Käynnistyy välillä ja välillä ei käynnisty

Anonyymi

Missähän vika.. Mulla Nissan Almera vm. 2001 valmistettu Japanissa. Nyt tullut sellaista vikaa että välillä starttaa ja välillä ei.. Joutuu virtalukkoa käyttämään nolla asennossa joskus kolmekkin kertaa ennen kun startista kuuluu pihahustakaan.. Ja välillä se starttaa ihan ilman mitään.. no tuota jatkui jonkin aikaa.. eilen se sitten teki tenän ja solenoidi vain naksahti kun käänsi virta-avaimesta.. mutta ei startannut ollenkaan.. Onko vika startissa vai missä ? Naisena multa palaa jo päreet.. kun pitäs jostain löytää oikeat osat mahdollisten rikki menneiden tilalle..

7

1302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ohitat virtalukon suoralla kytkennällä ja sitten vaihdat uuden startin ja akun motonetista?

      • Anonyymi

        Enpä osaa tuollaista hommelia tehdä.. osaan vain ajaa.. en huoltaa.. ja tiedoksi, kun tuo vika alkoi niin vaihdettiin akku.. se toimi jollain lailla akun vaihdon jälkeen.. mutta alkoi uudestaan.. startti on myös ns. laiska.. silloin kun toimi.. Eilen se teki sen että solenoidi vain naksas kun virta-avaimella käännit startataksesi.. mutta startti ei puhunut mitään tuossa vaiheessa.. vain solenoidi naksasi.. ja osaatko neuvoa miten virtalukko ohitetaan suoralla kytkennällä.. kun tuossa autossa on ajotietokone.. en niin kun ymmärrä..


      • Anonyymi

        Virtalukon pohjasta startin heräte johtoon kun johtaa plusvirtaa niin on lukko ohitettu.


      • Anonyymi

        Eli pitäs ratin alta ottaa suojakuoret pois ja laittaa sinne joku johto joka vedetään jotenkin korista läpi starttiin saakka.. sitähän joutuu tekemään reiän auton ikkunan alle.. eli sinne missä on ratti elikkä mittaritauluston alle.. Mittaritauluun nimittäin tulee normisti virta ja kaikki muu toimii normisti.. ja miksi aiemmin piti kolme kertaa virtalukkoa kääntää tai joskus pari kertaa ja toisella lähti käyntiin, niin sen vuoksi että niillä kerroilla jolloin startti ei puhunut mitään auto ei käynnistynyt ja piti käyttää virta-avain virtalukossa nolla asennossa ja käynnistää tavallaan uudelleen jollonka auto käynnistyi.. mutta eilen se teki sitten niin kun yllä kerroin eli solenoidi vain naksahti eikä startannut.. vaikka kuinka monesti käytti virta-avainta nolla asennossa virtalukossa ja yritti uudestaan startata.. tähän mä haluan löytää ratkaisun jotta vika saatais korjattua ja autoa pystys käyttämään.. vaikka sitten joutus hankkimaan uusia osia...


      • Anonyymi

        Pitääkö vaihtaa koko startti uuteen, voiko siinä olla vika.. vai onko tosiaan mentävä ja hankittava virtalukkokin uusi .. tuolla yllä olevallako se selviää?nimimerkki anonyymi joka olet kirjoittanut kello 20.54..


    • Anonyymi

      Jos ei tiedä autoista mitään, niin miksi pitäisi itse alkaa ostelemaan osia. Vie auto hyvissä ajoin korjaamolle, kun alkaa esiintymään jotain epätavallisia oireita. Ei pidä odotella niin kauan, että se tekee kokonaan tenän.

    • Anonyymi

      Kampiakselin käynnistin jouset kuoleentuneet. Uudet motonetista ja pujotat tulpanreiästä paikalleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe