uskomassa! Minä haluan olla uskomassa!”

Palataanpa pari viikkoa taaksepäin. Suviseuroihinlähtö takkusi. Pakkaaminen tuntui työläältä. Ennen loman alkua työssäolo väsytti. Väsyneenä ajatukset uskon suhteen olivat häilyviä.

Mihin uskon? Vai uskonko? Raamatun tekstit kuulostivat keksityiltä tarinoilta. Onko Jumalaa? Ja jos Jumala on, muistaako hän minut?

Rukoilin, että uskonasiat selkiytyisivät. Toivoin, että usko vahvistuisi. Uskoa oli silti sen verran, että tajusin, ettei siitä kannata päästää irti.

Lähdin Suviseuroihin sillä mielellä, etten tiennyt, mitä ajatella sinne lähtemisestä. Ei voinut tietää ennalta, millaiset Suviseurat oli tulossa. Keitä ihmisiä tapaisi, kenen kanssa olisi? Olisiko hyvä olla?

Saavuttiin suviseura-alueelle. Olin unohtanut kämpille kaikki paidat, jotka olin silittänyt. Meinasi tulla turmelus. Harmitti. Mutta paitojen unohtuminen opetti – muistutti olennaiseen keskittymisestä ja siitä, että kuitenkin vähemmälläkin pärjää, niin kuin elämässä niin monesti muulloinkin.

Kentällä on kova hälinä. Olo on irrallinen, kun yhtäkkiä tupsahtaa keskelle valtavaa ihmismassaa. Mistähän löytää oman paikkansa? Pian siihen tottuu, asettuu osaksi joukkoa, siirtyy jonosta toiseen ja vain on. Ja sitten, kun kohtaa jälleennäkemisestä iloisia kasvoja, tulee olo, että kuulun tähän.

Hyvän olon tunne alkaa pikkuhiljaa ilmaantua peittäen väsymyksen ja turhautumisen tunteita. Olen saapunut keitaalle. Istun isonteltan keskelle – niin kuin heikoimman lampaan parhain paikka on olla lauman keskellä. Sanat osuvat, tulevat kohti: ”Taivaan Isä on auttanut meitä niin, että saamme nyt olla täällä yhdessä, yhdellä koolla Isän, Pojan ja Pyhän Hengen
nimeen. Sinä olet tullut. Jumalanterve ja tervetuloa.”

Suviseurojen muisto on ihana. Halu pitää uskosta kiinni on taas vahvana. Tässä hetkessä makaan vuoteella ja ristin käteni. Puhelimesta kuuluu vielä puheenvuoron päätteenä rukous: ”Keskellä maailman ja myrskytuulen äänesi hellän sanassasi kuulen. Kasvosi rakkaat käännät puoleeni, rauhalla täytät, tyyntyy mieleni.”

Mariella Kreivi

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, tuollaistahan se laumauskominen taitaa olla. Ei sanaakaan uudestisyntymisestä, eli koitappas miettiä onko se olo hiukan irrallinen jos ei ole syntynyt lainkaan, miten on?

      • Anonyymi

        Sinö et edes malttanut kuunnella tuota linkitettyä alustusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe