Suomessa puolitoistakerroksisten talojen rakentaminen on järjetöntä hommaa, koska katoista tehdään niin loivia, että käyttökelpoinen tila jää pieneksi.
Jyrkän katon hinta kokonaisuudessa on niin mitätön, että sellainen kannattaa tehdä. Se myös tekee talosta paljon kauniimman. Jotain tuollaista.
https://pasteboard.co/IgsHQZQ.png
Ruotsissa jyrkkäkattoisia taloja on paljon enemmän. Siksi kääntäisin talopaketin hankkimisessa katseeni Ruotsiin. Tässä esimerkiksi.
http://provinshus.se/1.5-plan/arild-93/
Suomalaiset talot ovat rumia, tässä oikeanlainen
6
287
Vastaukset
- Anonyymi
Ensimmäinen on juuri sellainen kuin Suomessa on tapana tehdä.
- Anonyymi
a) Kunnan lupa-arkkitehti päättää yleensä sen, miten korkea ja minkälainen katto taloon tulee. Sinun tehtäväsi on vain pitää lompsa leväällään, rakentaa mitä virkamies päättää jo olla kitisemättä. Viimeistää lopputarkastuksessa tulee turpiin, jos et omaa parastasi muuten ymmärrä.
b) Nuo ruotsalaiset talot ovat ns. sysipaskoja. Räystäät ovat aivan liian lyhyitä, seinät kastuvat, tulee hometta.
Itse pyrin tekemään noin metrisiä räystäitä. Katon kaltevuutta en ole koskaan päässyt itse päättämään, yrittänyt kyllä olen. Bumerangihan niistä on aina tullut.
Oma kattoidea maksaa pääsuunnittelijan laskutuksena vähintään 500 euroa ALV ja km-kulut lupa-arkkitehdin juttuisille, joten ota lusikka kauniiseen käteen.- Anonyymi
Hauskaa huumoria. Missään omakotitalossa ei ole metrin räystäitä paitsi silloin kun talon vieren patiota katetaan räystään pidennyksellä.
- Anonyymi
Ei muuta, kuin kokeilemaan " Börje"tyypistä taloa omallarahalla. Sitten maksat syyt ja seuraukset.
- Anonyymi
"Ensimmäinen on juuri sellainen kuin Suomessa on tapana tehdä."
Eikä ole. Kun katsoo talopakettien puolitoistakerroksisia taloja, niissä 1,6-metrin alue alkaa hyvin keskeltä taloa. Jyrkkäkattoisissa yläkerran tilasta saadaan paljon enemmän käyttöön.
Jyrkkäkattoisten talojen rakentamiseen ei ole mitään järkevää estettä. Vähän enemmän ne maksavat, mutta siinä se. Monilla lumisilla alueilla ne ovat normi. Tämän voi huomata esimerkiksi Pohjois-Amerikan pohjoisilla osilla käydessään. Niitä tehdään siksi, että ne pitävät rakenteet paremmin kunnossa kuin loivakattoisemmat.- Anonyymi
Kaava määrää talon katon kaltevuuden. Vanhat alueet saattavat olla poikkeus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328406Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur5037676SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2235724Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en994805Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474674Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1714526Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1104497Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254385Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144236Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03850