Voiko juotoskolvella "hitsata" kiinni kevyttä metallia?

Esimerkiksi sellaista ohutta alumiinia joista sälekaihtimet on tehty, voisko ne yhdistää juottokolvella? Ja kuinka monta wattia siinä pitää olla? En oikein tajua mitä se watti siinä tarkoittaa.

20

1730

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On kyllä olemassa Alusol juotoslankaa, jolla voi juottaa alumiinia tavallisella kolvilla. Ihan pieni elektroniikajuotin ei riitä koska alumiini johtaa hyvin lämpöä, ehkä joku >100W.

    • Anonyymi

      Alumiini johon tuotteissa törmää ei yleensä ole puhdasta vaan metalliseos. Sen mekaaniset ominaisuudet ja myös juotettavuus riippuu seoksen koostumuksesta.

      Alumiinin juottaminen edes alusol - tinalla on ongelmallista. Alumiinin pintaan tulee hyvin nopeasti kiillottamisen tai hiomisen jälkeen ohut oksidikerros, johon ei oikein mikään halua tarttua. Sen pinta pitäisi puhdistaa välittömästi eli luokkaa minuutti ennen juottamista ja siltikään ei ole taetta onnistumisesta.

      Netistä löytyy englanninkielisiä ohjeita onnistuneen juotoksen tekemiseksi. Sälekaihtimien alumiini on todennäköisesti varsin voimakkaasti seostettua koska materiaali on paksuuteensa nähden varsin kovaa. Sen juotosominaisuudet voivat olla yllättäviä ja selviävät kokeilemalla.

      • Anonyymi

        Kyllä alusol toimii kuin junan vessa, ei mitään ongelmaa kunhan sammaleen pyyhkäisee pois pinnalta. Ei kannta arviolta höpötellä pehmosia.


    • Anonyymi

      Muinoin kun alumiinivaippaisissa kaapeleissa käytettiin jatkoksissa lyijyputkia, alumiinivaippa piti juotoksen kohdalta ”runtata” ”erikoistinalla”. Tuo runtaustina oli sormenvahvuisina harkkoina. Alumiinivaippa lämmitettiin ja siihen hangattiin runtaus tuolla puikolla. Puikko oli jotenkin karhea. siinä tuntui juotostinan seassa olleen jotain pieniä rakeita, ja siitä jäi alumiinin pinnalle kropoinen kerros, johon normaali poksijuotostina tarttui. Ilmeisesti tuo hankausaine puhdisti alumiinipinnan, ja kun mukana oli heti sulaa ”juotostinaa”, pinta ei ehtinyt hapettua.
      Kun vaippa oli näin käsitelty, poksi voitiin tehdä kuten lyijyvaippaisilla kaapeleillakin.

    • Anonyymi

      Mitä liitokselta odotetaan - saattaa riittää liimaus ja liimoja löytyy tarkoitukseen jos toiseen?

    • Anonyymi

      Mitkäs ovat puliukkojen juottamisominaisuudet, onnistuuko juottaminen helposti vai pistääkö kovasti vastaan... :D

      • Anonyymi

        Varmaan itse osaat kokemuksistasi parhaiten kertoa :D


    • Anonyymi

      Tein joskus cantenna-tyyppistä antennia kahdesta purkista muistaakseni ja kyllä sen pystyi juottamaan itse asiassa aika hyvin. Ohut tinattu pelti toimii oikein hyvin juottamiseen. Reunoissa on jokin pinnoite, mikä pitää vaikka dremelillä hioa pois ensin. Ihan kiva antenni muuten. Jossain vaiheessa saanut käristettyä wifi-purkin noilla antenni-viritelyillä, mutta tuon suuntaavan antennin kanssa sillä sai vielä rakennettua n. 20m kantavan verkon - tosi suuntaavan sellaisen tosin..
      Ukko selittämässä em. antennia:
      https://www.youtube.com/watch?v=D6Vugb9Z_EI
      Metallin juottamisessa lämmönjohtokyky on kaikki kaikessa. Kuparilla on esim 2x melkein mitä tahansa muuta metallia nopeampaa lämmön siirtyminen, joten siinä tarvitaan 2x tehokkaampaa kolvia(tai ohuempaa kuparilevyä). Riippuu metallista, mitä pystyy juottamaan, ainakaan kaikkiin ei saa mitään lujia sidoksia aikaan. Alumiini taitaa olla yksi vähän heikommasta päästä tarttuva ja se on aika paksua kamaa yleensä, joten juottaminen voi olla väärä tekniikka: Sopii jäähdytyselementteihin juuri hyvän lämmönsiirtokykynsä ansiosta. Hitsaaminen voi tosiaan toimia paremmin ja tekee pistehitsauksen tämän avulla:
      https://www.youtube.com/watch?v=gcgC3V3mkcw

    • Anonyymi

      Lujia liitoksia saa niittaamalla. Tekniikoita on monenlaisia ja popniiteillä (vetoniitti) saa helposti.

