Alkiolaisuus pysytteli kotona, maamme on myyty

Pyhäjärvellä eu-vaalimenestys ohjautui demareille. Keskusta ja kokoomus sulivat yhä lisää, perussuomalaiset hieman lisäsivät --jos nyt noin heikko äänestysinto kuin 31.1% on edes verrannollinen? Eu-vaalit olivat paikallisesti kuin seurakuntavaalit, äänioikeutettuja 4566 ja ääniä uurnaan tipahti 1412.

Pyhäjärvellä harjoitettava kunta-puoluepolitiikka on rikki, pilalla ja pois demokratian ihanteista. Pahuutta ei voi korjata, se on äänestettävä kumoon ja pitkään paitsioon. Yksi ylitse muiden, alkiolaisuus meni Sipilän kauden aikana pohjalukemiin ja nyt vierraaksi muuttunut aate on surullinen. Ahkerimmat mutaan polkijat ovat Keskusta-Sipilä-compo sekä paikallisesti Tikanmäki-Kauranen kärkipari.
Pyhäjärvi
Äänistä laskettu(26.5.2019 kello 23:24)
100 %
Äänestäneitä Suomessa
1415
Äänestäneitä yhteensä
1417
Äänestysprosentti Suomessa
33,2 %
Äänestysprosentti yhteensä
31,0 %
Äänioikeutettuja Suomessa
4265
Äänioikeutettuja yhteensä
4566
Hyväksyttyjä ääniä
1412
Hylättyjä ääniä
2
https://vaalit.yle.fi/epv2019/fi/regions/12/municipalities/626
226214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 226

Vanhimmat

No niin! Uusi viikko ja vanhat itkut!

Äänestä
  • Aivan tuossa on tuoretta faktaa, Et taida ymmärtää. Mutta minkä sinä itselles voit.

    Äänestä

  • Aivan, itkujen isä, oliko sinulla aloitukseen sanomista, lisättävää? Toteamuksesi on tasapäisenä toistona surkeuden huippu, oma on itkusi ja oma on tapasi. Pidä ihmeessä lippu korkealla, äläkä luovu noin rakentavasta manoovereistasi.

    Mitä vaaleihin , siis eilisiin eu höpötyksiin tulee, vaaliähky koitui euroopassa vanhojen valtapuolueiden tappioksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aivan, itkujen isä, oliko sinulla aloitukseen sanomista, lisättävää? Toteamuksesi on tasapäisenä toistona surkeuden huippu, oma on itkusi ja oma on tapasi. Pidä ihmeessä lippu korkealla, äläkä luovu noin rakentavasta manoovereistasi.

    Mitä vaaleihin , siis eilisiin eu höpötyksiin tulee, vaaliähky koitui euroopassa vanhojen valtapuolueiden tappioksi.

    Oletko sinä se keskikoulun keskeyttäjä se vitisien aihe?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aivan tuossa on tuoretta faktaa, Et taida ymmärtää. Mutta minkä sinä itselles voit.

    -etpä näytä itsekään voivan

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aivan, itkujen isä, oliko sinulla aloitukseen sanomista, lisättävää? Toteamuksesi on tasapäisenä toistona surkeuden huippu, oma on itkusi ja oma on tapasi. Pidä ihmeessä lippu korkealla, äläkä luovu noin rakentavasta manoovereistasi.

    Mitä vaaleihin , siis eilisiin eu höpötyksiin tulee, vaaliähky koitui euroopassa vanhojen valtapuolueiden tappioksi.

    Parhaiten selvisi ne, jotka jättivät äänestämättä. Ei tunnon tuskia. Pyhäjärvi on suossa. Kepu on tyhjentänyt laarinsa.

    Äänestä

  • HYVÄ SIVUSTO !!

    Äänestä

EU-parlamentissa ei voi niin helposti suhmuroida ja suorittaa iltalypsyjä.

Äänestä
  • Urpilainen komissaariksi! Ei mitään vanhoja punanahka ukkoja. Tulevaisuuden tekijöitä. Heinäluoma hakee isoa eläketuloa ja helppoa olotilaa. Ukko ulos. Kristaa Kiurulle myös kunnon pesti. Pekkarinen turha Brysseliin. Hakkarainen saa aikaan kouristavan sydänpysähdyksen. Samaa "maata" olevia Hakkaraisia löytyy umpipusikoista pilvin pimein.

    Äänestä

Keskustan Pyhäsalmen p.o on kuntademokratian rappion alku ja loppu, kannatus on ehtymässä ja samalla se on tuhontietä kulkeva jukanturva-osasto.
Taas, toisaalla Pyhäjärven kunnallisjärjestö johtokuntineen edustaa alhaista tunteen paloa aktiivisesti oman kesk. puolueen jäsenistöön, siis niihin, jotka halusivat ja haluavat leveämmän pohjan luottamustoimiin, ei kunnanasiat voi eikä saa olla, yhden tyypin varassa.
Ehei, ei pelkkä "edustaminen" ole enää mistään kotoisin, ei ole ollut vuosikymmeniin, maailmankuva on äänestäillä laajentunut ja mennyt eteenpäin.
Tieto ja taito ei ole 1.mieheen hakattua.

Äänestä
  • miten lienee sinun kannatuksesi. Tietosi alkiolaisuudesta näyttävät olevan 0. samoin tietosi demokratiasta.

    Äänestä

  • Oikeistokepu (Sipilä) ei ole harjoittanut demokratiaa. Näkyy kaikissa vaalituloksissa. Tikanpoika yritti siivellä. Kaivos loppu ja tulot loppu. Missä saadut rahat kunnalle? Vuosikymmenet hukassa. Tulojen virta livahtanut johonkin. Katso kyläkuvaa, mitä se kertoo?

    Äänestä

  • Maakuntamalli ei toimi sellaisenaan. Malli kaatuu perustuslakiin. Iso riita, johon kokoomus lyö kapuloita rattaisiin. Ei kuulemma onnistu tällä hallituskaudella. EU - säätää ja hallitsee. Ottakaa pojat iisisti. Rahakukkaron nyörit menee kiinni.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    miten lienee sinun kannatuksesi. Tietosi alkiolaisuudesta näyttävät olevan 0. samoin tietosi demokratiasta.

    Säätytalolla halveksitaan äänestäjiä. Miksi kepu hallitukseen? Äärimmäinen esimerkki asiasta. Ei näytä hyvältä. Varottava Saksan mallia, entistä ja nykyistä. Suomi suomalaisille, ei diktatuurille.

    Äänestä

Kannattaa varmaan harkita, ja vähintäänkin epäillä, mitä seuraavalla kerralla, vaikka kuntavaalien aikaan apilanlehden vaalituvassa uskoo aidoksi alkiolaisuudeksi.
Mystinen huuma hiipuu, apilanlehti on kuivuudessaan hajoamispisteesssä.
Maasta oli tullut, maaksi sen pitää jälleen tuleman.

Äänestä

Koulun keskeyttäjäksi olet syntynyt, elänyt, etkä muuksi muutu...

Äänestä
  • Ilmankos tuo keskusta on hävinnyt jo neljät vaalit perätysten. On kovapäisiä, eikä ne opi .

    Äänestä

  • Kuka ihmeen olio ollenet? Mitä hyödyt tuosta mantrasta, haukuskelet uin rakkikoira jonkun, joidenkin koulunkäynnistä. Pidä traumat omanasi. Tosin, ei vaikea arvata mistä virtalähteestä sähisee. Tyyli on jo paljastanut. Eipä olisi uskottu. No, hän saakoon kipuihinsa sillä lääkettä.

    Äänestä

Näin on, suuria kerkasten ääniä pyytelevät ja tuskin saavat sen verran kasan ääniä, että kehtaa puolueeksi juuri ja juuri sanoa.
Oikein köyhien ja maaseudun kurmuutusliike se vain on, nykyinen Keskusta r.p.

Äänestä
  • Tyhmimmät tippuivat kunnallisvaaleissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tyhmimmät tippuivat kunnallisvaaleissa.

    NE Ttippu Joihin Äänestäjät Ei Luottannu.

    Äänestä

  • Omaan kuppiin kusijoita riittää. Paksut pojat lyllertää.

    Äänestä

keskustalta,tippui just joo. sanoisin mieluummin niin päin että suurimmat kepun tyhmyrit johtavat kunnallispolitiikkaa juurikin nyt. ei kannata sinunkaan repiä kiduksiasi kehuilla, kun ei vaan ole aihetta siihen.
sinunkin vouhotuksesi on niin taantumuksellista, suoraan tilkkupeiton alta peräkammarista, että otahan nyt päähän juuttunut unimyssy pois silmiltä ja korvilta, niin alat hieman valaistua..jos niin kuin ymmärrät, mitä tarkoitan?

Äänestä
  • Miltä tuntui, kun Pyhäjärviset ilmoittivat vaaleissa, että eivät luota sinuun?

    Äänestä

Kuis niin? Eihän vaaleissa ääniä annetta ihan kelle vaan, ei varsinkaan jos ei ole ehdolla?

Minä en ollut, olisin muuten sulle ankara vastus. Joten kampea unimyssyä ylemmäs ja nosta samalla lököttävät pöksys ylemmäs, venytä siihen röhömahan navanseutuun.

Miestissitkin sulla on varmaan rehevät ja vaanivat paidannappien takaa vastustajia.
Mitäpä se asioista, se siitä , vaan sinäkö se olet se sälli, joka ostaa itselleen äänet ja maksattaa kulut veronmaksajilla myöhemmin tultuaan heivattua säälistä sisälle palatsiin?

Äänestä
  • -kaapa ja -kääpä kirjoittajien käskytys ei herätä luottamusta. Pikrmminkin päinvastoin.

    Äänestä

  • Klo 14.48 kirjoittajan sopii ryhtyä ehdolle heti seuraaviin kuntavaaleihin, silloin luottamus selviää ja päätöksen teko voi alkaa.... Niin, vain jos luottamusta tulee tarpeeksi. Edetään laillisesti.

    Äänestä

  • Et ollut mukana ja silti putosit vaaleissa????

    Äänestä

  • Täällä kirjoittelee muutama henkilö, jotka eivät kuulu valtuustoon eikä hallitukseen, mutta tietävät, millaisia päätöksiä pitää tehdä. Käskevät ja opastavat. Muutama väittää, ettei ole ollut pyrkimässäkään. päättäjäksi.

    Kirjoituksissa on osoitettu kovaa halua päätöksentekoon jo monta vuotta. Arvosteltu tehtyjä ratkaisuja. Jotkut ovat paljastaneet henkilöllisyyksiään jo viimeisimpien kuntavaalien alla, joten väite ehdokkuudesta vaikuttaa oudolta. Niin myös monet kirjoitukset ja päättäviin henkilöihin kohdistuneet loukkaukset.
    Edellä kerrottu selviää 24 keskustelupalstalta Pyhäjärven kohdalta. On lähinnä verrattavissa kansanradioon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täällä kirjoittelee muutama henkilö, jotka eivät kuulu valtuustoon eikä hallitukseen, mutta tietävät, millaisia päätöksiä pitää tehdä. Käskevät ja opastavat. Muutama väittää, ettei ole ollut pyrkimässäkään. päättäjäksi.

    Kirjoituksissa on osoitettu kovaa halua päätöksentekoon jo monta vuotta. Arvosteltu tehtyjä ratkaisuja. Jotkut ovat paljastaneet henkilöllisyyksiään jo viimeisimpien kuntavaalien alla, joten väite ehdokkuudesta vaikuttaa oudolta. Niin myös monet kirjoitukset ja päättäviin henkilöihin kohdistuneet loukkaukset.
    Edellä kerrottu selviää 24 keskustelupalstalta Pyhäjärven kohdalta. On lähinnä verrattavissa kansanradioon.

    Sinä itse otit osaa tähän kansanradioon. Jihuu, olet onnenpekka, sait "äänesi" kuuluviin. Kiipeä sitten onnenlantti kainalossa parlamenttiin. Sahuri Hakkarainenkin menossa syömään äyriäisiä. Voi olla, että tukehtuu ekaan katkanpyrstöön ja tukehtuu. Tuotaneen sinkkilaatikossa, jätökset taskussa takaisin.

    Äänestä

Eu vaaleissa kävi niin, että Viitasaaren korkeudella on nyt europarlamentin pohjoisin edustaja, toinenedustus on lähellä sinne päin pohjoisen suuntaa oleva Pielavesi.
Jotta pitäkää suuta soukemalla, perussuomalaisten arvostelijat!
On myönnettävä että niin minä kuin muutkin keskustan kenttäväki saamme syyttää aivan itseämme siitä, että puolue rypee syvällä ja rypee vielä kauan.
Vehkaperä harmi putosi, hänen numeroaan veikkasin, mutta ei vaan riittänyt sekään.
Olen aito -alkiolaisuuden puolella ja puolesta, en tämän sekarotuisen omanedun tavoittelijoiden myrkyttämää kepuklaania.

Äänestä
  • Vaikuttaa ilakoinnilta.

    Äänestä

  • 14.48 Ehdolle heti, kun on mahdollista. Ja tieto äänten ostamisesta yms. yms. Siitä ura urkeneepi joko päätä pakottaapi.

    Äänestä

Hupaisaa, kun edes viitsitään mainita valtuutettujen puolesta mm näin ;"Täällä kirjoittelee muutama henkilö, jotka eivät kuulu valtuustoon eikä hallitukseen, mutta tietävät, millaisia päätöksiä pitää tehdä. Käskevät ja opastavat.".

Aikuisten oikeasti?
Mitä tyhmyyttä ja aivotoiminnan köyhyyttä.

Onko se nyt näin viisastenkerhokiveen hakattu, että minä, yhden äänen äänestäjänä, olisin vaalipäivänä antanut/ MYYNYT oman ajatteluni, päättelykykyni ja kaiken sen taidon, jolla todella tiedostan paikkakunnan tilan, ihan suosiolla ja sotkeumatta vaikka näin suomi24 tollovaltuuston ja hallituksen ajantappoon?
Se on nimittäin fakta, menetetty harrastelu päättäjinä lapaset lattialla pelaa voittoa vastapuolelle, uutta aikaa ja elämää ei enää valmisteta!
Voi taivas, tahdottomat!
Että olisin pyhitetyn vaalikauden hiljaa? Että kritiikki ja ohjeistaminen on kielletty? Että en saa pommittaa herätteitä , en omantunnon kenttää valtuuston mykälle tyypille tai pyhäjärviselle sukuseuran kellokkaalle?
Jättäisinkö seuraamatta, miten kuntatalous leviää heidän tekemättä mitään järjellistä rahavuotojen tukkimiseksi?
Ai että, mitä pystyyn kuollutta "elollista elämää" tässä kuningaskunnassa on ilmastoa pilaamassa.
Huh huh

Äänestä
  • Kyllä se demokratiassa niin menee että ne jotka saa mandaatin päättää asioista myös päättävät! Me ulkopuoliset arvioimme päättäjien toimintaa ja seuraavissa vaaleissa teemme tarvittavat muutokset äänestykseen! Toki saa arvostella päätöksiä, mutta kun se kohdistuu joka ikiseen päätökseen, jopa esityslistaan, niin tuntuu siltä että haetaan vain huomiota kun ei itse eikä oma ryhmittymä oikein menesty päätäntäelimissä! Ja tiedossahan on että täällä ei kommentoi pelkästään yhden äänen äänestäjät, vaan myös yhden äänen saalistaja!

