Jos olette saaneet selkäänne lapsina, niin onko siitä jäänyt ahdistusta?
Monet tuntuvat olevan kiitollisia, että on kasvatettu remmillä. En ymmärrä tätä, koska itselläni nahkaremmillä paukuttelu tulee helposti mieleen, kun menee huonosti, on väsynyt epävarma jne. En tiedä, miten lapsuuden kovakouraiseen kuritukseen saisi etäisyyttä?
Ahdistusta vyön saamisesta lapsena?
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Itse olen lukiolainen ja voin saada piiskaa vieläkin. Huono käytös äidille, huono seura tai netin väärinkäyttö aiheuttaa rangaistuksen. Se ei minua haittaa, jos teen pahaa, tulee remmiä, ja senjälkeen asia on selvä.
Nuoremmat veljet ja sisarukset menevät isän polvelle, itse "otan asennon", jossa nojaan keittiön pöytään.- Anonyymi
Oho! Se taitaa olla lempeää läpsyttelyä, et muuten menisi noin iisisti remmiä saamaan? Mulle annettiin niin, että taju oli mennä. Isä odotteli välillä vyö kädessä ja huusi, että antaako lisää. Sitten tuli uusi isku. Itkin niin että meinasin tukehtua. Äiti huitoi ohuella vyöllä, kun isä oli töissä.
Mitä sun tyttöystävä sanoo? Ootko isäsi kanssa remmin saamisen jälkeen ihan tavallisesti? Aloittajalle sanoisin, että jos se vaivaa, niin puhu asia perheesi kanssa selväksi ja/tai mene tarvittaessa terapiaan.
Lukiolaisen "kokemuksia" epäilen piiskausfantasioiksi.
- Anonyymi
Kyllä on jäänyt trauma, en pysty puhumaan asiasta kenenkään kansssa, enkä usko terapian auttavan. Jos se auttaa, niin itseään voi terapoida tänne kirjoittelemalla, mutta ihan suoraan ei voi kaikkea sanoa, ettei kukaan tunnista.
Minun asiani olisi pitänyt hoitaa jo lapsena, mutta koko isän suku oli lähes seinähulluja, ei siinä ollut tervejärkisillä sanan sijaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645941Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714795Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502473Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat442108Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41469En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239