      • Minkälainen niittikone pitäisi sitten olla? Ainakaan sellainen jolla niitataan papereita kiinni, se ei mene ohuesta metallista läpi.


    • Anonyymi

      Aloittajalla käsitteet hitsaus ja juotos hukassa. Niittaushommat paperiniitillä turvallisempi vaihtoehto tolle älyn jättiläiselle .

      • Kuten selitin aikaisemmin, paperiniitit ei mene edes alumiinisälekaihtimesta läpi, joten se ei käy. Googlasin kyllä noita "popniittejä" ja löysin jotain popniittipihtejä joilla ehkä voisi niitata kiinni metallia.


      • Anonyymi
        Trexnonar kirjoitti:

        Kuten selitin aikaisemmin, paperiniitit ei mene edes alumiinisälekaihtimesta läpi, joten se ei käy. Googlasin kyllä noita "popniittejä" ja löysin jotain popniittipihtejä joilla ehkä voisi niitata kiinni metallia.

        Eikös kaikilla popniittipihdeillä voi niitata metallia, se on niiden pääasiallinen tarkoitus :)
        Tosin sälekaihtimien korjaukseen popniitit ei ehkä sovellu parhaiten. Ihan miniatyyriset perinteiset vasaroitavat kupariniitit ehkä parhaiten.


    • Anonyymi

      Parinmillin kuparia, alumiilanka ja vastaavan halkaisijalttan oleva poranterä.

      Läpireikä niittaaviin ja isommalla terällä hienoinen kartio puoleensa ja sopivasti mitoitettu pätkä em. lankaa ja vasaroi "niitit" kasaan.

      Toimii ..

    • Anonyymi

      Mikä on askarteluprojektin tavoitteena? Jos kerrot halutun lopputuloksen niin on helpompi löytää keinoja sen saavuttamiseen.

      Mitä vikaa on liimaamisessa? Lopputuloksena metalli-epoksi komposiittirakenne.

      • Anonyymi

        Jos kyseessä on sälekaihtimet ei taida liimaus kestää. Valo rapauttaa joutuisaan liimat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos kyseessä on sälekaihtimet ei taida liimaus kestää. Valo rapauttaa joutuisaan liimat.

        Metallin välissä olevaan liimaan valo ei yllä.

        Nyt siis edelleen odotellaan että aloittaja kertoisi mikä hänellä on projektinaan jotta olisi mitään mieltä vastata esitettyyn kysymykseen.


      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        Metallin välissä olevaan liimaan valo ei yllä.

        Nyt siis edelleen odotellaan että aloittaja kertoisi mikä hänellä on projektinaan jotta olisi mitään mieltä vastata esitettyyn kysymykseen.

        No mulla syntyi tämä juotoskolven hitsauskysymys siitä kun ajattelin jos ehkä tekisin hyttysverkon liittämällä alumiinisälekaihdinosia yhteen, ja niiden väliin laittaisin verkon. Sillä tavalla ei tarvitsisi laittaa tarroja tai jotain muuta ikkunaan, joista tulee jälkiä. Se olisi sopivan ohut että mahtuisi tuuletusikkunan väliin.

        Liima voisi toimia. Paras olisi sellainen paperinitoja, paitsi että sillä voisi niitata metallia, mutta kukaan ei ole varmaan keksinyt sellaista.


    • Anonyymi

      Kyllä ainakin mun vanhan tietokoneen prosessorin jäähdytyssiili oli juotettu. siinä oli alumiinirivat ja kuparipohja. Kokeilin keittolevyllä kutosella ja hetken kuluttua poimin rivat irti. Jonkinnäköistä juotostinaa tuossa pohjalevyssä on, haisee myös fluxilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      126
      11124
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      187
      6537
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      50
      5612
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5061
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4374
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3614
    Aihe