    Äänestä

Ei ei niin. Pihkatynnyrissä olet kasvanut ja missä muumiokellarissa elät?
Meillä on kunta-ja valtionkin päätösdemokratiassa se pielessä, ettei kuunnella kuntalaisia, äänestäjiä eikä veronmaksajia vaalien välillä..j??!
Et siis myönnä ikinä sitä totuutta, että umpiossa tehtävät päätökset ovat tuhontie? Tappiot kuntataloudessa kertautuvat, kasvavat velkaista valtaa ja aiheuttavat senkaltaista vahinkoa, jota ei voi enää oikaista.
Ei hemmetti se ajassa riitä, että äänestyspäivä ja tulos, olisi yhteiskunnan ja yhteisen demokratian ydin, eli se että laitetaan asioita yhdessä kuntoon!
Keskustan mm vaalien vaalista kulkeva kuoleman tie kylvää tappiota maakuntiin, maaseudulle ja me emme Pyhäjärvellä irti valtiollisesti ohjauksesta.
Vai luuletko senki muumiokellarissasi, että kepun kuningasvelipuolet ovat Kunnan tie,totuus ja virkeä tulevaisuus?

Äänestä
  • Ei päätöksiä missään umpiossa tehdä. Siellä on parhaat voimat asioita päättämässä kuten myös valmistelemassa. Meillä sivullisilla on hyvin rajalliset tiedot käsiteltävistä asioista. Valmistelijat käyttävät aikaa ja heillä on myös kaikki tiedot käytettävissä asioiden eteen päin viemiseksi! Ja vaikka kuinka joku kuvittelee olevansa niin nero, että pystyy joka asiassa olemaan päättäjiä "viisaampi", niin se on varma, että tämä kanava (Suomi24) on ylivoimaisesti eniten väärä paikka yrittää vaikuttaa päättäjiin!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei päätöksiä missään umpiossa tehdä. Siellä on parhaat voimat asioita päättämässä kuten myös valmistelemassa. Meillä sivullisilla on hyvin rajalliset tiedot käsiteltävistä asioista. Valmistelijat käyttävät aikaa ja heillä on myös kaikki tiedot käytettävissä asioiden eteen päin viemiseksi! Ja vaikka kuinka joku kuvittelee olevansa niin nero, että pystyy joka asiassa olemaan päättäjiä "viisaampi", niin se on varma, että tämä kanava (Suomi24) on ylivoimaisesti eniten väärä paikka yrittää vaikuttaa päättäjiin!

    Eihän me kuntalaiset mitään sivullisia olla. Äänestäjinä meillä on oikeus arvostella ja tuoda ajatuksiamme julki. Kysynkin miksi edes yrität vaikuttaa meihin kirjoittajiin.
    Tiedotus on hyvin suljettua kuntalaisilta , namo on suljettu .

    Äänestä

En minä päättäjiin koe mitään vaikuttavuutta suoraan suomi24. Lukevat ne, ja elävät itsetuntoaan ja egoaan tämänkin tuutin myötä. Siksi kai sinäkin puolustelet ja suitsutat heidän älyään?
Kirjoitan muille, eli ajatusta tavallisiin kuntalaisiin, jotka ovat oman äänensä jollekin 27 tollosta antanut. Ja se on sitä ruohonjuuritason kyökkipsykologiaa, jos niin kuin sinä "haihtuvainen taivaalla leijuva " panttiääni, ns. luotettavan uskomusäänestäjä, tajuat?
Kuleksit ehkäpä päättäjän perskärpäsenä, ja jos jotenkin hapuillen ymmärrät mitä IHMISTEN päässä liikkuu vaalien välilläkin?

Äänestä

Joo, ei päättäjiin voida saada järjellistä asiaa perille. Kehuminen ja kiitteleminen menee perille, mutta päätösten edellä annettu kansalaispalaute, mielipide,on samaa kuin että puhuisi laholle pökkelölle.
Päättäjän silmät lupsaa ja kieli lipoo huulia, ja se on niin turhauttavaa ja päättäjän suunnasta pelottavan oloista läsnäoloa. Mistään viisaan edusmiehen tahi naisen kasvoista ei ole kyse näissä tapaamisissa.
Eli jos olet puhumassa mielipidettäsi jostain (siis o itseasiassa päätetystä) asiasta, kun koetat virittää näkemystä toisella tavalla voit olla valmiiksi varma, että tikanmäen luokse kuulemassa oleva ulkoufoavaruuden valtuutettu rientää. Kysyy, mitä pitää oikein nyt...??

Äänestä
  • Siitä on jo jokunen vuosi kun Dennis Tammelasta oli lehtijuttu;Hän siinä kertoi ,että hän on jokunen vuosi lähettänyt valtuustolle kyselynnettilähetyksistä( Jukka oli tuolloin valtuuston puheenjohtajana) ja mikkien käytöstä.Tähän päivään mennessä niitä ei ole käsitelty.Parhaat voimatko on päättämässä?? Miksi äänestäjät pidetään umpiossa??Tenho

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siitä on jo jokunen vuosi kun Dennis Tammelasta oli lehtijuttu;Hän siinä kertoi ,että hän on jokunen vuosi lähettänyt valtuustolle kyselynnettilähetyksistä( Jukka oli tuolloin valtuuston puheenjohtajana) ja mikkien käytöstä.Tähän päivään mennessä niitä ei ole käsitelty.Parhaat voimatko on päättämässä?? Miksi äänestäjät pidetään umpiossa??Tenho

    Missä ihmeen umpiossa? Jokainen alueen lehti kirjoittaa valtuuston päätöksistä ja jokainen voi itse mennä kokoukseen seuraamaan livenä kokousta! Näiden lisäksi päätöksistä itketään täällä, Selänne lehden tekstaripalstalla, Pyhäjärven Facebookissa ja muissakin medioissa!!! Jos vielä kokee olevansa umpiossa, niin vika taitaa olla korvien välissä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Missä ihmeen umpiossa? Jokainen alueen lehti kirjoittaa valtuuston päätöksistä ja jokainen voi itse mennä kokoukseen seuraamaan livenä kokousta! Näiden lisäksi päätöksistä itketään täällä, Selänne lehden tekstaripalstalla, Pyhäjärven Facebookissa ja muissakin medioissa!!! Jos vielä kokee olevansa umpiossa, niin vika taitaa olla korvien välissä!

    Miksi sitten suurimmassa osassa maatamme videoidaan kokoukset? Seuraaminen kokouksessa; sali on iso ei ääni kanna ,valtuutetut lähinnä puhuvat itselleen.Onko nykytekniikka niin vaikeaa Pyhäjärven päättäjille etteivät osaa edes mikkejä käyttää.Jos toiminta olisi AVOINTA niin tänne kirjoittelukin vähenisi huomattavastiD! Mutta kun ei niin ei!Tenho

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi sitten suurimmassa osassa maatamme videoidaan kokoukset? Seuraaminen kokouksessa; sali on iso ei ääni kanna ,valtuutetut lähinnä puhuvat itselleen.Onko nykytekniikka niin vaikeaa Pyhäjärven päättäjille etteivät osaa edes mikkejä käyttää.Jos toiminta olisi AVOINTA niin tänne kirjoittelukin vähenisi huomattavastiD! Mutta kun ei niin ei!Tenho

    Höpö höpö! Meillähän oli kokousten videointi aikoinaan ja voin vakuuttaa ettei kirjoittelu silloin vähentynyt pätkääkään! Päin vastoin, aivan hirveetä märisemistä joka asiasta!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Höpö höpö! Meillähän oli kokousten videointi aikoinaan ja voin vakuuttaa ettei kirjoittelu silloin vähentynyt pätkääkään! Päin vastoin, aivan hirveetä märisemistä joka asiasta!!!

    Niin taisivat sulkea sen silloin pahimman takaa-ajon aikaan. Olin paikalla, tuo sulkeminen oli aivan naurettava päätös. Silloinen valtuustonpj. vetosi että valtuutetuille tullaan antamaan media koulutusta. Missä vaiheessa lienee koulutus nyt, vai annetaanko valtuutetuille ohjeita testarein mite tulee toimia jos haluaa tulla poliitikoksi. 🤣

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin taisivat sulkea sen silloin pahimman takaa-ajon aikaan. Olin paikalla, tuo sulkeminen oli aivan naurettava päätös. Silloinen valtuustonpj. vetosi että valtuutetuille tullaan antamaan media koulutusta. Missä vaiheessa lienee koulutus nyt, vai annetaanko valtuutetuille ohjeita testarein mite tulee toimia jos haluaa tulla poliitikoksi. 🤣

    Mykkäkoulutusta saaneet, ehkä tietämättään. Eihän siellä ole äänessä kuin se yksi amatsoni ja muuan suuriääninen. Siinähän voisi ämyrit hajota, kun kohdalle osuisi. Ämyrillä en tarkoita laitumella olevaa lehmää, vaan äänentoistolaitetta.

    Äänestä

Joopa, tuossa naapurikunnassa voi seurata
Lähetyksiä suorana netissä. Alkuviikosta oli järjestetty kuntalaisille kyselytunti ,jossa päättäjät olivat vastaamassa kuntalaisten kysymyksiin. Sekin tuli ulos netin välityksellä.
En ollenkaan ihmettele Pyhäjärvellä vallitsevaa tyytymättömyyttä, on se niin suljettua touhua. Muutama ikiliikkuja hävittää kaupungin varoja. Suojelee ja varjelee omaa etuaan.

Äänestä
  • Kukapa omaa tyytymättömyyttään ihmettelisi. Sitä voisi itsekin alkaa ihmetellä, kun se kohdistuu kaikkeen, niin päättäjiin, tehtyihin ratkaisuihin, äänestäjiin jne. Sen luulisi hälyttävän jokaista.

    Äänestä

Psykopaatilla menossa maaninen vaihe. Hän voisi miettiä miksi ei itse päässyt pyrkimyksestä huolimatta valtuustoon?

Tosiin luotetaan ja toisiin ei.

Äänestä
  • Alaarvoista keskustelua juuri KEPUN taholta Toisinajattelijat poikkeuksetta leimataan psykopaateiksi,tolloiksi, mielenvikaisiksi ym,ym,Riidan lietsontaa KEPU harrastaa.Eivät voi asioista keskustella asiallisesti ja avoimesti? Onko kotikasvatus aikoinaan mennyt jossain vaiheessa pieleen??

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Alaarvoista keskustelua juuri KEPUN taholta Toisinajattelijat poikkeuksetta leimataan psykopaateiksi,tolloiksi, mielenvikaisiksi ym,ym,Riidan lietsontaa KEPU harrastaa.Eivät voi asioista keskustella asiallisesti ja avoimesti? Onko kotikasvatus aikoinaan mennyt jossain vaiheessa pieleen??

    Voi hyvänen aika, kyllä kehtaat! Tässäkin ketjussa haukuit KOKO valtuuston tolloksi!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voi hyvänen aika, kyllä kehtaat! Tässäkin ketjussa haukuit KOKO valtuuston tolloksi!

    Kerroppa nyt kiltisti missä kohdin haukuin KOKOvaltuuston tolloksi?? Kirjoituksessa EI MAINITA sanaa "valtuusto" Mahtaeeko sulla olla ongelmia lukemisen ymmärtämisessä Kepulaisia on muuallakin kuin valtuustossa! Kirjoituksesi on juuri sitä riidan lietsontaa.Tosiasiat unohdetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kerroppa nyt kiltisti missä kohdin haukuin KOKOvaltuuston tolloksi?? Kirjoituksessa EI MAINITA sanaa "valtuusto" Mahtaeeko sulla olla ongelmia lukemisen ymmärtämisessä Kepulaisia on muuallakin kuin valtuustossa! Kirjoituksesi on juuri sitä riidan lietsontaa.Tosiasiat unohdetaan.

    "tollovaltuuston ja hallituksen ajantappoon? " klo 9.06

    "Kirjoitan muille, eli ajatusta tavallisiin kuntalaisiin, jotka ovat oman äänensä jollekin 27 tollosta antanut." klo 10.24

    Molemmat tänään, eli kotikasvatus ei ole mennyt pieleen koska sitä ei ole ollut ollenkaan, eikä muutakaan kasvatusta!

    Äänestä

  • No tuo on pientä siihen verrattuna, että just vastapalloon 27 valtuutettua pitää n.5300 kuntalaista tahallisesti pimennossa, toimii ja suojaa muutaman pääjepen touhua heidän toimiessaan omavaltaisesti useissa kysymyksissä, vaikka kuntalaiset esittävät myös adressein olevansa toista mieltä tai toisenlaista käsittelyä vaatien.
    Jos korostat muutamaa mainintaa täällä , niin ota vastavuoroisesti lukuun toistuvat haukut psykopaatiksi, sosiopaatiksi, milloin minkäkin koulunkeskeyttämiset, vaalitappion nimiin..
    voi jeesus minkälaisia kaksinaismoralisteja istuu epäjumalansa kahta puolen, minkätasoisia kommentteja lauotaan kerhoissa, retkillä ym.
    Käykää viimeinkin se maailman lyhin muutosmatka avoimesti käsikädessä, ryhtykää tuumasta toimeen, eli palauttakaa demokratian arvostus oikeilla arvoilla ja teoilla.
    Ei Pyhäjärven valtuustoa eikä valmistelua voi pitää katinkullan painossa mitaten edes neljännesosa arvossa, kun tulokset ovat suorastaan häpäisevän hävittömiä, oli kyseessä joko kunnan talous, tai kaikin ne eri tytäryhteisöt, maineyhdistykset, teamit jne..missä nämä itse itseään ylevämmät istuvat johtajina.
    Ei tarvitse etsiä kauempaa valtuuston keulahahmojen laskevan polun tasoittajia, riittää kun vain nimeää kunnallisjärjestön ja eläkeliiton ja uimahallin saunaseurueen parista päänaukojat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "tollovaltuuston ja hallituksen ajantappoon? " klo 9.06

    "Kirjoitan muille, eli ajatusta tavallisiin kuntalaisiin, jotka ovat oman äänensä jollekin 27 tollosta antanut." klo 10.24

    Molemmat tänään, eli kotikasvatus ei ole mennyt pieleen koska sitä ei ole ollut ollenkaan, eikä muutakaan kasvatusta!

    Noin se käy helposti. Tulipahan haukuttua ja perään lipsautettua "pieni valhe". Luotettavauus on tasoa 0. Vaikea tuolla keinoin on päästä toisten puolesta päättämään mitään, kun omat sanat ja ajatukset katoavat sen tien, kun ne on ammuttu loukkauksina selvästi tiettyihin henkilöihin nimeltä mainiten. .....Ja nämä kaipaa itselleen ja "arvostusta".

    Äänestä

  • Asialla taitaa olla # Valittamalla valtuustoon #. Meininki näyttää samalta.

    Äänestä

Laguunan tähtititeellinen maailmankaikkeus korvautuu tunnelisukelluksella. Tosin se on miljoonbiljoona kertaa vaatimattomampi vaalikuninkaan äänien haravointiin. Voi että ja voi voi, tässäpä taidatte kokea kansansadun elävääsä elämässä"Hiiri kissalle räätälinä". Pyhäjärviset ovat lapsellisia ja elävät aikuisena lapsuutensa uudestaan nyt kansansatu taipuu muotoon" Kepulaiskaksikko pyhäjärvsten kirstunvartijoina"


"ttps://www.kalajokilaakso.fi/uutinen/573848?brand=kalajokilaakso&title=myr-puolsi-pyhasalmen-kaivokseen-tulee-kuilu-ja-tunnelipelastuksen-harjoitusrata&src=rss

Pyhäsalmen kaivoksesta on tulossa maanalainen harjoittelu- ja koulutuspaikka muun muassa kaivosyhtiöiden ja rakennus- ja energiayhtiöiden tarpeisiin. Kuilu- ja tunnelipelastuksen harjoitusrataa voivat käyttää myös tutkimuslaitokset, pelastustoiminnan koulutuslaitokset sekä pelastuslaitokset.

