Kannettavan kupruilu

Anonyymi

Huomasin että kiinteästi pöydällä ulkosin näytön palvelijana olleen kannettavan näppäinpaneeli on kohonnut aika tavalla keskiosastaan, ts. on kuprulla ja kursorinohjainlevykin reilusti tullut ulos uomastaan. Johtuuko jäähdytyksen toimimattomuudesta vai onko asia jollekin muuten tuttu ilmiö? Koneen uusimisessa on aina oma reisansa.

4

2560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaisi varmaan avata eli purkaa ja tutkia.

      Onko koneessa akkua, onko se paikallaan, ja saako sen irti helposti vai vaikeasti?

      Jos pullistuminen johtuu akusta, olisi akku tietysti ensi tilassa poistettava tai vaihdettava ennen kuin räjähtää tai aiheuttaa muuta vahinkoa, voi tietenkin rikkoa pelkästään itse koneenkin, aiheuttamatta tulipaloa tai muuta huomattavaa katastrofia jota ei ehkä vakuutuskaan korvaa.

      • Anonyymi

        Vakuutukset tuskin korvaakaan tietokoneen väärästä käytöstä johtuvia vahinkoja, mitä viallisen akun vaihtamatta/poistamatta jättäminen on.


    • Avaaja:
      Kuten ylempänä mainittu, todennäköisin syy siihen jos kone näyttää pullistuneelta on viallinen akku, joka kannattaa tarkistaa mahdollisimman pian ja viedä ongelmajätteisiin. Uudet akut onneksi ovat yleensä vain parikymppiä.

    • Anonyymi

      windows hitsaa prossua. halkaisee biosta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3416
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3186
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3024
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      70
      2958
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2891
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2668
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2480
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2341
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2205
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      87
      1971
    Aihe