Onko myytävissä emolevyissä kaikki komponentit asennettuna, että tarvitsee vain ruuvata emolevy koteloon ja kone pelittää?
Emolevy-ummikko?
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Emolevy on pelkkä emolevy. Tarvitset siihen lisäksi muistit, prosessorin, prosessorin jäähdyttimen, näytönohjaimen, lisäksi tarvitset SSD:n tai kiintolevyn. Kotelosta pitää tietty löytyä virtalähde, mistä kokoonpano saa sähkön.
Yhden vanhan peruskoneen emolevy pitäisi nykyaikaistaa. Koneessa on jo virtalähde, emolevyllä on kiinteä näytönohjain, kovalevy, dvd-asema, tuuletin.
Mistä tietää, mikä emolevy käy vanhan paikalle? Kuvittelin, että emolevyssä ovat prosessori, jäähdytin, näytönohjain ja tuuletin. Ajattelin, että kaikki hoituu kiinnittämällä emolevy ja kaapelit liittimiin.
Muistit unohtui.
ATX-koppaan käy mikä vaan ATX-emo, tai fyysisesti pienempi muu standardikokoinen. Tarvitsevat sitten kyllä erilaisia muita osia, kuten prosessori, jne.
Jos kyseessä on joku vanhempi kokoonpano, niin hyödynnettäviä osia ei jää montaa jäljelle. Yleisesti käytetään DDR4 -muisteja. Mikäli muistit ovat DDR2:sta tai 3:sta, ne eivät käy. Niitä ei saa edes asennettua muistikantoihin. Virtalähteen ollessa joku vanha ja heikko tehoinen, niin vaihtoon saa laittaa senkin. Mikäli käytössä on vanhoja IDE-laitteita, esim. kiintolevy/joku optinen asema, nämä saa hylätä täysin. Kyseistä liitäntää ei enää löydy yhdestäkään uutena myytävästä emolevystä. Yleisin emolevystandardi on ATX. ATX-emolevyn paikalle käy ATX ja micro-ATX.
On niitä sellaisiakin joissa prossu on mukana,
Tämä näyttää tavalliselta emolevyltä. Mitä tähän tarvitsee lisää?
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/41636/kkmsm/Asus-PRIME-B450M-K-AM4-ATX-emolevy?list=OZCYkRhDetwhDm6EhGdbHhhGzghGt7yhjcRzhTcm9hjntgX
Piirisarja: AMD B450
Prosessorikanta: AM4
Prosessorituki: 1. sekä 2. sukupolven Ryzen suorittimet
Piirisarjalle/prosessorikantaan sopivan prosessorin
Muistipaikat(kpl): 2
Muistityyppi: DDR4
Muistin maksimimäärä(Gt): 32
DDR4 muistia mielellään 2 kalikkaa.
SATA 6 Gb/s: 4
Kiintolevyn. Noita on nykyään hyvin monenlaisia.
DVI: Kyllä
VGA: Kyllä
Näytönohjain (erillinen ja melko tehokaskin) ei ole aivan välttämätön, mutta mukava jos haluaa koneella vaikkapa pelailla modernimpia pelejä. Emolla ilmeisesti on jonkinmoinen
Noita lisukkeita minimissään siis.
Sitten pitää olla varma kopan virtalähde riittää emolle lisukkeineen, ja prosessorille ja näytönohjaimella erityisesti. Näin välttää kärähdykset ja tulipalot.
Näytönohjain ei ole emolevyllä, vaan se on prosessoriin sisäänrakennettuna tietyissä Ryzen prossuissa. Nämä prossut tunnistaa G:stä mallinimessä.
Markettikoneisiin ei ihan helpolla näitä vaihdeta. Nekun ei monesti ole standardikokoa ja lisäksi pitää mahdollisesti uusia myös power.
Tämäkin riippuu täysin koneesta.
Eikä riipu..
Pöytäkoneista ns. merkkikoneet (HP, Dell jne) on todellakin mitä suurimmalla todennäköisyydellä sellaisia ettei niiden emoa vaihdeta noin vain ja mihin hyvänsä, vaikka olisivat tornimallisia ja ATX-emo fyysisesti sisään mahtuisi.
Ainakin HP Pavillion tornikoppaan menee ihan tavallinen m-atx emolevy. Ainoa erikoisuus tuossa on se, että emo asennetaan ylösalaisin. Eli cpu-kanta osoittaa kohti kotelon pohjaa. Alkuperäiset emot ovat yleensä olleet Asuksen tai MSI:n OEM -tuotantoa.
Vanhemmat Lenovon Thinkcentret käyttivät ihan tavallista m-atx emolevyä. Virtalähteen vaihto vaikkapa Corsairiin ei tuottanut ongelmia. Koneen omat virtalähteet hyytyivät vähitellen, ja lopulta eivät jaksaneet enää pitää konetta käynnissä.
Dell on ollut outolintu, ja esim. Optiplex -sarjan koneisiin m-atx emon voi asentaa, mutta ongelmaksi tulisi saada etupaneelin ledit ja virtakytkin toimimaan. Nämä menevät kaikki yhdessä kaapelissa emolle. Näin ainakin oli Optiplex 700 -sarjan kohdalla, sama tilanne tulisi eteen uudempienkin kanssa. Lisäksi uudemmissa koneissa virtalähteen vaihto ei onnistu muuhun, kuin vastaavanlaiseen, mikä koneen mukana on tullut. Liitännät emolevyllä ovat poikkeavat.
Merkkikoneissa normaalinkin näköisissä tornikoteloissa voi tulla ongelmaksi virtalähteen vaihtaminen. Ruuvinreiät voi yksinkertaisesti olla eri paikoissa vaikka standardimallinen virtalähde muuten sisään mahtuisi. Porakone saattaa olla avuksi, muttei välttämättä...
Kyllä noita saa tietokonekaupoista. Anna heille joku vinkki mitä haluat, niin kokoavat sen sinulle vaikka ihan odotellessasi.