Kaukkari/labbis/husky mix

Anonyymi

Olemme ostamassa koiraa kerrostaloon perhe/seurakoiraksi. Paljon liikuntaa harrastava kotiin eli liikunnan puutteesta ei tule kärsimään!
Löysin ilmoituksen, jossa myytiin koiraa jonka emo on labbis/husky ja isä kaukkari. Kokemuksia tällaisesta risteytyksestä?
Entinen koiramme oli sakemannin/norjanharmaa ja erittäin mukava seurakoira joka vaati toki liikuntaa paljon sekin.

6

335

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole tästä kyseisestä sekoituksesta kokemusta, mutta itselläni on juuri nuori husky mix narttu ja voin sanoa että hermoja pitää olla husky sekoitusten kanssa monesti ja selvä auktoriteetti. En välttämättä suosittelisi husky sekoituksia, olisi mitä muuta siinä tahansa seassa, niin lapsiperheeseen. Huskyt ovat sen verran dominoivia ja ns pirullisia että alistavat helposti lapsia oli kyseessä sitten 3v tai 13v

      Mahdollista toki että lappiksen rakastava luonne tulee läpi, mutta itse on ottaisi riskiä että koira olisi haitaksi lapsille

    • Anonyymi

      Kaukkareista ja huskyista löyttyy molemmista ongelmallisia rotupiirteitä, toki mixi on aina mixi. Enemmän olisin huolestunut, että mikähän kasvattajan kokemustaso on kun yhdistänyt tommosen parin. Kerrostalossa ongelmana on heti koiran koko (tosin aloittajaa ei ilmeisesti aiemman koiran perusteella haittaa) ja etenkin huskyn taipumus ulvomiseen, yhdistettynä kaukkarin ääniherkkyyteen ja vahtivaistoon. Nämäkin on mahdollista hallita yleensä hyvän kasvatuksen ja eroahdistuksen ehkäsyn kautta.

      Henk.koht. en lähtisi kokeilemaan tuota yhdistelmää kerrostalossa. Omakotitalo/maalaismaisemassa ei olisi ongelma. Tosin olisin edelleen nihkeä ottamaan koiraa ihmiseltä, joka ei ehkä välitä koiran terveydestä vaan on ilmeisesti halunnut "hauskan näköisiä" koiria. Siinäkin tapauksessa, että pentue muka vahinko, niin leikkaamattoman seropin pitäminen kertoo, että pennutushalu ollut.

    • Anonyymi

      Kaukaasianpaimenkoira on laumanvartija, joten ei saa edes myydä kerrostaloon eikä edes taajamiin. Tietty tässä sekoitus, mutta mistä tietää kuinka paljon vaikuttaa kaukkari ja se ei sitten siedä muita koira eikä pahemmin muita ihmisiäkään lähelleen.

      • Anonyymi

        Höpö höpö. Mitään rajoituksia koiran myymisellä tiettyyn ympäristöön ei ole.. Eri asia tietenkin, pitäisikö olla. Laumanvartija on jalostettu vartioimaan karjaa. Ekat kaksi vuotta voi hyvinkin mennä hienosti, kunnes koira alkaa toimimaan perimänsä mukaan. Kun ei mitään oikeaa vartioitavaa ole, vartioi sitten kaikkea muuta. Kaukkari ei välttämättä pärjää edes maalla, ei tätä rotua ole jalostettu vartioimaan autotallia..

        Melkoisen vastuuton rotuyhdistelmä, laumanvartijat on poikkeuksellinen rotu, sillä siltä puuttuu metsästyskäytös, Tälle on syynsä. Kun rotu sotketaan vahvan metäsätyskäytöksen omaavaan huskyyn, tuloksena voi olla reaktiivinen aikapommi. Kummatkin rodut vieläpä alkukantaisia, joita ei kiinnosta pätkääkään, mitä ihminen on niiden toiminnasta mieltä.

        Mutta kun kaupaksi menee.. viis siitä, millaisen häirikön ostaja tuo vieläpä kerrostaloon.


    • Anonyymi

      Hyvin outo on yhdistelmä, ja tuskin kovin soveltuva asumaan kerrostaloon varsinkaan seurakoiraksi kun husky ja kaukkari ei sitä ole, pahimmassa tapauksessa se kaukkarin vahtivietti ja huskyn metsästysvietti saa siitä koirasta jopa vaarallisen häirikön, hyvin suurella todennäköisyydellä myös purevan sellaisen. Kannattaa miettiä hyvin tarkkaan onko järkevää sen koiran, sekä naapureiden kannalta kerrostaloon hankkia.

      • Anonyymi

        Kannatan. Olen ollut kahden tuttavani kaukkareita "siedättämässä" vieraisiin Ja tullut heidän myötään tuntemaan rotua jonkin verran. Toinen heistä on melko maineikas ja lahjakas laumisten kasvattaja. Hänen mukaansa "työttömyys" kaukkarille voi johtaa ongelmiin siinä missä ihmisilläkin. "Töissä" taas helposti yliregoivat. En ehkä ottaisi kaukkaria kerrostaloon. Ja kuvitteleppa vielä tilanne, jossa sinä ja yhdeksänkytkiloinen kaukkarisi joudutte ahtaassa portaikossa johonkin yllättävään tilanteeseen ja hauvasi päättää tunnollisesti aloittaa tilanteessa "ammattiaan vastaavat työt"?? Ymmärrätköhän edes millaista jälkeä pahimmillaan syntyisi. Ja riski laumisten kanssa on aina olemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3090
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      25
      1950
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      272
      1543
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      99
      1515
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      260
      1186
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1078
    7. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1054
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      79
      1036
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1030
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1003
    Aihe