Missähän vika.. Mulla Nissan Almera vm. 2001 valmistettu Japanissa. Nyt tullut sellaista vikaa että välillä starttaa ja välillä ei.. Joutuu virtalukkoa käyttämään nolla asennossa joskus kolmekkin kertaa ennen kun startista kuuluu pihahustakaan.. Ja välillä se starttaa ihan ilman mitään.. no tuota jatkui jonkin aikaa.. eilen se sitten teki tenän ja solenoidi vain naksahti kun käänsi virta-avaimesta.. mutta ei startannut ollenkaan.. Onko vika startissa vai missä ? Naisena multa palaa jo päreet.. kun pitäs jostain löytää oikeat osat mahdollisten rikki menneiden tilalle..
Käynnistyy välillä ja välillä ei käynnisty
7
894
Vastaukset
- Anonyymi
No ohitat virtalukon suoralla kytkennällä ja sitten vaihdat uuden startin ja akun motonetista?
- Anonyymi
Enpä osaa tuollaista hommelia tehdä.. osaan vain ajaa.. en huoltaa.. ja tiedoksi, kun tuo vika alkoi niin vaihdettiin akku.. se toimi jollain lailla akun vaihdon jälkeen.. mutta alkoi uudestaan.. startti on myös ns. laiska.. silloin kun toimi.. Eilen se teki sen että solenoidi vain naksas kun virta-avaimella käännit startataksesi.. mutta startti ei puhunut mitään tuossa vaiheessa.. vain solenoidi naksasi.. ja osaatko neuvoa miten virtalukko ohitetaan suoralla kytkennällä.. kun tuossa autossa on ajotietokone.. en niin kun ymmärrä..
- Anonyymi
Virtalukon pohjasta startin heräte johtoon kun johtaa plusvirtaa niin on lukko ohitettu.
- Anonyymi
Eli pitäs ratin alta ottaa suojakuoret pois ja laittaa sinne joku johto joka vedetään jotenkin korista läpi starttiin saakka.. sitähän joutuu tekemään reiän auton ikkunan alle.. eli sinne missä on ratti elikkä mittaritauluston alle.. Mittaritauluun nimittäin tulee normisti virta ja kaikki muu toimii normisti.. ja miksi aiemmin piti kolme kertaa virtalukkoa kääntää tai joskus pari kertaa ja toisella lähti käyntiin, niin sen vuoksi että niillä kerroilla jolloin startti ei puhunut mitään auto ei käynnistynyt ja piti käyttää virta-avain virtalukossa nolla asennossa ja käynnistää tavallaan uudelleen jollonka auto käynnistyi.. mutta eilen se teki sitten niin kun yllä kerroin eli solenoidi vain naksahti eikä startannut.. vaikka kuinka monesti käytti virta-avainta nolla asennossa virtalukossa ja yritti uudestaan startata.. tähän mä haluan löytää ratkaisun jotta vika saatais korjattua ja autoa pystys käyttämään.. vaikka sitten joutus hankkimaan uusia osia...
- Anonyymi
Pitääkö vaihtaa koko startti uuteen, voiko siinä olla vika.. vai onko tosiaan mentävä ja hankittava virtalukkokin uusi .. tuolla yllä olevallako se selviää?nimimerkki anonyymi joka olet kirjoittanut kello 20.54..
- Anonyymi
Jos ei tiedä autoista mitään, niin miksi pitäisi itse alkaa ostelemaan osia. Vie auto hyvissä ajoin korjaamolle, kun alkaa esiintymään jotain epätavallisia oireita. Ei pidä odotella niin kauan, että se tekee kokonaan tenän.
- Anonyymi
Kampiakselin käynnistin jouset kuoleentuneet. Uudet motonetista ja pujotat tulpanreiästä paikalleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4225509Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1891908Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3631846- 1201074
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl5994- 27918
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60815- 72791
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️55723- 37704