Mulla on laajakaista, mutta aina kun avaan koneen, se herjaa, että "tietoturva saattaa olla uhattuna, koska palomuuria ei ole otettu käyttöön". Kuitenkin kuulin, että laajakaistan mukana tulee oma virustorjuntaohjelma, onko näin? Onko siis virustorjuntaohj. ja palomuuri sama asia? Jos siis koneessani sellanen laajakaistan mukana on, mistä sen löydän? Kuulin, että joskus on hyvä manuaalisestikin skannata jotain tiedostoja läpi.F-secure...sekin kyllä löytyy mun koneelta, mutta en ole varma onko päällä. Taisi olla alussa niin, että joku sanoi, että mulla oli 2 palomuuria päällekkäin, jolloin laajakaista ei toiminut kunnolla, ota tästä nyt selvää, apua! Miten teillä muilla on?
virustorjuntaohjelma ja palomuuri
7
863
Vastaukset
- kalle
Laajakaistan mukana ei tule mitään turvaohjelmia automaattimaattisesti. Ainakaan niin että ne olis asennettu toimintavalmiiksi. Sun olis nyt hyvä soittaa sinne operaattorin tukeen ja kysellä neuvoa, jos et itse ymmärrä, miten tarkistat sen toiminnan.
Jos sulla on F-secure (siis pitäis olla) niin ruudun oikeessa alalaidassa pitäis olla f-securen kuvake (kärjellään oleva kolmiomainen F). Mutta jos se on operaattorin oma versio siitä f-securesta, niin en tiedä onko siellä sitten f vai joku muu tunnus.
Sitä klikkaamalla kuitenkin näet mitä se pitää sisällään.
Täällä on aika paha neuvoo, kun ei nää sinne sun koneesees. Mutta jos sulla nyt ei ole se palomuuri päällä, voi olla, että kone on täynnä kaikkee haitallista roinaa. Eli ryhdy heti töihin asian selvittämiseksi.
Virustorjunta estää virusten tulon koneelle, palomuuri estää ketään hyökkäämästä koneellesi ja käyttämästä sitä vaikka hyökkäykseen muille koneille.
Mutta tosiaan, xp:n palomuuria ei voi pitää päällä jos on joku kunnollinen palomuuri. Nyt kun sulla ei ole ollut mitään palomuuria, xp:n palomuuri on suorastaan hyödytön ja haitallinen, koska koneellasi voi olla jo vaikka mitä ulospyrkiviä ohjelmia, joita xp:n palomuuri ei estä.- Maco
XP:n oma muuri voi olla, ainakin Norton 2004 muurin ja ilmaisen Sygaten muurin kanssa. F-Secure ei sen sijaan hyväksy esim. muita virustorjunta ohjelmia samaan koneeseen yhtä aikaa...itselläni on Avast!virustorjunta(ilmainen)ja suomenkielinen...siinä on myös taustasuojaukset(6 eri moduulia), Sygaten ilmainen muuri XP:n muuri ja Prevx home mato troija suoja(ilmainen) Spyblaster...ei oo täkyjä näkynyt! :)
- Seppo
Maco kirjoitti:
XP:n oma muuri voi olla, ainakin Norton 2004 muurin ja ilmaisen Sygaten muurin kanssa. F-Secure ei sen sijaan hyväksy esim. muita virustorjunta ohjelmia samaan koneeseen yhtä aikaa...itselläni on Avast!virustorjunta(ilmainen)ja suomenkielinen...siinä on myös taustasuojaukset(6 eri moduulia), Sygaten ilmainen muuri XP:n muuri ja Prevx home mato troija suoja(ilmainen) Spyblaster...ei oo täkyjä näkynyt! :)
Älä puhu soopaa!
Kahta palomuuria ei kannata pitää päällä samanaikaisesti. - rgw
Seppo kirjoitti:
Älä puhu soopaa!
Kahta palomuuria ei kannata pitää päällä samanaikaisesti.Näinhän se useimmiten on?
Kuitenkin jos palomuurit toimivat eri tasoilla niin ei ole ainakaaan minun koneellani ollut mitään ongelmia. Käytän NETTI-KILPI versio 1.12p1 ja Windowsn omaa saman aikaisesti ja hyvin toimivat yhteen .Netti kilpi sanoo viimeisen sanan..
T.rgw - Kettu
rgw kirjoitti:
Näinhän se useimmiten on?
Kuitenkin jos palomuurit toimivat eri tasoilla niin ei ole ainakaaan minun koneellani ollut mitään ongelmia. Käytän NETTI-KILPI versio 1.12p1 ja Windowsn omaa saman aikaisesti ja hyvin toimivat yhteen .Netti kilpi sanoo viimeisen sanan..
T.rgwTätä oon aina ihmetellyt, että miksi pitää olla kaksi palomuuria yhtä aikaa?
Ensinnäkin useimmiten siitä aiheutuu ongelmia. Toisekseen jos ongelmia ei tule niin, ei siitä minkäänlaista lisähyötyäkään ole. Toinen palomuuri kuluttaa vaan resursseja aivan turhaan.
- se pulma
>...kuulin, että laajakaistan mukana tulee oma virustorjunta...
ISP:n toimittamassa tietoturvassa ei huolehdita muusta kuin että se tulee laskutettua.
Osalla ei ole edes minkäänlaista mediaa mukana mistä softat asentaisi vaan sanotaan että "ne voi imuttaa netistä". Osa asiakkaista ei tiedä edes mitä tuo tarkoittaa ja winukan osalta ei toimi vaikka kuin tietäsi. Se ei pysy pystyssä niin kauan että tietoturvan saisi kuntoon tuolla tavalla.- hjalliss
Joo, se on aika hyvä rahastus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927