Ei purkupaikka missään ole hyvä asia. Pienin riesa kuitenkin joen suulla. Siinähän ne parhaat virtaukset poispäin ovat ja puhdistus helpoin rakentaa ja turvallisuus valvoa. Ilmeisesti kalastajat Paltamon kirkonkylän asukkaita, ainakin kannanotoista päätellen. Laanniemi on matala ja haavoittuva ja jätekuormitus pilaisi täysin toisen puolen rannat. Jäät jo nyt heikentyneet ja veden lämpeneminen tekee tehtaan myötä laajan sula-alueen. Montako hukkunutta tehdas tulee vaatimaan. Lisäksi Oulujärvi kallistuu Paltamosta poispäin koko ajan ( tieto kirjasta Oulujärvi, Kainuun meri) .Jäitä hattuun kalastajat, aluetta käyttää muutkin ihmiset.
Kalastajat siirtäisi paskavedet toisen rannan riesaksi
7
111
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä.Ja sitten pitäsi jonkun ruostevetisen suolammen rannalla asuvan mökin erakon rakennella mittavat jätevesijärjestelmät,vaikka paska on kovalla ja vettäkään ei ole kuin lähteestä kantamalla.On se järjetöntä tämä nykyajan maailman meno!
- Anonyymi
Kysykääpä siitä jätevesijärjestelmästä. Ei sitä kaikkien tarvitse laittaa, jos ei ole vesijohtoja ja vesivessaa. Ottakaapa selvää. Tilanne ja käyttö ratkaisee.
- Anonyymi
Pitänee siis rakentaa jonkinmoinen koppi tuonne metsän reunaan ja lueskella siellä paskalla istuessa,että kuinka ne nämä sellutehtaat sotkee Kainuun meren! On tämä järjetöntä samanaikaisesti vaatia jätevesijärjestelmiä ja sitten toiset laskee paskavellit veteen ja niin edelleen! Ihan järjetöntä on!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitänee siis rakentaa jonkinmoinen koppi tuonne metsän reunaan ja lueskella siellä paskalla istuessa,että kuinka ne nämä sellutehtaat sotkee Kainuun meren! On tämä järjetöntä samanaikaisesti vaatia jätevesijärjestelmiä ja sitten toiset laskee paskavellit veteen ja niin edelleen! Ihan järjetöntä on!
Katsotaanpa kuinka paljon rantojen rehevöitymisestä tulee korvauksia . Tämän saastutetun luonnonko me jätämme tuleville sukupolville "vain muutaman dollarin tähden". Kiinalaiset kulkee Kainuun petäjistä valmistetuissa vaatteissa ja meidän tulevat lapsemme ja lapsenlapsemme kylpee niiden valmistuksessa saastutetussa vedessä. Kiroavat varmasti isiensä työpaikat ja järjen juoksun.
- Anonyymi
Kyllä siinä sotketaan kainuun meri totaalisesti ja korvauksia turha odottaa
- Anonyymi
Ymmärrän toki ajatuksen vesien suojelusta ja jätevesien puhdistuksesta jne.Mutta kaikki tämä olisi pitänyt tehdä jo vuosikymmeniä sitten.Turha enää puristaa reikää tiukemmalle,kun paska on jo housussa. Samoin Talvivaara ja muut laskee tunnissa yhden päivän aikana saastevettä luontoon moninkertaisesti,kuin mökkiläinen elinaikanaan siihen läheiseen lampeen,jonka vesi on ruostunut ja saastunut metsäojitusten seurauksena.Sanoo ruskeavetisen lammen rannalla asuva.
- Anonyymi
Nyt Terrafamekin useiden sivujen mainoksilla yrittää vakuutella puhtaita kalavesiä. Ei vaan taida kaikkia vakuuttaa, hölmöt menkööt halpaan. Ei sitä enää luottamusta tule kaikenlaisen huijauksen ja valehtelun jälkeen. Yksi "rottajohtaja" jätti taas uppoavan laivan ja lähti pelastusretkelle uuteen yritykseen. Onko voittoja tullut viime kuukausina ? Niinpä.
Kainuulaiset ovat olleet aina herrojen jymäytettävissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi mies
En vaan osaa kohdata sinua ja olla normaali. En tiedä mikä vaivaa. Samaan aikaan tekee mieli tulla lähelle ja kuitenkin263036Ripeyttä asiointiin
Ottaa päähän yhden ja saman asiakkaan hitaus kassalla kun yhdellä kädellä nostelee ostoksia kärrystä ja välillä pitelee252088Palstan henkisesti sairaat ja lihavat
Täällä on sairaita, työttömiä ihmisiä kirjoittelemassa joilla ei ole tarkoituksena kuin satuttaa ihmisiä. Jos eksyt pals1141630Mietin aina vain
Minä niin haluaisin nähdä sinut. Ei tuo yhden ainoan kuvan katsominen paljon helpota... Miksi sinä et voisi olla se roh71348- 761339
Kysyin kaikilta yhteisiltä tutuilta mielipidettä siitä, että kannattaako sinun kanssa alkaa!
Päätös oli lähestulkoon yksimielinen. Minunkin vaisto antoi vaaranmerkkejä, mutta järkytyin mitä sinusta kuulin. Aluksi1381216- 641046
Olen vähän
Hysteerinen se on totta. Etkai ymmärrä miten syvästi tunnen sinua kohtaan. Ja olet aina lähelläni. Olet osa jo jotain. I10964Ollaan kuin yö ja päivä
Monessa asiassa… molemmat ollaan kuitenkin älykkäitä ja tiedämme, ettei kannata edetä tämän pidemmälle.70921- 102902