Pyhäjärven kaupunki haki rahoitusta EAKR-hankkeeseen, jonka kokonaiskustannusarvio on hieman alle 0,8 miljoonaa euroa. Maakunnan yhteistyöryhmä MYR päätti keskiviikkona puoltaa hanketta."

Äänestä
  • Eiköhän ole parempi puhua "lapsellisista" vain itsestään ja jättää muut Pyhäjärviset rauhaan. Yleistäminen tuskin on oikeutettua tällaisissa asioissa.

    Äänestä

  • Kukahan maksaa kaivoksen veden pumppauksen? Harjoittaako siellä joku syväsukellusta. Sirkat siellä tukehtuu jo eka rikkikylpyyn. Unelmat ovat suuret. Valtion talous laahaa jo kuravesissä, joten eiköhän se into jo laantune meidän satusetien juttujen osalta. Tikanmäen into saada Rantakangas ministerinpönttöön, on Lagunahaaveen jälkeen uran huipentuma.

    Äänestä

Juuh just taas. Noin miljoonan reilusti maksoi viime kauden yleistys "ei ole muuta mahdollisuutta" kun kaikki pyhäjärviset olivat sitä heidän etunsa mukaan "takoitushakuista" mieltä.

Äänestä

Sanoihan kaupunginjohtaja Henrik Kiviniemi Lehtihaastattelussa mm."Tästä syystä osa kuntalaisista ja KUNNAN LUOTTAMUSMIEHISTÄ ei ole täysin uskonut ,että kaivos onnyt TODELLA loppumassa" Sellaisia luottamushenkilöitä meillä on,Elävät unessa satumaassa.

Äänestä

Keskustan kaksikko pyhäkkäille kassooreina

Olipa kerran kaksikko, joka halusi ruveta pelastustaikureiksi. Kuntalaiset antoivat kaksikolle kunnan johtamisen ja pyysivät kaksikkoa tekemään paikkakunnasta katoamattoman ja Laguunan. Kaksikko lupasi. Sitten kuntalaiset menivät noutamaan menestyvää laguunaa ja työtä itseleen, monen monen vaalikauden kuluttua.
– Ei tästä Laguuna tullut, sanoi kaksikko.
– No, mikä siitä sitten tulisi? kysyivät kuntalaiset.
– Humala ja perunaa , vastasi kaksikko.
– No, tehkää sitten ne, sanoivat kuntalaiset.
Jonkin vuoden kuluttua kuntalaiset menivät noutamaan humalaa ja perunoitaan.
– Ei tästä niitä tullutkaan, sanoi kaksikko.
– No, mikäs siitä sitten tulisi? kysyivät kuntalaiset.
– Pumppu ja voimala vastasi kaksikko.
– No, teehkää sitten ne, sanoi kuntalaiset.
Jonkin vaalikauden kuluttua kuntalaiset meni noutamaan pumppuvoimalaa.
– Ei tästä lpumppuvoimalaa tullut, sanoi kaksikko.
– No, mikä siitä sitten tulisi? kysyivät kuntalaiset
– Tunnelijuoksupaikka, vastasi kaksikko.
– No, tehkää se sitten, sanoivat kuntalaiset
Jonkin vaaliajan kuluttua kuntalaiset menivät noutamaan tunnelijuoksupaikkaansa.
– Ei tästä juoksupaikkaa tullut, sanoivat kaksikko
– No, mikä siitä sitten tulisi? kysyi kuntalaiset.
– Romutuspaikka ja vesivarasto, vastasivat kaksikko..
– No, tehkää se, sanoivat kuntalaiset.
Jonkin vaalikauden kuluttua muutamat jäljellä olevat kuntalaiset meni noutamaan vesivarastoaan.
– Ei tästä vesivarastoa tullut, sanoi kaksikko.
– No, mikä siitä sitten tulisi? kysyi noin kourallinen luottoäänestäjiä.
– Ei näistä valtapöhötyksistä enää mitään tule, sanoi kaksikko.
– No, ei teistäkään taida pelastajaa tulla eikä olla , sanoivat selänkääntäjät.
Niin kaksikko jäi ilman torin patsaspallejaan ja puolueyksinäiset pyhäjärviset rupesivat miettimään itselleen uutta asuinpaikkaa


(Suomalainen kansansatu) hiiri kisalle räätälinä

Äänestä
  • Siinä se on, Pyhäjärven uusi historiikki. Ei tarvitse kenenkään vaivautua enää muuta säveltämään. Eihän niitä satuja kukaan enää lue. Mainio oivallus. Lyhyeen historian opiskeluun sopiva eepos, ilman kuvitusta.

    Äänestä

tuo tarinahan on tosi.

Äänestä
  • Vieläköhän se hiukkanen kiihdyttelee savusaunan ja Cernin välillä? HE

    Äänestä

  • Lapsellista...

    Äänestä

  • Ei kai se enää, kihisee kuin sammutettu nuotio. Savu vanakin haihtuu tuuleen. Taitaa olla vähän sama, kuin Selänteen valtaama Pyhäjärvi, yhdistetään sumput, niin voidaan haudata selvittämättömät asiat kusilaariin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vieläköhän se hiukkanen kiihdyttelee savusaunan ja Cernin välillä? HE

    Hiukkanen on kadonnut , nyt polttelee nokkoset. Niitäkin lienee siellä kaivoksen uumenissa, mikäli oikein muistan.

    Äänestä

Se ei haittaa tee, jos me olemme omin "kustannuksin" lapsellisia,vaan se on röyhkeetä, kun kunnan tapit ovat lapsellisia ja heidän naivit leikkinsä ollaa kingejä, koituu meidän kustanettaviksi.
Se on nääs keskustan tyyli ja tapa; kuntademokratian kaksikon tuolileikissä on sisään sementoituna tappiotakuu, vastuuvakuutus on sitkeeästi voimassa vaalikaudesta toiseen, siis veronmaksajilta.
Ketäpä tästä kovistelemaan?
Äänestäjiä, joiden talousjärki on vaalien välin umpiruosteessa, vaalipäivänä telakalla, historian muisti lyhyt, kuin päättömällä kanalla lento ja totuus-tunne -tehtävä koostuu isämäisestä äidillisyydestä, suojelunhalusta ja käsittämättömän pohjattomista luotto-uskomuksista.
Keskustan kaksikon vaalitalleissa on valjastamista odottamassa vaaliratsuiksi mm. alueen rippeistä koostuva S-kaupunki, maakuntahallinnon kokoussaliin messevät etupenkit, tuntuva tuumailupalkkio joko näkyvistä tai salatuista, kaivoksen uskomattoman pitkä lopetusidealismi, uusiokäyttäytymistä sopivasti sen verran, että paalupaikoilla voi pysytellä, pylväsapinoilla on varma tavoite; kukaan ei ole korvaamton, paitsi he.

Äänestä

Olet linjoilla. Hyvää kehusmissanoissa pyrkivät tekemään, silkkaa sekundaa saavat tekoina aikaiseksi. Ja tähän epämenestyksen kierteeseen myötävaikuttaa koko kaupungin hallintokoneisto virkamiehiä myöten.

Äänestä

Korvissa särähti valtuuston kokouksessa puheenjohtajan alentuva tapa, kun hän huitaisten vilautti, että on eräs kirjelmä, miksi kuitenkin esiintuonti?. Eihän siitä sönkötyksestä saanut selvää, mihin kirjelmän sisälö oli sidottu, mitä siinä esitettiin? Kyllä se valtuustolle oli osoitettu, koska pj otti hallituksen henkilövalintayhteydessä esiin?
Haloo, nostakaa nyt demokratian arvostusta edes siten, että pj toimii kohteliaasti ja asianmukaisesti.
Onko valtuuston tavat peruuttamattomasti taantumuksen kourissa, kuin pohjois-koreasta, kun isoimman ryhmän puolelta esiteltiin valittavat henkilöt noin vain?

namon nappi pitää avata, jotta valtuuston ja valtuutettujen suhmuroinnit tulevat julki.
Verovarojen ja yhteisten asioiden hoidosta lienee kysymys, ei hallinto koostu siitä, että pienet ja suuret koukerot ujutetaan kölin alta kulissipelailun avulla.

Äänestä
  • Kyllä valtuuston puheenjohtajalle oli jätetty kirje, jotta hän tuo sen valtuustossa esille. Toiko? kuka kuuli? Mitä teki valt.pj. Mitä puheenjohtaja "sönkötti", olisi hyvä tietää. Mitä sanoi kaupunginjohtaja?

    Äänestä

  • Kyllä valtuuston puheenjohtajalle oli jätetty kirje, jotta hän tuo sen valtuustossa esille. Toiko? kuka kuuli? Mitä teki valt.pj. Mitä puheenjohtaja "sönkötti", olisi hyvä tietää. Mitä sanoi kaupunginjohtaja?

    Äänestä

Tämä on sitä kepulaisuutta.

"HS: Juha Sipilä pyrki yhtiöittämään koko omistajaohjauksen ministeriössä hallituskauden alussa - olisi lisännyt omaa päätösvaltaansa" kysymyksessä oli miljardit.

Äänestä

"Israelilaisen filosofin, Avishai Margalitin, mukaan sivistyneen yhteiskunnan tunnusmerkki on se, että sen jäsenet eivät nöyryytä toisiaan. Säädyllisen yhteiskunnan tunnusmerkki taas on se, että yhteiskunnan instituutiot eivät nöyryytä kansalaisiaan. Kun katson ympärilleni, herää kysymys: Onko meillä kumpaakaan?
Sivistynyt yhteiskunta? Ei todellakaan. "

Äänestä
  • Ahneiden pervojen kuppikunnat.

    Äänestä

  • Onko meillä kumpaakaan?
    Sivistynyt yhteiskunta? Ei todellakaan. "

    Totta täälläkin sivistymättömät koulunkeskeyttäjät riehuvat. Ei ihme, että heitä pilkataan koko kunnan alueella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko meillä kumpaakaan?
    Sivistynyt yhteiskunta? Ei todellakaan. "

    Totta täälläkin sivistymättömät koulunkeskeyttäjät riehuvat. Ei ihme, että heitä pilkataan koko kunnan alueella.

    Yleensä tuo pilkka osuu omaan nilkkaan.
    Vai mitä kirjoittaja,"31.5.2019 8:42"
    Oletko sinä se sivistyksen mittari., mene peilin eteen ja katso pilkkaaja itseäsi.
    Katso tarkkaan, miten koulutus kohdallasi on onnistunut.

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    "Heikko yleissivistys ruokkii populismia!"

    Tuo on niin totta ja näkyy meilläkin....
    https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000006125507.html

    Ja korkeammalla koulutuksella pääsee vaikka "Heinolan kirjeenvaihtajaksi". Onhan sekin jotain.

    Äänestä

Miten voitte hyväksyä ns. sivistysvaltuuston -ja hallituksen sekä enemmän koulutetun henkilöstön sisäpelivuorotyylin?
Sen myönnän heti lemmessä, että he päättävät, jotka ovat valituiksi tulleet ja he valmistelevat, joille maksetaan virkavstuun kantamisesta kk-palkkaa.
Tämä on selvä?
Sitten on toinen puoli, paljon merkittävämpi ja konkreettisempi, me kuntalaiset, joiden puolesta/asioista kokouksia kutsutaan koolle ja päätöksiä valmistellaan ja tehdään.
Ei hallinto voi touhuta sisäpelivuorossa omiin niimiinsä, omiin etuihinsa perustaen ratkaisujaan, suppea on putki, mistä tukaillaan.
Ei mitenkään mene homma tasan kentän arkitietämykseen ja vaikuttamiseen näin.

Avoin vuoropuhelu, ei se ole suinkaan hallinnon arvovallasta pois, jos toimivat meidän edustajina paikoiltaan. Kas, kun on vain tietyt piirit, joihin on suora sananvienti valtuuston voimasuhteiden (äänien suhteessa) keskitystukipiirit, niin silti meitä on ainakin 5000 ihmistä, joille päätettäväksi tulevista asioista ei tule tietoa.
Olemme hyvin vihaisia, pettyneitä ja syystäkin kiukkuisia nykyisten valtuutettujen ja virkamiesten eri levelillä toimiseen.
Sisäpelivuorossa olevat ovat omien egojensa hurmokissa ja valtuusto on sulkeutunut linnake.
Paljon vannottiin että tyyli muuttuu, ja kansalaisia kuullaan tällä vaalikaudella. Eipä ole kuultu, eikä ole tultu kuultavaksi.
Ei minimimäärän mukaan, joita on annettavissa Namon nettiyhteyksien kautta. Ei edes tätä.

Äänestä
  • Itkettäähän se jo itsellä ei riitä kannatus asioista päättämiseen! Tosin ei siitä kannata vetää hernettä nenään ja itkeä julkisesti päätyökseen!

    Äänestä

  • Pystyt puhumaan vain omasta puolestasi klo 9.38.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pystyt puhumaan vain omasta puolestasi klo 9.38.

    Kyllä hän puhuu totuutta ja satojen jos lie tuhansienkin Pyhäjärvisten puolesta.Nolottaako päättäjiä kun salaisuudet tulevat pikkuhiljaa julki ??Tästä Pyhäjärven nolosta tilanteesta pitää ottaa keskustan täysvastuu! Hehän ovat ajaneet Pyhäjärven talouden kuralle Ovat luottaneet liikaa kaivokseen ,kuten kiviniemi totesikin Iltasanomissa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä hän puhuu totuutta ja satojen jos lie tuhansienkin Pyhäjärvisten puolesta.Nolottaako päättäjiä kun salaisuudet tulevat pikkuhiljaa julki ??Tästä Pyhäjärven nolosta tilanteesta pitää ottaa keskustan täysvastuu! Hehän ovat ajaneet Pyhäjärven talouden kuralle Ovat luottaneet liikaa kaivokseen ,kuten kiviniemi totesikin Iltasanomissa!

    Kai tiedät, että sinun tyhmyydellesi nauretaan?

    Äänestä

  • Vai että ihan tuhansien Pyhäjärvisten puolesta! Olisko kuitenkin 3 henkilöä joista 2 kirjoittelee täällä! Pyhäjärviset on hallintoon ja valtuustoon tyytyväisiä. Jopa niin että samat jatkaa puheenjohtajistossa toisetkin 2 vuotta!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kai tiedät, että sinun tyhmyydellesi nauretaan?

    Sinä näytät olevan uuskepun koulutuksessa. Siellä koulutetaan tasapäisiä samaa mieltä olevia, tai sitten tuppisuita. Lienet se yksinnauraja, ja mihin se viittaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vai että ihan tuhansien Pyhäjärvisten puolesta! Olisko kuitenkin 3 henkilöä joista 2 kirjoittelee täällä! Pyhäjärviset on hallintoon ja valtuustoon tyytyväisiä. Jopa niin että samat jatkaa puheenjohtajistossa toisetkin 2 vuotta!

    UUTTA minulle.Kaupungin ASUKKAAT siis valitsi puheenjohtajiston -Tämä jos mikään on sitä aivopesua jota kepulit harrastaa!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kai tiedät, että sinun tyhmyydellesi nauretaan?

    Elä. Suurin osa kaupunkilaisista onneksi tietää, että 2013 alkoi kaupungin kulunkikierre. Ei niinkään se palkaton virkavapaa, jonka edellinen hallitus myönsi. Laillinenhan se oli.

    Äänestä

  • Se oli kallis virkavapaus. Ei olisi arvannut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se oli kallis virkavapaus. Ei olisi arvannut.

    Tulihan siitä kallis, kun sen laillisuutta vastaan änkyröitiin todenteollla.

    Äänestä

Sairaus se on jatkuva väittely siitä, kuka puhuu kuntalaisten puolesta ja luottamuksen mittaamisesta, kuten klo 9.43 ja 11.24 tänään 31.5.
Täsmälleen sama tyyppi hokee Jukan ja kumppaneiden nimissä pelastusta heidän johdollaan paikkakunnalle!
Taidat olla yksi ja sama perse tuolissa istuja, joka olet kommentaattorina asiasta jos asiasta keskutelevien seassa.
Meitä taitaa olla enemmän kuin kolme- neljä ja niin eteenpäin, jotka emme pidä keskustan aina vaan oudommaksi käyvän henkilöpalvonnan hokemisesta ja suoraan sen aiheuttamista vahingoista.

Äänestä
  • Päättäjät on saanu valtakirjan kuntalaisilta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päättäjät on saanu valtakirjan kuntalaisilta.

    On, en ole eri mieltä.
    Valtakirjalla luulisi olevan kuluttajatakuu ja kuntalaisten suuntaan vastuullisuus.
    Olen sitä mieltä, että haista sinä kissanpa***ka ja juo kuravettä päälle. Ihan vaikka siitä syystä, kun pidät heitä epäjumalina, olivat sitten ketä tahi kuka tahansa.
    Se on nimittäin sairasta ja taantumuksellista fanitusta, mykkävaltuuston ihailu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päättäjät on saanu valtakirjan kuntalaisilta.

    Miten sitä kuuluu käyttää ,sitä valtakirjaa.?eikö tietoo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On, en ole eri mieltä.
    Valtakirjalla luulisi olevan kuluttajatakuu ja kuntalaisten suuntaan vastuullisuus.
    Olen sitä mieltä, että haista sinä kissanpa***ka ja juo kuravettä päälle. Ihan vaikka siitä syystä, kun pidät heitä epäjumalina, olivat sitten ketä tahi kuka tahansa.
    Se on nimittäin sairasta ja taantumuksellista fanitusta, mykkävaltuuston ihailu.

    He ovat tolkun ihmisiä eivät mitään mielenterveyspotilaita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    He ovat tolkun ihmisiä eivät mitään mielenterveyspotilaita.

    vasemmistoliiton ent. kansanedustaja Claes Andersson, siviiliammatiltaan psykiatri, on todennut, että kaikki ihmiset ovat tavalla tai toisella hulluja, enemmän tai vähemmän jokaisella on joko pysyviä tai jaksoittaisia mielenterveysongelmia.
    Että jos kehtaat pokkana sanoa että Pyhäjärven valtuutetut ja virkamiehet, olisivat streliilejä hullun tai mielisairaan piirteistä, puhut paskaa.
    Silkkaa sontaa suollat ja kehuskelet, ketä lie.
    Olisko niin, että he eivät ole vielä julkisen mielenterveyshoidon piirissä?
    Joku on jo, se on varmaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    vasemmistoliiton ent. kansanedustaja Claes Andersson, siviiliammatiltaan psykiatri, on todennut, että kaikki ihmiset ovat tavalla tai toisella hulluja, enemmän tai vähemmän jokaisella on joko pysyviä tai jaksoittaisia mielenterveysongelmia.
    Että jos kehtaat pokkana sanoa että Pyhäjärven valtuutetut ja virkamiehet, olisivat streliilejä hullun tai mielisairaan piirteistä, puhut paskaa.
    Silkkaa sontaa suollat ja kehuskelet, ketä lie.
    Olisko niin, että he eivät ole vielä julkisen mielenterveyshoidon piirissä?
    Joku on jo, se on varmaa.

    Sillä laila! Tehän uskottekin huhuihin, kyläjuttuihin ja mihin tahansa kunhan se voidaan kääntää kepua vastaan!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sillä laila! Tehän uskottekin huhuihin, kyläjuttuihin ja mihin tahansa kunhan se voidaan kääntää kepua vastaan!

    Mitä hyvää jatkuva arvostelu antaa`?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sillä laila! Tehän uskottekin huhuihin, kyläjuttuihin ja mihin tahansa kunhan se voidaan kääntää kepua vastaan!

    Ikävä juttu, mutta kepu on ansansa virittänyt ihan omin toimin. Ei ne perustu uskoihin eikä huhuihin.
    Neljät vaalit perätysten hävinneet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    vasemmistoliiton ent. kansanedustaja Claes Andersson, siviiliammatiltaan psykiatri, on todennut, että kaikki ihmiset ovat tavalla tai toisella hulluja, enemmän tai vähemmän jokaisella on joko pysyviä tai jaksoittaisia mielenterveysongelmia.
    Että jos kehtaat pokkana sanoa että Pyhäjärven valtuutetut ja virkamiehet, olisivat streliilejä hullun tai mielisairaan piirteistä, puhut paskaa.
    Silkkaa sontaa suollat ja kehuskelet, ketä lie.
    Olisko niin, että he eivät ole vielä julkisen mielenterveyshoidon piirissä?
    Joku on jo, se on varmaa.

    Tietenskii, mikä ihme tuo. Pervoja ja yökehrääjiä löytyy joka lähtöön. Siinä ei alkiolaisuus, eikä mikään muukaan merkitse mitään. Eikä se pysähdy alkiolaisuuteen. Hyppii rajan yli, vähän joka pöksyyn. Näkkyyp jo joka laarista.

    Äänestä

Mille mallille kepuenemmistöinen valtuusto suun panee 7kuukauden kuluttua.Silloin kaivos loppuu,ja mitään korvaavia työpaikkoja ei ole edes yritetty hankkia. Muuta kuin hyttysten vlljelyä.Minnehän se teurastamo kariutui? Isolla suulla kyllä puhutaan,mutta siihen ne kaikki kyllä sitten jääkin. Tällaista täällä kepulandiassa on! Ompa kuuleman mukaan kepupäällikkö sanonut Mauri Pekkariselle,että meillä on kaivos,ei me muuta tarvita!

Äänestä

Mitä kitisette kun keskustan aikaansaamattomuutta arvostellaan?
Ne on kuulkaas leveän leivän ja pöydän ajat ohitse, ei leukojen louskustus vaalituvassa ole muodissa, ei keskustan vallankaan.
Haukkuivat kunnallisjärjestelmässä proo liikettä suohon monen monta vuotta ja hähhäää itse keskustan polku kääntyi haukuttuun turjhansuohon, vei rämeelle, kauas erämaahan.
se että lehmänkaupoilla istuvat demarien kanssa hallitukseen, tietää vaan entistä syvempää alhoa ja hajoamistilaan ajautumista.

Äänestä
  • Jospa se taas alkaa hiukkanen kiihdytellä messevästi Savusaunan ja Cernin välillä. Niin olisihan niitä kuuleman mukaan ollut tulossa Tiiviä, Sieviä ja Ponssea jonkun mainitakseni, muttei kelvanneet. Ilmeisesti olisi ollut väärän värisiä veroeuroja.

    Äänestä

  • mitä helevetin Sieviä ? Tarkoitatko jotta Sievin jalkinetehdas Pyhäjårvelle ? Nyt korkki kiini. Aatteleppa tosissas. Sievin ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jospa se taas alkaa hiukkanen kiihdytellä messevästi Savusaunan ja Cernin välillä. Niin olisihan niitä kuuleman mukaan ollut tulossa Tiiviä, Sieviä ja Ponssea jonkun mainitakseni, muttei kelvanneet. Ilmeisesti olisi ollut väärän värisiä veroeuroja.

    Sirkat soittaa salolla......

    Äänestä

Pyhäjärven tulevaisuus sahaa kaivoshississä ylös alas, jota se on tehnyt kaivoksen olemassaolon ajan. Samojen valehtelijoiden herrahissi kulkee eestaas kunnes jumittuu ---noo joko yläasentoon tai ala-asentoon.
Laitan roponi likoon ..hissi jää alatasolle.

Äänestä

Äänestäjä ei tosiaankaan tiedä, mitä saa demokraattiseksi kutsutussa maassa, kun äänestää keskustaa, demareita, vasemmistoa, rkp, tai vihreitä jne..ei käyne nytkään vaalilupausten mukaan...v.2019 .
Tätä tarkoitan kun kristisoin paikallispolitikointiakin, ei täällä mikään demokratia toimi. Toimii härski takinkääntö, kiiltonappikauppa ja pyhien johtopallien pitäminen egojensa kruununa.
Ei vallanpitäjät muista, keneltä vallan saavat..ja ottavat.

"Toisaalta. Äänestikö kansa vuonna 2015 Juha Sipilän pääministeriksi ja keskustan ykköspuolueeksi siksi, että saisi aktiivimallin, säästöohjelman, uhkaukset pakkolaeista ja julkisen sektorin lomarahojen leikkauksen? Halusiko keskustalainen äänestäjä, että Suomea johdetaan kuin yritystä? Sipilän puolue ajoi kevään eduskuntavaaleissa seinään: kannatus katosi ja puheenjohtaja vaihtuu syksyllä. Eli tässä tapauksessa keskustan äänestäjä ei edes itse halunnut Sipilän hallituksen ajamaa politiikkaa. Sipilän linja avautui peruskepulaiselle äänestäjällekin vasta Sipilän vetämissä hallitusneuvotteluissa, ja silloin se oli jo myöhäistä."-https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000006127400.html

Äänestä
  • Joo huomenta. Kuinkas se hiukkanen taas näin lauantaille kiihdyttää klo 0829?

    Äänestä

Heh hee! Urheiluseura Kyynelkosken Kuohu!

Äänestä

Kaupunki, jota johtaa valehtelijoiden klubi. Ollaan niin ollakseen, ja paskantärkeiksi tullakseen.

Äänestä

Maatamme ei ole myyty käsittääkseni koska eihän missään ole mitään myyntivoittoja

maamme on annettu pois EU-höpöilijöoille

Äänestä
  • Jos me persut olisimme voittaneet niin Suomi liitettäisiin jo lähitulevaisuudessa Venäjään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos me persut olisimme voittaneet niin Suomi liitettäisiin jo lähitulevaisuudessa Venäjään.

    Mistä sen tiedät

    Äänestä

Tänään Sipilä lypsää Rinteen kuiviin, eikä jätä Haavistollekaan kuin pölyä.
Naiset puolueidensa pj;t ihmettelevät, että miten tämä ministerishakki loppumetreillä näin pelattiin?
Kyllä Sipilä silloin hoksasi maakunnat hallitusneuvotteluissa kiristyksenä ja ehkäpä hänen nöyryyttävän puheenjohtajuutensa jäljiltä muisti haituvan alkiolaisuudesta, joka totta vie, olisi jo kaivattu koko ajan.
Juha Juha minkäs teet, kun oma tie on noussut ns. pystyyn ja monet säätiöt, yhtiöt, rahastot ja määräysvalta niihin, lipeää hyppysistä, niin Kesksutalle on tullut kotiin tulon aika.
Mihin vieraan leipiin sitä harhailtiinkaan keskusta-aatteen rippeillä ja Sipilän ylijumalaisen pääministeryyden huumassa, nyt käy vanha keskustan vaalislougan toteen omissa kolisten, on kotiintulon aika..
Pelkäänpä pahoin, että paljon on kodinvaihtajia jo ollut, ja pako sen kun kasvaa.
Sisäinen käymistila Keskustassa on nyt voimistumaan päin.

Äänestä

Pyhäjärvellä oli Kalajokilaakson alhaisin EU-vaalien äänestysprosentti ja Pohjois-Pohjanmaalla(kin) Keskusta sai turpiinsa. Tuli tappiota omien kuntapäättäjien tollosten johdostakin, toki Sipilä saa syyttää berber-kabinettiaan aivan suoraan, keskusta syö nyt omaa sontaansa.
On enemmän kuin oikein.
Seuraaviin vaaleihin, jotka lienevät kuntavaalit, niin keskustan nykyisiä kenokauloja ei pidä äänestää, jättäkää avoihinsa.
Se että supattaa hallitusohjelmasta sitä ja tätä, ei siihen halpaan enää..mies on täysi sutki, puhuu omaksi edukseen senkin "rahavarauksen", mistä ei kullan kuunaan valkeena ole vastuuta eikä olkaansa sen alla kuluttanut.
Maakuntavaaleihin ovat jo juilstaneet pahimman oman pesän sotkijan täältä kunnasta, mitä sitten kepulta yleensä on.
Alkiolainen kääntyy haudassaam, yli satavuotias (perusettu v.1906)kansaniike on vain varamiehen varjo entisestä.

Äänestä
  • Äänestysprossa oli odotettavissa. Kepu karahkoi omiaan ja jakoi lahjuksiaan. Kuinkahan moni vanhus piirsi "lahjoman" mukaan. Tähän pitää saada selvyys ja varmistus tulevaisuuden vaaleihin, ettei näitä väärinkäytöksiä tule. Kepun äänimäärä on taatusti alhainen ja putoaa.jatkossa.

    Äänestä

Kaiken kaikkiaan narsismi on ongelmallinen sekä yksilöille että yhteiskunnalle. Kun ihminen ajattelee olevansa jo suuri ja merkittävä, ei hän koe tarvetta kehittyä. Yhteiskunnalle narsismi on pahasta, koska ihmiset, jotka ajattelevat vain itseään ja omaa etuaan, eivät ole avuliaita muita kohtaan.

Äänestä
  • Tällaisilla yksilöillä jopa keskikoulu voi jäädäe kesken. Pyhäjärvelläkin näitä kehityskyvyttömiä on jopa täällä itkemässä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tällaisilla yksilöillä jopa keskikoulu voi jäädäe kesken. Pyhäjärvelläkin näitä kehityskyvyttömiä on jopa täällä itkemässä.

    Sinulla on varmaan jäänyt alaastekin käymättä vai mitä tarkoittaa sana "jäädäe"? Älä nyt ala itkemään!,Taidat olla yksi niistä kehityskyvyttömistä!!?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tällaisilla yksilöillä jopa keskikoulu voi jäädäe kesken. Pyhäjärvelläkin näitä kehityskyvyttömiä on jopa täällä itkemässä.

    Trolli jauhaa kyvyttömyyttään. Kuka sille hölmölle maksaa?

    Äänestä

Pyhäjärven tulevaisuus sahaa kaivoshississä ylös alas, jota se on tehnyt kaivoksen olemassaolon ajan. Samojen valehtelijoiden herrahissi kulkee eestaas kunnes jumittuu ---noo joko yläasentoon tai ala-asentoon.
Laitan roponi likoon ..hissi jää alatasolle.

Äänestä
  • Lisään oman roponi tuohon kaaokseen. Huonosti kävi Pyhäjärvelle.

    Äänestä

Ala-asentoon jäätyvät AK, JT, AT, MS, JL, HK ja pari-kolme rouvaa E-LP TP, AK herrarouvahississä selitysten sovittelijat, kokeneet ja ovat kuin monen kissan hengen lailla vaaleista toiseen jaloilleen tipahtaneet.
Se on hyvästijätön aika, loistelun ja luistelun vuodet ovat käytetty. Nyt kunnan veneen tappi on kadonnut.

Äänestä

Ja huomenna alkaa Kyynelkosken Kuohun aamuharjoitukset n. klo 8:22!

Äänestä
  • Oletko aina valmis, rehevällä ja mielikuvitusrikkaalla tyylilläsi? Kun kirjoittajat pääsevät sinun ja paapomiesi impesillien iholle, niin sinun aktiivisuutesi ja tönkkökommentointisi hurjistuu milloin nimittelyyn!
    Sinun vakiotoimintamalli on muinaisjäänne, milloin sorrut kopioiskuihin, milloin viet kirjoituksen aiheen mahdollisimman kauas aiheen keskiöstä..tai siis lapsellisesti koetat, eikö totta.
    Ei se ole keltään meiltä muilta pois, oletko muuten tajunnut sen, että mm. sinun täällä ilmaisemasi/toistamasi tuki sekä korostaa että varjostaa yhä synkemmin Pyhäjärven kunnan syvenevän surkeuden sotkuntekijöitä ja talutushihnassa olevia valmistelijoita..

    Äänestä

Sipilän keskusta jatkaa vielä, aina vaan, köyhien ja vähäosaisten kurittamista omaksi ja omienlaistensa eduksi. Rikkaat rikastuvat, köyhät saavat kuolla köyhyydessä.ja piste, aamen.
Motto taitaa olla; mikä on sinun, onatkossa minun ja mikä on minun, ei varmasti ole sinun.

"Sdp:n ja keskustan välillä käytiin kulisseissa kovaa vääntöä demareiden kuuluisasta ”vappusatasesta”. Rinne lupasi ennen vaaleja nostaa alle 1 400 euron eläkettä saavien nettotuloja 100 eurolla kuukaudessa.

Keskusta piti vappusatasta ”absurdin kalliina” vaalilupauksena. Sen katsottiin vievän lähes kokonaan menolisäyksiin käytettävissä olevan liikkumavaran. Neuvottelujen lopputuloksena vappusatanen on kuihtumassa viisikymppiseksi: 50 euron nettokorotus on tulossa eläkeläisille, joiden eläke on alle 1 000 euroa."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006128980.html

Äänestä
  • Kuinka monelle on siitä hyötyä. Tarkastelun kohteeksi tulevat asumistuet ja muut sosiaaliset edut. Saattaa olla, että se kuuluisa 50 euroa tuottaa saajalleen vahinkoa.

    Pons, joka hallituksen päätöksessä tulisi olla: tällä 50 euron eläkekorotuksella ei poisteta mitään muuta sosiaalista laskennallisesti annettavaa etua

    Äänestä

  • Veroeurot syö työeläkkeitä alaspäin, kuin lehmänhäntää. Indeksileikkaus mätti Lipposen aikaan työntekijöiden eläkkeet miinusmittariin. Nyt kansaneläkkeisiin piti tulla satanen. Tullenee puolet. Vero syö siitäkin osan. Mitä jää, ei mitään. Hinnat nousee, että humina käy. Miten käy yksin eläjän? Yksityisfirmat tahkosi kepun hall. aikaan rahat pörssiin. Laulun sanat ei miksikään muutu, sama köyhän ryöstö jatkuu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Veroeurot syö työeläkkeitä alaspäin, kuin lehmänhäntää. Indeksileikkaus mätti Lipposen aikaan työntekijöiden eläkkeet miinusmittariin. Nyt kansaneläkkeisiin piti tulla satanen. Tullenee puolet. Vero syö siitäkin osan. Mitä jää, ei mitään. Hinnat nousee, että humina käy. Miten käy yksin eläjän? Yksityisfirmat tahkosi kepun hall. aikaan rahat pörssiin. Laulun sanat ei miksikään muutu, sama köyhän ryöstö jatkuu.

    Vappusatanen oli nettolisäys, eli jos se puolittuu niin 50€ nettona tulee lisää (vero ei vaikuta tähän)! Jos ei ymmärrä perustermejä, kannattaa miettiä kirjoittaako näistä julkisesti mitään!

    Äänestä

Kaupunginjohtajaksi 2010 valittu Tita Rinnevaara ehti istua virassa vuoden verran ennen kuin häntä ryhdyttiin erottamaan. Käräjille päätyneessä jutussa hän sai maaliskuussa 2018 korvaukset ja kaupunginhallituksen puheenjohtajalle Jukka Tikanmäelle määrättiin sakot.
Tällä hetkellä kaupukia johtaa pormestari Henrik Kiviniemi
lähde :wikipedia

Äänestä
  • Rinnevaaraa ryhdyttiin erottamaan kun hän itse sanoutui irti!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rinnevaaraa ryhdyttiin erottamaan kun hän itse sanoutui irti!

    Maailmalla leviää ko. naurettava johtajanjahti eli totuus, mutta Pyhäjärvellä vielä kaivetaan lähtökuoppia syylliset-syytön tarinassa.
    Kummallista epätotuutta.
    Hellurei joka alkoi itse asiassa laillisesti sovitusta asiasta, eli virkavapaudesta tehtyyn valitukseen, joka ei sitten sopinut jahtaajille, että HO vahvisti sen ja KHO sanoi virka on Rinnevaaran.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maailmalla leviää ko. naurettava johtajanjahti eli totuus, mutta Pyhäjärvellä vielä kaivetaan lähtökuoppia syylliset-syytön tarinassa.
    Kummallista epätotuutta.
    Hellurei joka alkoi itse asiassa laillisesti sovitusta asiasta, eli virkavapaudesta tehtyyn valitukseen, joka ei sitten sopinut jahtaajille, että HO vahvisti sen ja KHO sanoi virka on Rinnevaaran.

    Miksi ihmeessä erosta ilmoittauttuneelle myönnettiin virkavapaus, kun vielä tiedettiin sosiopaatin saaneen joka paikasta potkut yhteistyökyvttömänä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi ihmeessä erosta ilmoittauttuneelle myönnettiin virkavapaus, kun vielä tiedettiin sosiopaatin saaneen joka paikasta potkut yhteistyökyvttömänä?

    Kysyppä edesmenneeltä, jos niin kuin ymmärrät, ihan oikein tehty oli miten vaan.
    Kysy näiltä kokeneilta, heiltä voit yhä vastausta vaatia, mikä sai heidät toimimaan, kuin olisivat joka kokouksessa hulluina humalassa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maailmalla leviää ko. naurettava johtajanjahti eli totuus, mutta Pyhäjärvellä vielä kaivetaan lähtökuoppia syylliset-syytön tarinassa.
    Kummallista epätotuutta.
    Hellurei joka alkoi itse asiassa laillisesti sovitusta asiasta, eli virkavapaudesta tehtyyn valitukseen, joka ei sitten sopinut jahtaajille, että HO vahvisti sen ja KHO sanoi virka on Rinnevaaran.

    Jokatapauksessa Rinnevaara on mennyt pois Pyhäjärveltä. Sopinut tynöntajansa kanssa. Asian vatvojienkin olisi jo aikoja sitten tullut tämä käsittää. Kuin myös se, että kukaan ei ole joutunut tiilenpäitä lukemaan, ei edes ehdollisena. Kaikki osapuolet ovat osuutensa hoitaneet. Vihdoinkin Rinnevaaran tahto sanoutua irti Pyhäjärven virastaan on toteutunut. Tämäkään ei näytä riittävän eräille. He ovat kyltymättömiä ja paahtavat asiaa omaan lukuunsa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jokatapauksessa Rinnevaara on mennyt pois Pyhäjärveltä. Sopinut tynöntajansa kanssa. Asian vatvojienkin olisi jo aikoja sitten tullut tämä käsittää. Kuin myös se, että kukaan ei ole joutunut tiilenpäitä lukemaan, ei edes ehdollisena. Kaikki osapuolet ovat osuutensa hoitaneet. Vihdoinkin Rinnevaaran tahto sanoutua irti Pyhäjärven virastaan on toteutunut. Tämäkään ei näytä riittävän eräille. He ovat kyltymättömiä ja paahtavat asiaa omaan lukuunsa.

    Joo joo, niin ne vaan minäminä-vallasta kyltymättömät paahtavat, istuvat ykköstuoleilla ja esiintyvät Pyhäjärven talouden ja tulevaisuuden pelastajina, vaikka ovat mitä syvimmässä määrin paikkakunnan maineen, talouden ja yhteishengen kannalta vahingoittavia, luotettavuuden saastuttajia, missä sitten ikinä liikkuvatkin.

    Eivät tietenkään itse tajua, olevansa avainasemassa vaikuttamassa siihen, että on huonot tilinpäätöstulemat ja yltiötyhmät suunnitelmat mm kulttuuritalon puuhastelussa. Mainitsematta jääköön monet muut tyhjänpussin heiluttajien tavoitteet.

    Poimintana em ovat faktasti viimeisen päälle toivottomia näyttöjä, ne eivät alleviivaa tietoa kokemuksesta,eivät kirkasta taidosta kertovia kruunun jalokiviä, ne ovat outoja hurmoksia ts samaa testattua "hulluushuumetta", millä kerhoissa pidetään eläkeläisiä kädestä syövinä pululaumana.
    vrt rinnevaara taputtelu.

    Näin kuihtuva Pyhäjärvi vajoaa ja pyhäjärviset nielaisevat huomistoivoonsa uskomuksissa kehiteltyjä "valhetiedon muruja", tepastelevat uskomuksissa, supinoissa, selkäänpuukottajien seassa ts. demokratiapelilaudan paskassa. Ja samaan aikaan itse isot pulut tepastelevat rinta rottingilla laidoilla itseään sotkematta.
    Miten tarina päättyy?
    Ihan samalla tavalla, kuin se päättyi paljon valheita uskoneella kaudella ja virkamiehen syyksi syydettyjä väittämiä jakaneella valtiotieteenlisensaatilla;isot pulut keräävät harmaat pyrstösulkansa ja lennähtävät pois katselemasta aiheuttamaansa ja aktiivisesti edistämäänsä lopunloppua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo joo, niin ne vaan minäminä-vallasta kyltymättömät paahtavat, istuvat ykköstuoleilla ja esiintyvät Pyhäjärven talouden ja tulevaisuuden pelastajina, vaikka ovat mitä syvimmässä määrin paikkakunnan maineen, talouden ja yhteishengen kannalta vahingoittavia, luotettavuuden saastuttajia, missä sitten ikinä liikkuvatkin.

    Eivät tietenkään itse tajua, olevansa avainasemassa vaikuttamassa siihen, että on huonot tilinpäätöstulemat ja yltiötyhmät suunnitelmat mm kulttuuritalon puuhastelussa. Mainitsematta jääköön monet muut tyhjänpussin heiluttajien tavoitteet.

    Poimintana em ovat faktasti viimeisen päälle toivottomia näyttöjä, ne eivät alleviivaa tietoa kokemuksesta,eivät kirkasta taidosta kertovia kruunun jalokiviä, ne ovat outoja hurmoksia ts samaa testattua "hulluushuumetta", millä kerhoissa pidetään eläkeläisiä kädestä syövinä pululaumana.
    vrt rinnevaara taputtelu.

    Näin kuihtuva Pyhäjärvi vajoaa ja pyhäjärviset nielaisevat huomistoivoonsa uskomuksissa kehiteltyjä "valhetiedon muruja", tepastelevat uskomuksissa, supinoissa, selkäänpuukottajien seassa ts. demokratiapelilaudan paskassa. Ja samaan aikaan itse isot pulut tepastelevat rinta rottingilla laidoilla itseään sotkematta.
    Miten tarina päättyy?
    Ihan samalla tavalla, kuin se päättyi paljon valheita uskoneella kaudella ja virkamiehen syyksi syydettyjä väittämiä jakaneella valtiotieteenlisensaatilla;isot pulut keräävät harmaat pyrstösulkansa ja lennähtävät pois katselemasta aiheuttamaansa ja aktiivisesti edistämäänsä lopunloppua.

    Onhan se vaan luojan lykky että päättäjät vaihtuivat silloin kun "edelliset" päättäjät puuhasivat 7,5 miljoonan euron auditoriaa! Siis pelkkää konsertti- ja kokoustilaa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jokatapauksessa Rinnevaara on mennyt pois Pyhäjärveltä. Sopinut tynöntajansa kanssa. Asian vatvojienkin olisi jo aikoja sitten tullut tämä käsittää. Kuin myös se, että kukaan ei ole joutunut tiilenpäitä lukemaan, ei edes ehdollisena. Kaikki osapuolet ovat osuutensa hoitaneet. Vihdoinkin Rinnevaaran tahto sanoutua irti Pyhäjärven virastaan on toteutunut. Tämäkään ei näytä riittävän eräille. He ovat kyltymättömiä ja paahtavat asiaa omaan lukuunsa.

    Mitä tuota rinnevaarasta enää paahdat
    3.6.2019 20:40.
    Hänet on ajettu verorahoilla ulos.
    Varsin hyvin tiedät ketkä oli asialla,kävivät sopimassa käräjillä.
    Nyt lienee parempi huudella kaupungille aiheutetun taloudellisen vahingon perään. Siihen ei enää rinnevaara liity mitenkään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onhan se vaan luojan lykky että päättäjät vaihtuivat silloin kun "edelliset" päättäjät puuhasivat 7,5 miljoonan euron auditoriaa! Siis pelkkää konsertti- ja kokoustilaa!

    Eihän tuossa ole mitään kiitettävää. Hyvä vaan ettei toteutunut, ja vielä parempi, ettei nykyhömppäpäättäjät saattele entistä sunnittelua isompaa hulluutta maaliin.
    Se nimittäin kolisee omiin, ja sattuu pitkään joka ikiseen eläväiseen paikkakunnalla.
    Jospa jäähallin remonttia vaativat kiirehtivät hengitysongelmiensa kanssa päättäjäkaksikon puheille ja pakottavat kulttuuri-liikunta-auditorio kuviot uusiin tulevaisuuksiin!
    Pyhäjärvi, tulee kuuluisammaksi päivä päivältä, vaalikausi vaalikaudelta, siitä ja vain siitä, että kun valtuuston kokoonpanoon istutetaan tyvimätää huokuvat ja latvalahoa heiluttavat "hongittuneet tyypit", niin heidän suurilla valheilla päällystetyt, tosi pesukelvottomat vakaussuunnitelmat valuvat viemäreistä alas.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onhan se vaan luojan lykky että päättäjät vaihtuivat silloin kun "edelliset" päättäjät puuhasivat 7,5 miljoonan euron auditoriaa! Siis pelkkää konsertti- ja kokoustilaa!

    Silloin meillä oli vain n. 200 e/asukas velkaa, nyt lähes 9000 e.
    Kulttuuritalon rakentaminen oli tuolloin oikea ratkaisu. Mutta nyt, nyt ovat hommat sillä mallilla, mutta entä nyt, mihin kirjasto. Sinnekö se jätetään tuonne romuvarastojen sekaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onhan se vaan luojan lykky että päättäjät vaihtuivat silloin kun "edelliset" päättäjät puuhasivat 7,5 miljoonan euron auditoriaa! Siis pelkkää konsertti- ja kokoustilaa!

    He olivat tietävinään paremmin kuin Rinnevaara itse, mitä tämä tarvitsee. Irtisanoutumisilmoitus ei heille kelvannut (jostakin, jopa arvattavissa olevasta syystä). Aikamoisen sekamelskan saivatkin sitten aikaiseksi. Noita syitä joku asian moottorina toiminut esitteli ylpeänä omassa blokissaan. Vaikuttivat aika naiveilta. Täysin työnantajan edun vastaisilta. Nyt yrittävät hämärtää käsitystä omista virheistään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    He olivat tietävinään paremmin kuin Rinnevaara itse, mitä tämä tarvitsee. Irtisanoutumisilmoitus ei heille kelvannut (jostakin, jopa arvattavissa olevasta syystä). Aikamoisen sekamelskan saivatkin sitten aikaiseksi. Noita syitä joku asian moottorina toiminut esitteli ylpeänä omassa blokissaan. Vaikuttivat aika naiveilta. Täysin työnantajan edun vastaisilta. Nyt yrittävät hämärtää käsitystä omista virheistään.

    Siloin remmissä olleena tiedän. Minut yllätti kyllä täysin tieto, jota blokissa jaettiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    He olivat tietävinään paremmin kuin Rinnevaara itse, mitä tämä tarvitsee. Irtisanoutumisilmoitus ei heille kelvannut (jostakin, jopa arvattavissa olevasta syystä). Aikamoisen sekamelskan saivatkin sitten aikaiseksi. Noita syitä joku asian moottorina toiminut esitteli ylpeänä omassa blokissaan. Vaikuttivat aika naiveilta. Täysin työnantajan edun vastaisilta. Nyt yrittävät hämärtää käsitystä omista virheistään.

    Miksi sitten nuo kahdeksan joutui käräjille , .Kyllä kansa tietää, ihan turhaan yrität noita puolustella ja syyttömiä syytellä.
    Kepu on kepu .

    Äänestä



  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi ihmeessä erosta ilmoittauttuneelle myönnettiin virkavapaus, kun vielä tiedettiin sosiopaatin saaneen joka paikasta potkut yhteistyökyvttömänä?

    Oliko Rinnevaaran ja Tikanmäen välinen yhteistyö se, joka ei toiminut? Miksi Tikanmäki oli huutamassa kaupungintalolla pää punaisena? Eihän hän ole virkasuhteessa jne....kertokaa nyt viimein, mikä tässä jutussa mättää? Mikä on se suurin "hämäryys"? Joka tapauksessa, rahaa paloi kunnan kassasta pirusti. Nyt on vielä huonommin hanskat käsissä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oliko Rinnevaaran ja Tikanmäen välinen yhteistyö se, joka ei toiminut? Miksi Tikanmäki oli huutamassa kaupungintalolla pää punaisena? Eihän hän ole virkasuhteessa jne....kertokaa nyt viimein, mikä tässä jutussa mättää? Mikä on se suurin "hämäryys"? Joka tapauksessa, rahaa paloi kunnan kassasta pirusti. Nyt on vielä huonommin hanskat käsissä.

    Tikanmäki taisi edustaa työnantajaa! Kaupunginjohtajan/työntekijän täytyy nauttia työnantajan luottamusta, kuten jokaisessa työpaikassa! Lähes poikkeuksetta kaikki Pyhäjärviset seisoo Tikanmäen takana ja tukena!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tikanmäki taisi edustaa työnantajaa! Kaupunginjohtajan/työntekijän täytyy nauttia työnantajan luottamusta, kuten jokaisessa työpaikassa! Lähes poikkeuksetta kaikki Pyhäjärviset seisoo Tikanmäen takana ja tukena!

    Yötä+päivää+sinä+(viitttaan+sinua+anonyymi++5.6.2019+klo+23.44)+olet+suomi24+suosikkisi+puolesta,+ylistät+ja+kehut+ja+paapot+sekä+sotket+hänen+hajuaan+itseesi+(tikanmäkistä)+vai+onko+toisinpäin,+että+sinä+hinkkaat+itseäsi+yötä+päivää+häneen?Näin+syntyy+perverssejä+ja+sokeita+faneja,+24/7+sekaisin+Jukasta.Hän+ei+tottavie+edusta+työnantajaa+100%,+ei++pyhäjärvisten+varsinkaan.Hän+edustaa+omaa+reviiriään.Kunnallisjärjestökin+on+kieroutunut+suojelusosastona,+ja+on+edesauttamassa+kaikkinaisen+pahuuden+juonittelun,+mikä+leviää+otolliseen,+ulkona+totuudesta,+eläviin+eläkeläisiin+ja+ns.+henkisesti+vammaisiin,+kuten+ilmeisesti+sinä,+joilla+ei+ole+omaa+ajattelua+eikä+itsenäiseen,+kriittiseen+ajatteluun+ole+edes++annettu+välineitä.Kuten+esimerkiksi+vuoropuhelua,+eikä+ainaista+typerää+plokkausta,+oli+hyvä+tahi+paha+asia,+kunhan+ei+idoliasi+vain+kärvistetä.+Mustasukkaiseksi+sinua+voi+ihan+XX-asiasta+kutsua.Ei+ihailukiima+sinänsä+ole++rikos,+teidän+keskinäinen,+olettehan+aikusia+(?)+mutta+jos+tunnet+vetoa+sekaantua+alaikäisiin+niin++hae+apua,+kiireesti.Oletkohan+sinäkin+yksi+suojauksen+sisällä+toimiva+"+outo+sisäkkölemmikki",+jonka+teot+ja+tavat+tiedetään,+mutta+jota+suojellaan+sisäpiirin++porukoissa,+ettei++piireissä+luikerteleva+saastan+harjoittaminen+paljastuisi?En+tiedä,+oletan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yötä+päivää+sinä+(viitttaan+sinua+anonyymi++5.6.2019+klo+23.44)+olet+suomi24+suosikkisi+puolesta,+ylistät+ja+kehut+ja+paapot+sekä+sotket+hänen+hajuaan+itseesi+(tikanmäkistä)+vai+onko+toisinpäin,+että+sinä+hinkkaat+itseäsi+yötä+päivää+häneen?Näin+syntyy+perverssejä+ja+sokeita+faneja,+24/7+sekaisin+Jukasta.Hän+ei+tottavie+edusta+työnantajaa+100%,+ei++pyhäjärvisten+varsinkaan.Hän+edustaa+omaa+reviiriään.Kunnallisjärjestökin+on+kieroutunut+suojelusosastona,+ja+on+edesauttamassa+kaikkinaisen+pahuuden+juonittelun,+mikä+leviää+otolliseen,+ulkona+totuudesta,+eläviin+eläkeläisiin+ja+ns.+henkisesti+vammaisiin,+kuten+ilmeisesti+sinä,+joilla+ei+ole+omaa+ajattelua+eikä+itsenäiseen,+kriittiseen+ajatteluun+ole+edes++annettu+välineitä.Kuten+esimerkiksi+vuoropuhelua,+eikä+ainaista+typerää+plokkausta,+oli+hyvä+tahi+paha+asia,+kunhan+ei+idoliasi+vain+kärvistetä.+Mustasukkaiseksi+sinua+voi+ihan+XX-asiasta+kutsua.Ei+ihailukiima+sinänsä+ole++rikos,+teidän+keskinäinen,+olettehan+aikusia+(?)+mutta+jos+tunnet+vetoa+sekaantua+alaikäisiin+niin++hae+apua,+kiireesti.Oletkohan+sinäkin+yksi+suojauksen+sisällä+toimiva+"+outo+sisäkkölemmikki",+jonka+teot+ja+tavat+tiedetään,+mutta+jota+suojellaan+sisäpiirin++porukoissa,+ettei++piireissä+luikerteleva+saastan+harjoittaminen+paljastuisi?En+tiedä,+oletan.

    Vaikuttaa siltä, että sinulla on jotain henkilökohtaista Jukkaa vastaan, kun tuolla lailla vaahtoat Pyhäjärven kaikilla palstoilla. Kansa on luottanut häneen ja antanut äänensä, siksi Jukka on valittu valtuustoon ja puheenjohtajaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tikanmäki taisi edustaa työnantajaa! Kaupunginjohtajan/työntekijän täytyy nauttia työnantajan luottamusta, kuten jokaisessa työpaikassa! Lähes poikkeuksetta kaikki Pyhäjärviset seisoo Tikanmäen takana ja tukena!

    "5.6.2019 23:44 "i tuossa mistään luottamuspulasta ollut kyse. A.kauranen totesi valtuustonk. ettei kysymys ole luottamuspulasta. Kun lehtomäki siihen tuolloin vetosi.
    Sanotaan asiat asioina, niinkuin ne on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "5.6.2019 23:44 "i tuossa mistään luottamuspulasta ollut kyse. A.kauranen totesi valtuustonk. ettei kysymys ole luottamuspulasta. Kun lehtomäki siihen tuolloin vetosi.
    Sanotaan asiat asioina, niinkuin ne on.

    Mikähän muu se oli kuin luottamuspula? Samasta syystä saanut potkut jokaisesta työpaikastaan!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikuttaa siltä, että sinulla on jotain henkilökohtaista Jukkaa vastaan, kun tuolla lailla vaahtoat Pyhäjärven kaikilla palstoilla. Kansa on luottanut häneen ja antanut äänensä, siksi Jukka on valittu valtuustoon ja puheenjohtajaksi.

    Vastakysymys, mitä hyvää saat /olet saanut Jukalta, kun häntä alvariinsa korotat arvoon, jota ei suinkaan nosta esim. hänen saamansa virkarikossakko!?
    Arvonantoa ei myöskään lisää työsyrjintään liittyvä pitkähkö viranhaltijan syrjiminen hallituksensa kanssa (vv 2013-2017)
    Itse edellytän valtuustoon äänestämältäni suoraselkäisyyttä kuntalaisten tasapuolisen kohtelun osalta, kuin myös muiden luottamushenkilöiden mielipiteiden aitoa kuulemista ja arvioimista tosiasioihin perustuen.
    En näe oikeudenmukaisuuden tapahtuneen, ei tänäänkään tapahtuvan, kun yhden näkemysmantran mukaan elellään kuin " syöttösiat pellossa."
    Mukaan ottamatta monet heikosti menneet ja yhä tappiota tuottavat "valtiomiesratkaisut", miettimään laittaa, miksi kuntalaiset hakevat turvaa hänenkaltaisiltaan "vaikuttajilta", siis antamalla äänensä kunnioituksesta ja arvostuksesta , he samalla sysäävät muut enemmän viattomat, syyttömät, rehdit ja vastuuntuntoiset hänen vallanhalunsa ja lipeviin hyppysiinsä?
    Henkilönä ok, mutta vastuunkantajana hmmm..en sano kirjoittaen, arvaa!
    Luota vaan, ei haittaa, mutta älä kehtaa korostaa "kaikki pyhäjärviset".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vastakysymys, mitä hyvää saat /olet saanut Jukalta, kun häntä alvariinsa korotat arvoon, jota ei suinkaan nosta esim. hänen saamansa virkarikossakko!?
    Arvonantoa ei myöskään lisää työsyrjintään liittyvä pitkähkö viranhaltijan syrjiminen hallituksensa kanssa (vv 2013-2017)
    Itse edellytän valtuustoon äänestämältäni suoraselkäisyyttä kuntalaisten tasapuolisen kohtelun osalta, kuin myös muiden luottamushenkilöiden mielipiteiden aitoa kuulemista ja arvioimista tosiasioihin perustuen.
    En näe oikeudenmukaisuuden tapahtuneen, ei tänäänkään tapahtuvan, kun yhden näkemysmantran mukaan elellään kuin " syöttösiat pellossa."
    Mukaan ottamatta monet heikosti menneet ja yhä tappiota tuottavat "valtiomiesratkaisut", miettimään laittaa, miksi kuntalaiset hakevat turvaa hänenkaltaisiltaan "vaikuttajilta", siis antamalla äänensä kunnioituksesta ja arvostuksesta , he samalla sysäävät muut enemmän viattomat, syyttömät, rehdit ja vastuuntuntoiset hänen vallanhalunsa ja lipeviin hyppysiinsä?
    Henkilönä ok, mutta vastuunkantajana hmmm..en sano kirjoittaen, arvaa!
    Luota vaan, ei haittaa, mutta älä kehtaa korostaa "kaikki pyhäjärviset".

    "Lähes poikkeuksetta kaikki Pyhäjärviset seisoo Tikanmäen takana ja tukena! "!

    Jos halutaan vääristellä kaikkea niin tuonkin voi vääntää "Kaikki Pyhäjärviset"!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikähän muu se oli kuin luottamuspula? Samasta syystä saanut potkut jokaisesta työpaikastaan!

    "6.6.2019 10:04"
    Siitä kysymys, hän oli tietävä,taitava asioiden hoitaja. Tarkasti että kaupungin asiat oli hoidettu niinkuin pitää.
    Löytyi se yksi unohtunut yritys, ja mitä muuta.
    Pelko noilla kepulilla.oli valtava, ettei ihan kaikki tommoset löydy. Ajojahti alkoi, maksoi mitä maksoi.
    Odotan seuraavaa kysymystä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "6.6.2019 10:04"
    Siitä kysymys, hän oli tietävä,taitava asioiden hoitaja. Tarkasti että kaupungin asiat oli hoidettu niinkuin pitää.
    Löytyi se yksi unohtunut yritys, ja mitä muuta.
    Pelko noilla kepulilla.oli valtava, ettei ihan kaikki tommoset löydy. Ajojahti alkoi, maksoi mitä maksoi.
    Odotan seuraavaa kysymystä.

    Mistä yrityksestä/kunnasta hän ei ole saanut "potkuja" juuri luottamuspulan takia?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikähän muu se oli kuin luottamuspula? Samasta syystä saanut potkut jokaisesta työpaikastaan!

    Kaikissa johtajapaikoissa edellytetään kykyä yhteistyöhön ja neuvottelutaitoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oliko Rinnevaaran ja Tikanmäen välinen yhteistyö se, joka ei toiminut? Miksi Tikanmäki oli huutamassa kaupungintalolla pää punaisena? Eihän hän ole virkasuhteessa jne....kertokaa nyt viimein, mikä tässä jutussa mättää? Mikä on se suurin "hämäryys"? Joka tapauksessa, rahaa paloi kunnan kassasta pirusti. Nyt on vielä huonommin hanskat käsissä.

    Nyt asiat on selvitetty ja sovittu. Henkilö on ollut jo kauan pois paikkakunnalta. Hänen nostamisensa jatkuvasti esille tapahtuu vain "hamaan harmauteensa" asti asian pariin vihkiytyneille. Turha valittelu pois ja työn tekoon. Jättäkää jo ihminen rauhaan.

    Äänestä

  • huomaatko saman toistaja, että xxpaatti sopii juuri itseesi? paljon porua, paljon rahaa, mielipahaa ja velehtelua aiheutti sekoamisjoukkueen johtaja ja joukkue eli yhteistyökyvyttömät ja maksaneet osapuolet.

    Pyhäjärvellä hästää julkisessa virassa joko luottamustoimessa tai virkamiehenä tällä kellon lyömällä, tänä päivänä, tällä viikolla, tässä kuussa, vaalikaudessa muutama valio sosiopaatti.
    Kaupungintalolle voi laittaa mm.valtuustosaliin, yläkertaan, tytäryhtiöihin...että voivat lukea itsekukin mitä he ovat suuressa egoissaan, miehiään ja naisiaan.

    -lainaus alkaa
    " Sosiopaatin huoneentaulu

    1 ) Ihaile julkisesti sitä, mitä luontaisesti halveksit.

    2 ) Vetoa tunteenomaisesti ja vaativasti ihanteisiin tai ideologiaan, sillä ihmiset tuntevat voimattomuutta elämää suurempien ihanteiden äärellä.

    3 ) Toimi niin, että kelpaat parhaiten niille, joille sinun täytyy kelvata ja joista sosiaalinen olemassaolosi ja julkinen profiilisi on riippuvainen.

    4 ) Toimi ihailtavasti, sillä ihailevat ihmiset sokeutuvat roolien tavoitteista - kätke se, kuinka paljon nautit muiden ihmisten riittämättömyden tunteista.

    5 ) Pyri osoittamaan, että ihmiset ovat sinusta riippuvaisia, sinun tarkkailevan nyppivistä ja vertailevista mielipiteistäsi ja varmuudestasi riippuvaisia - lupaile aina liikoja ja vetoa myöhemmin muiden ymmärrykseen ja joustavuuteen.

    Korosta aina erehtymättömyyttäsi, mitä "oikeastaan tarkoitit"
    ja toisten valintojen vääryyttä ja epäonnistumista joltakin katsantokannalta.

    6 ) Jos inhoat myötätunnon osoittamista edes laskelmoivasti ja strategisesti annosteltuna, tukeudu kovaäänisen painokkaasti jokaisen mahdollisen moraalisesti tulkittavan asetelman kohdalla suuriin ajattelijoihin ja ajattomiin viisauksiin itsestäänselvänä ja ylilyövänä auktoriteettina niin että muut tuntisivat pahaa oloa ja riittämättömyyttä normaalin elämänsä talonpoikaisjärjellä normaalisti sujuvasta vuorovaikutuksesta.

    7 ) Halveksi avuttomuutta ja etsivää herkkyyttä aina kun mahdollista, mutta vain silloin kun tällä toiminnalla ei ole itsellesi haittaa - statukseltaan mitättömien suhteen tai niiden seurassa, jotka ihailevat tunteetonta voimaa tai joihin pelko on tehokkain keino vaikuttaa - toimi silloin vapaasti kokeaksesi aggressioittesi voimaa ja niiden purkamista ulospäin nautinnon sanelemana, ettet halveksisi omaa epäpersoonallista hajonneisuuttasi ja ettet hajoaisi omien kaoottisten aggressioiden voimasta.

    8 ) Jos heikkona hetkenä tunnet olosi tyhjäksi ja tunnet kateellisuuden paineen nousevan mieleesi ajatellessasi tavallisista tunteista tyytyväiseksi tulevia ihmisiä, katso, kuinka hekin käyttävät tavallista vuorovaikutusta ja yleistä hyvinvointia pehmentämään tavallisia valkoisia valheita ja mielistelevät kaikkia ihmisiä ympäripyöreän varovaisesti ja mukavuudenhaluisesti ilman mitään raudanlujaa päämäärää; katso kuinka pieniä he ovat ja kuinka suureksi voit tuntea itsesi ohjaillessasi muita ihmisiä laskelmoidusti, katso kuinka heikkoja ohjailtavat ihmiset ja ns. ystäväsi ovat."-lainaus kiinni

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaikissa johtajapaikoissa edellytetään kykyä yhteistyöhön ja neuvottelutaitoja.

    Senkö takia nämä kahdeksan kävi käräjillä, kun eivät olleet yhteistyökykyisiä rehellisiä päättäjiä .

    Äänestä

Pyhäjärvellä valehdellaan niin koulutettujen kuin vähemmän kouluja käyneiden toimesta, ja valehtelu näyttää vahvasti kykeytyvän kolmiodraamaan-virkavapaus-eropäätös-käräjäsanktiot.
Kaipa jokunen menee hautaan totuus munaskuissaan ja emävalhe jää sitkeästi kiertämään sukuseurojen tarinoissa, joilla härskiroistoista on tehty sankareita ja syyttömistä syyllisiä.
Perustetaan komissio kihuille, missä voimme käydä valehtelemassa parhaan mukaan.
Ai niin, onhan siellä jo valehtelijoiden pönkittämä "komissio" valmiina. Keskustan teltta.

Äänestä
  • Hienoja keskustalaisia ovat koulunsa käyneet hyvin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hienoja keskustalaisia ovat koulunsa käyneet hyvin.

    Kuuluuko "sivistyneelle" kouluja käyneelle kielenkäyttö jota yleensä pojanviikarit käyttävät ? Tässä esim. Otsikko "Kiviniemen kynästä " 4/6 klo12,09 ja 12,47 Ja "mikä on Pyhäjärven tulevaisuus?" 2/6 klo11,01 klo12,40 klo21,26 ja klo22,42.Vai kuuluuko tälläinen kielenkäyttö yleensäkin kepun vakioon??

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hienoja keskustalaisia ovat koulunsa käyneet hyvin.

    HE HE. Hyvin on koulut käyty. Ihan kirjeenvaihtajatasolle(Heinola) asti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuuluuko "sivistyneelle" kouluja käyneelle kielenkäyttö jota yleensä pojanviikarit käyttävät ? Tässä esim. Otsikko "Kiviniemen kynästä " 4/6 klo12,09 ja 12,47 Ja "mikä on Pyhäjärven tulevaisuus?" 2/6 klo11,01 klo12,40 klo21,26 ja klo22,42.Vai kuuluuko tälläinen kielenkäyttö yleensäkin kepun vakioon??

    En+tiedä,+kenelle+kuuluu,+mutta+"Kiviniemen+kynästä"+on+toden+totta+vt.+kaupunginjohtaja+Henrik+Kiviniemen+kynästä+tilinpäätös-+ja+toimintakertomuksesta+vuodelta+2018.En+tiedä,+miten+on+väärin,+kuka+teki,+mitä+teki?+Miksi+Kiviniemi+kirjoittaa+tällaisia+totuuksia+kun++pyhäjärviset+eivät+voi+/eivät+kykene++niitä+lukea.Vielä+kirjoitan+lisää+"kiviniemen+kynästä":"Kaupungin+lainakanta+kasvoi+4781+euroon/asukas,+konsernin+8065+euroon/asukas.+Kaupungin+suhteellinen+velkaantuneisuus+nousi+68,3+%:iin,+konsernin+69,2%:iin.+Tämä+kehitys+tulee+taittaa+vuosien+2019-2021+aikana,+jotta+kaupungin++taloudellinen+ja+sitä+kautta+oikeudellinen+itsenäisyys+ja+kehittämiskyky+säilyisi+myös+pitkälle+2020-+luvulle."Raja-arvo+kriisikuntaan+on+50+%.+Sitä++mietiskelkää,+missä+menemme,+mitä+teemme.Kannatan+kuitenkin+kirjasto-+kulttuuritalon+rakentamista.+Sitä,+joka+olisi++tullut+rakentaa+jo++aikaisemmin+silloin+kun+velkaa+oli+200+e/asukas.Sitähän+Liuska/Leppäharju/rinnevaara++hakivat+ja+tekivätkin,+mutta+annasolla,+kun+tuli+Tikanmäen+hallituskausi,+varattiin+talousarvioon+kulttuuritaloa+varten+vaivaiset+50+000+e.+Että+kuka+kiittää+ja+ketä,+on+ihan+pakko+kysyä.+Asfaltti+on+vienyt+meidän+kulttuurin,+eli+todellisuudessa+tekninen+toimi.

    Äänestä

  • Tikanmäki on valittu edelleen valtuuston puheenjohtajaksi. Se osoittaa, että hänen kykyihinsä kunnallismiehenä luotetaan. Tämän olet varmaankin huomannut, vaikka henkilöönä pyristeletkin vastaan kynsin hampain. Pöytäkirjan kertoman mukaan päätös oli valtuustossa yksimielinen. Että sillä lailla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tikanmäki on valittu edelleen valtuuston puheenjohtajaksi. Se osoittaa, että hänen kykyihinsä kunnallismiehenä luotetaan. Tämän olet varmaankin huomannut, vaikka henkilöönä pyristeletkin vastaan kynsin hampain. Pöytäkirjan kertoman mukaan päätös oli valtuustossa yksimielinen. Että sillä lailla.

    "Tikanmäki on valittu edelleen valtuuston puheenjohtajaksi"

    Ei ollut muuta mahdollisuutta, tarkoitushakuisesti ja olettaen?

    Eipä niin, mitä sitä "kuolemalle hävittyä kuntaa enää uudistamaan, valtuutetuilla ovat lapaset lattialla, eli mennään samalla kehäraakilla loppuun saakka"

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Tikanmäki on valittu edelleen valtuuston puheenjohtajaksi"

    Ei ollut muuta mahdollisuutta, tarkoitushakuisesti ja olettaen?

    Eipä niin, mitä sitä "kuolemalle hävittyä kuntaa enää uudistamaan, valtuutetuilla ovat lapaset lattialla, eli mennään samalla kehäraakilla loppuun saakka"

    Kyynelkosken Kuohun aamutreenit klo 7:18!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyynelkosken Kuohun aamutreenit klo 7:18!

    Vakiovinkujan keskustelupalstan epäkelvoton tsiikaus klo 7.41.
    Mitä sinä aina vingut, keskustele!
    Jos osaat?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyynelkosken Kuohun aamutreenit klo 7:18!

    Totta, kyvytön, haluton ja mauton vinkuja, kuin olis sika pinteessä klo 7.18

    Äänestä

  • Nyt alako vonkujat mouruammaa ja perästä itkettää.

    Äänestä

Jokaisessa kunnassa valtuusto on korkein päättäjä. Siinä ei itku auta eikä helpota vaikka miten kovasti kiihdyttää. Valtuusto on valinnut hallituksen ja puheenjohtajansa seuraavalle kaudelle. Tämä on faktaa. Palstalla näyttää olevan paljon fiktiota ja luulottelua. Jo jonkin aikaa on vaikuttanut siltä, että vaaleissa ohitetuiksi tulleet parkuvat tapiotaan suu selällään.

Äänestä
  • Ja pask**puhetta sulta. Nyt ei käydä vaaleja. Nyt mennään 25 kyvyttömällä sotilaalla kahta kuningasta vastaan, miten kunnan käy ja mihin velkaa vedätetään lisää kerhokuppikunnissa..
    25 valtuutetussa on virhemarginaalia..suuntaan tai toiseen joko negatiivisenä tai positiivisena tapahtuuko korjaus -2/ 3 valtuutetuksi kruunattuna.

    Äänestä

Hyvää Karjua tarjolla itkijöille tarpeeseen.

Äänestä
  • Savusaunallako?

    Äänestä

Kyllä oli lankaa liiaksi asti eduskunnan hallitusohjelman ristipistokutojilla, siis rinteen hallituksella. keskustan vallanhalu ja egoiluhöpsöys tulee korostumaan, kun valtiosihteeristöön nostetaan kolme kovapalkkaista pudokasta.

Äänestä
  • Kansa ei äänestänyt heitä jatkoon , nyt kuitenkin nostettu kepun toimesta jatkoon.
    . "Kepun kova kolmikko
    Iltalehden tietojen mukaan keskusta on nimittämässä valtiosihteeriksi kolmikon Juha Rehula, Tuomo Puumala ja Kimmo Tiilikainen. Rehula, Puumala ja Tiilikainen putosivat eduskunnasta tämän kevään eduskuntavaaleissa. Rehula ja Tiilikainen olivat Sipilän hallituksen ministereitä."

    Äänestä

Eikö vaan, keskustan puukkovyötanhupiiri tykkää vallasta, suurista puheista, palkoista ja tukevasta oksasta, millä kukkua ja keikkua turvatulla ylläpidolla.
Ja mikä makeinta, saa kehuskelua ja kiittelyä..vaikka ao. kohde ei ole saanut aikaiseksi muuta kuin syvää pahennusta päsmäröinnistään kansaaisten suunnasta ja kasvavaa eripuraa.
Virkakierto, vaalivakuutus on samaa täällä lähellä, kun on suojeluksessa, säilyttää paikkansa vaikka tekisi virkarikoksia tai sössissi ei pelkästään vuosikausia, vaan vuosikymmeniä, pitämällä PAIKKAA per****snä alla...on siinä maha paisunut ja perä levennyt uroksella.

Äänestä
  • Heidät valittiin valeissa sinua ei. Voiko selvemmin sanoa ketä arvostetaan?

    Äänestä

  • Kateellisuus pyörittää ihmistä ja päätä kummasti.

    Äänestä

Toiset valitaan vaaleissa. Toiset itkevä täällä. Henkilöissä on eroa.

Äänestä
  • Paljon varmaan kahvipakettien ja Viron tuomisten ansiosta. Tuloskin on selvä, Velkaa on kaupunkilaisten riesaksi. Onko seuraavissa kuntavaaleissa Keskustan pömpeli avoin kaikille, vai onko siellä portsari??

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paljon varmaan kahvipakettien ja Viron tuomisten ansiosta. Tuloskin on selvä, Velkaa on kaupunkilaisten riesaksi. Onko seuraavissa kuntavaaleissa Keskustan pömpeli avoin kaikille, vai onko siellä portsari??

    Saattaa siinä vielä olla joku pömpeli käymättä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paljon varmaan kahvipakettien ja Viron tuomisten ansiosta. Tuloskin on selvä, Velkaa on kaupunkilaisten riesaksi. Onko seuraavissa kuntavaaleissa Keskustan pömpeli avoin kaikille, vai onko siellä portsari??

    Aikoinaan kepun johtoryhmään kuuluva henkilö täällä Suomi24 kuuluutti että vaalitupa on tarkoitettu vain keskustalaisille. Muut,varokaa ettei teitä viskata sieltä pihalle!Sama sääntö kai koskee myös Kihupäivien keskustan telttaa!!

    Äänestä

  • Onko sama portsari. Aikanaan Lipan portsari sai kohteliaisuudesta hajunsyöjät vitosen sijaan. Kohhteliaisuus kannattaa paremmin kuin umpioituminen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aikoinaan kepun johtoryhmään kuuluva henkilö täällä Suomi24 kuuluutti että vaalitupa on tarkoitettu vain keskustalaisille. Muut,varokaa ettei teitä viskata sieltä pihalle!Sama sääntö kai koskee myös Kihupäivien keskustan telttaa!!

    Höpö höpö! Vaalituvat ovat avoimia kaikille normaaleille ihmisille! Sellaiset jotka haluaa vain vahingoittaa ja haukkua eivät ole tervetulleita mihinkään paikkaan! Ihan normaali käytäntö, turha itkeä tästäkin!

    Äänestä

  • Mielenkiintoista. Kumpaa lajia sinä edustat? Itkevää valittajaa s24 vai valittua itkijää vaaleissa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Höpö höpö! Vaalituvat ovat avoimia kaikille normaaleille ihmisille! Sellaiset jotka haluaa vain vahingoittaa ja haukkua eivät ole tervetulleita mihinkään paikkaan! Ihan normaali käytäntö, turha itkeä tästäkin!

    Tunteeko arvoisat kepun väki kaikkien Pyhäjärvisten aatokset.Kuka on KEPU myönteinen kuka vastaan kun henkilö tulee vaalituvalle/teltalle.Kepu vastaiset siis toimitetaan pois.Aikamoinen homma.Tälläkeinoin on turha uusia jäseniä metsästää!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tunteeko arvoisat kepun väki kaikkien Pyhäjärvisten aatokset.Kuka on KEPU myönteinen kuka vastaan kun henkilö tulee vaalituvalle/teltalle.Kepu vastaiset siis toimitetaan pois.Aikamoinen homma.Tälläkeinoin on turha uusia jäseniä metsästää!

    Kaikki Keskustan aatetta tukevat ovat varmasti tervetulleita vaalituvalle ja muihinkin tilaisuuksiin! Mikäli henkilöstä on tiedossa vihamielinen suhtautuminen ja kirjoittelu niin varmasti evätään pääsy, kuten kaikki muutkin puolueet tekee!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaikki Keskustan aatetta tukevat ovat varmasti tervetulleita vaalituvalle ja muihinkin tilaisuuksiin! Mikäli henkilöstä on tiedossa vihamielinen suhtautuminen ja kirjoittelu niin varmasti evätään pääsy, kuten kaikki muutkin puolueet tekee!

    Näin kommentoi itse ulosheittäjä.Hän EI koskaan tee virheitä! Eihän??

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaikki Keskustan aatetta tukevat ovat varmasti tervetulleita vaalituvalle ja muihinkin tilaisuuksiin! Mikäli henkilöstä on tiedossa vihamielinen suhtautuminen ja kirjoittelu niin varmasti evätään pääsy, kuten kaikki muutkin puolueet tekee!

    Näin kommentoi itse suuri ulosheittäjä.Omaa virhettään selittelee,

    Äänestä

  • Itse Suuri Ulosheittäjä kommentoi omaa töppäystään. Ajatteleppa asiaa noin uskonnollisesti;Eihän Jehovan todistajat käy levittämässä sanomaa omien pariin.He käyvät vaikka ateistien luona.Hölynpölyä on väitteesi.Kerro lisää nuo ovat hyviä vitsejä,jotka ei kestä päivänvaloa

    Äänestä

Tuleeko muuten kirjeenvaihto Heinolan suuntaan myös esille? Siis Kihuilla??

Äänestä
  • Ei tule! Yksityiskirjeet nauttii kirjesalaisuutta! Jokaisella on oikeus kirjoittaa kirjeitä ja ilmaista niissä omat käsityksensä henkilöistä ja asioista!

    Äänestä

joo, siitä on varma tieto. vallesmanni lukee muhevaa tekstiä "heinolan papyryskääröstä" , ja kihurauharulla jätetään loppuiäksi lukematta.
Totuus ennen kaikkea.
Ei sitä kihukansalle vuodesta toiseen valetta pidä julistaa..kihurauhaa muka,,höpsis. Se vaan on notta kaheksalla kymmenestä kiehuu kiukku, jos vallesmanni käy lavalle läpiä lukemaha.
Ja näistä kihuista etiäpäin kihurauhan luvun tilalla luetaan erilaisia paimen (on pahanpaimen) -kirjeitä ja käräjätuomioita sekä mm odotettavissa olevan tulemuksen eli laguunan huippusalaisia, hiukkasen yli menneitä sopimuksia.

Tälläistä kihunavaustapahtumaa ei kannata missata, ei ainakaan rehellisten eikä varsinkaan keskustalaisten, kuulkaamme pyhinpahin pyhäsalmen ihmettä.

Äänestä
  • Noinhan se varmaan on. Vieläkökän se hiukkanen kiihdyttelee Komunrannan savusaunalla? Viimeisin(?) lehtijuttu 60 v eräältä herralta , missä hän kommentoi "Se tulee, se tulee". No tulematta jäi ja hiukkanen kiihdyttelee varmaan rapakon toisella puolella. Toisaalta olisihan ne Heinolan kirjeet mukava julkaista. Siinähän näkisi kuinka paljon ammatti-ihmistä tuettiin kaupungin johdossa. Mutta niinhän ne hurskaat Kihurauhaa julistavat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Noinhan se varmaan on. Vieläkökän se hiukkanen kiihdyttelee Komunrannan savusaunalla? Viimeisin(?) lehtijuttu 60 v eräältä herralta , missä hän kommentoi "Se tulee, se tulee". No tulematta jäi ja hiukkanen kiihdyttelee varmaan rapakon toisella puolella. Toisaalta olisihan ne Heinolan kirjeet mukava julkaista. Siinähän näkisi kuinka paljon ammatti-ihmistä tuettiin kaupungin johdossa. Mutta niinhän ne hurskaat Kihurauhaa julistavat.

    Vaikutat oleva syvillä säröillä- Sama pyörii vuodesta vuoteen ja kiukuttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikutat oleva syvillä säröillä- Sama pyörii vuodesta vuoteen ja kiukuttaa.

    huoks! näet rikan toisen silmässä, vaan et sitä, että omassa silmässäsi on kuusimäen kuusi. usko poi, vastauksia ja valtuustoa vaihtamalla paranee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    huoks! näet rikan toisen silmässä, vaan et sitä, että omassa silmässäsi on kuusimäen kuusi. usko poi, vastauksia ja valtuustoa vaihtamalla paranee.

    Vaaleihin on vielä aikaa. Sovussa on mukavampi ja kunnalle edullisempi elää niin vaalit kuin väliajatkin.

    Äänestä

Toiset päättävät ja toiset valittavat itkien. Toiset rakentavat ja toiset kylvävät eripuraa. Henkilöissä on eroa. Tämä näky sitten kunnallisvaaleissa. Toiset jatkavat ja toiset eivät.

Äänestä
  • Osoittaa se yksikin ääni vaaleissa luottamusta, omalla tavallaan ainakin!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Osoittaa se yksikin ääni vaaleissa luottamusta, omalla tavallaan ainakin!

    Olet sinä raasu.
    Käyt vaaleja ja lasket ääniä ihan joka zeejuksen tunti, päivä, viikko, kuukausi, vuosi jne..Onko sinulla muuta elämää, oikeasti?
    Sinun on hakeuduttava töihin (jos koulutus riittää) oikeusministeriöön, niin saat olla vaalilippujen, äänien ja niiden määrien ja valtasuhteiden spekuloinneissa palkalla.,,ja päteä niin perskeleesti.
    Vai maksaako sinulle joku "palkkaa-palkkiota" luonnossa tai luonnottamasti näistä "vaaliräkimisistä"?
    Taitaa tulla hiljaista, väinämöinen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet sinä raasu.
    Käyt vaaleja ja lasket ääniä ihan joka zeejuksen tunti, päivä, viikko, kuukausi, vuosi jne..Onko sinulla muuta elämää, oikeasti?
    Sinun on hakeuduttava töihin (jos koulutus riittää) oikeusministeriöön, niin saat olla vaalilippujen, äänien ja niiden määrien ja valtasuhteiden spekuloinneissa palkalla.,,ja päteä niin perskeleesti.
    Vai maksaako sinulle joku "palkkaa-palkkiota" luonnossa tai luonnottamasti näistä "vaaliräkimisistä"?
    Taitaa tulla hiljaista, väinämöinen?

    Kuule yhden äänen laskeminen ei minulle tuota ongelmia eikä tarvi joka päivä sitä laskea! Vaaleissa saatu kannatus kertoo "asioista ymmärtäville" aika paljon, tosi asiassa ihan kaiken ehdokkaasta ja ehdokkaan saamasta luottamuksesta! Mitä muuta se vaalitulos kertoo! Yhdellä äänellä en kyllä kehtaisi "päälle päsmärinä" täällä kirjoitella...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet sinä raasu.
    Käyt vaaleja ja lasket ääniä ihan joka zeejuksen tunti, päivä, viikko, kuukausi, vuosi jne..Onko sinulla muuta elämää, oikeasti?
    Sinun on hakeuduttava töihin (jos koulutus riittää) oikeusministeriöön, niin saat olla vaalilippujen, äänien ja niiden määrien ja valtasuhteiden spekuloinneissa palkalla.,,ja päteä niin perskeleesti.
    Vai maksaako sinulle joku "palkkaa-palkkiota" luonnossa tai luonnottamasti näistä "vaaliräkimisistä"?
    Taitaa tulla hiljaista, väinämöinen?

    Toisiin luotetaan ja toisiin ei. Ihmiset eivät ole tyhmiä.

    Äänestä

Oho, nyt olet oikeesti raasujen raasu. Piti neljästi toistaa pidempi kirjoituksesi, en ole varma, tuliko vielä tarpeeksi.
Voisitko vielä toistella sinun määrittelysi laskutaidostasi, luottamuksesta, arvotuksesta jne, muuten se on faktasti "dementian tai viinamäen oireiluasi"

Äänestä

Oho, nyt olet oikeesti raasujen raasu. Piti neljästi toistaa pidempi kirjoituksesi, en ole varma, tuliko vielä tarpeeksi.
Voisitko vielä toistella sinun määrittelysi laskutaidostasi, luottamuksesta, arvotuksesta jne, muuten se on faktasti "dementian tai viinamäen oireiluasi"

Äänestä
  • Nuo neljä samanlaista kirjoitusta oli kuuluisan ulosheittäjän aikaansaannosta!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nuo neljä samanlaista kirjoitusta oli kuuluisan ulosheittäjän aikaansaannosta!!

    Ulosheittäjä ansaitsee kunnioituksen. Toimi pitäjän parhaaksi. Kiitos.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ulosheittäjä ansaitsee kunnioituksen. Toimi pitäjän parhaaksi. Kiitos.

    Kepun tuhoksi hän toimii, siitä hälle kiitos.

    Äänestä

  • Itse ulosheittäjän kommentti.Senverran tunnen keskustan väkeä ettei heistä kukaanmuu voi olla noin tollo

    Äänestä

  • Toisiin luotetaan ja toisiin ei.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toisiin luotetaan ja toisiin ei.

    Olet sinä raasu.
    Käyt vaaleja ja lasket ääniä ihan joka zeejuksen tunti, päivä, viikko, kuukausi, vuosi jne..Onko sinulla muuta elämää, oikeasti?
    Sinun on hakeuduttava töihin (jos koulutus riittää) oikeusministeriöön, niin saat olla vaalilippujen, äänien ja niiden määrien ja valtasuhteiden spekuloinneissa palkalla.,,ja päteä niin perskeleesti.
    Vai maksaako sinulle joku "palkkaa-palkkiota" luonnossa tai luonnottamasti näistä "vaaliräkimisistä"?
    Taitaa tulla hiljaista, väinämöinen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toisiin luotetaan ja toisiin ei.

    Olet sinä raasu.
    Käyt vaaleja ja lasket ääniä ihan joka zeejuksen tunti, päivä, viikko, kuukausi, vuosi jne..Onko sinulla muuta elämää, oikeasti?
    Sinun on hakeuduttava töihin (jos koulutus riittää) oikeusministeriöön, niin saat olla vaalilippujen, äänien ja niiden määrien ja valtasuhteiden spekuloinneissa palkalla.,,ja päteä niin perskeleesti.
    Vai maksaako sinulle joku "palkkaa-palkkiota" luonnossa tai luonnottamasti näistä "vaaliräkimisistä"?
    Taitaa tulla hiljaista, väinämöinen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet sinä raasu.
    Käyt vaaleja ja lasket ääniä ihan joka zeejuksen tunti, päivä, viikko, kuukausi, vuosi jne..Onko sinulla muuta elämää, oikeasti?
    Sinun on hakeuduttava töihin (jos koulutus riittää) oikeusministeriöön, niin saat olla vaalilippujen, äänien ja niiden määrien ja valtasuhteiden spekuloinneissa palkalla.,,ja päteä niin perskeleesti.
    Vai maksaako sinulle joku "palkkaa-palkkiota" luonnossa tai luonnottamasti näistä "vaaliräkimisistä"?
    Taitaa tulla hiljaista, väinämöinen?

    Saattaa olla, että ei ole yhtäkään ääntä laskettavaksi. Siitäkös poru vasta alkaa. Aina löytyy aihetta poraamiseen.

    Äänestä

Olen miettinyt mistä johtuu niin kunnassa kuin tasavallassa että keskustan Alkiolaiset arvot ovat kokeneet härskin ja kovan rahanvallan esiinmarssin ja alkiolaisten arvojen alasajon?
Keskustan aktiivit kokeneita poliitikkoja myöten, elävät kuin siat pellossa, ovatko vaikutteet tulleet ylemmän luokan seurapiireistä? Kansan parista, tupailloista , ei ainakaan.

Äänestä

Keskusta+osallistuu+kansan+jakamiseen+entistä+ankarammin+Rinteen+lehmänkauppojen+innoittamana.Niinkö+tyhmästi+Sipilä+luuli,+että+se+olisi+eräänlainen+pääministeripuoleen+jälkivoitto?+Kun+keskustan+ylin+päätöselin,++puoluevaltuusto,++halusi,++99%+katkerana+ja+pettyneenä+Soinin+ja+Orpon+kanssa+epäonnistuen,+tehdään+paluueodus+kansan+syviin+tuntoihin+hallituksessa?Tulette+huomaamaan,+mokien+moka,+keksusta+kyykkää+syvään.+Äänestäjät+eivät+palaa+lehmänkauppojen+tukijoiksi.+Turhaa,+niin+turhaa+vouhkaamista+sen+nimiin,++että+menemällä+mukaan+demarivetoiseen+hallitukseen,+puolueen+kannatus+elpyisi+ja+kisuttamalla+18+maakuntaa+Suomen+päästä+päähän+valtapiiriensä+jäsentämiseksi?Hyvästi,+mansikki+ja+heluna.Farssi+on+käynnistynyt.

Äänestä
  • Tsemiä Kyynelkosken Kuohu! Kyllä itkua mahtuu palstalle!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tsemiä Kyynelkosken Kuohu! Kyllä itkua mahtuu palstalle!

    Sinähän outo sälli olet, käyt itkuvinkumassa muiden" itkuja".
    Onko pakko?
    Pysy omissa fetiseissäsi, niin ei osu eikä mene ihon alle asiasta kirjoitetut.
    Mainota päivännousua, itkuvinkujalle, valittajalle klo 7.57.

    Äänestä

Katselin kunnallisvaalien tuloksia. Luotetut on valittu, mutta sinun ääni määrä on huono? Ymmärrätkö mitä se tarkoittaa?

Äänestä

voi ei, vaalitulosåäivä edessäsi. Jaksatko koko päivän. Huolehtiiko joku muu kuin sinä. suomi24 kepulainen, kuntavaalimantrojen toistamista, käyt joko omaa tai faniklubin ylläpitäjän ominaisuudessa analyysiä äänimääristä?
Vanhoja ääniä, kaivoon heitettyjä.Se on jo fakta!
Lueppa Kalajokilaakson lehtijuttu eiliseltä, kaivoksen uusiokäytön haahuilut naurattavat laajaa lukijakuntaa--ei tullut hiukkastutkimuskeskusta-laguunaa..tuli humala ja ötökkä. höhö höö.
Pitää olla tosi torvelo, ken uskoo että moisista koe-eristä poikii alueelle työtä ja verotuloja..nooh voihan sirkkojentanssi vedättää äänimääriä seuraavat 30 vuotta?
Oletko muuten itse elossa noin ikävuosiesi perusteella, kun pyhäjärviset ovat vonganneet 30 vuotta idolisi ja harmaaparta hörhöporukan sirkkojentanssia ja kun sekin vedätys ts siritys on koputeltu?

Äänestä

Keskustan kannatus ja jäsenmäärä sulaa nopeammin kuin mannerjää.
Voi täydellä syyllä sanoa, että hallituksessa tehtyjen maakuntien ihannointi, mutta puolueen kannattajien kuulematta jättäminen ja kritiikin sivuuttamisen toistaminen uudelleen ja uudelleen, sataa suoraan perussuomalaisten ja vihreiden laariin...ehä vasemmistollekin.


____________________________________________
"Keskusta lähti pari viikkoa sitten Säätytalolta tuulettaen, ja vakuuttaen saaneensa kaikki kymmenen kynnyskysymystään läpi hallitusneuvotteluissa.

Se oli ehto, jolla keskustan kenttä oli antanut puolueelle luvan lähteä hallitukseen.

Hallitusohjelmasta kukin voi olla mitä mieltä haluaa, mutta eduskuntavaaleissa rökäletappion kokenutta keskustaa kiinnostanee ennen kaikkea se, mitä sen oma äänestäjäkunta on hallituksen kaavailuista mieltä."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006141832.html

Äänestä
  • Ethän sinä ole pitkään aikaan ollut puolueen jäsen, koska yhteistyökyvyttömänä jouduit syrjään.

    Toisiin luotetaan ja toiset heitetään pihalle. Yleistä hervotonta naurua piisaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ethän sinä ole pitkään aikaan ollut puolueen jäsen, koska yhteistyökyvyttömänä jouduit syrjään.

    Toisiin luotetaan ja toiset heitetään pihalle. Yleistä hervotonta naurua piisaa.

    Niinpä, kaikki jättää tuon pas## puolueen. Niin minäkin, tuosta yhteistyökyvystä kyllä se on kepu ja meillä uuskepunsiipi
    jolla ei tuota mainittua kykyä ole. Kaupungin tilanne kertoo hyvin paljon, niin taloudellisesti kuin kaupunkilaisten jakautumisesta.
    Naura toki, mut varo ettei käy kuin jänölle,sillä taisi revetä suuvärkki.
    Edelleenkin olen sitä mieltä että rehellisyys se on joka kannattaa..

    Äänestä

Rinne asetti 17 valtiosihteeriä.

Äänestä

Kommentti mölisijälle tänään klo 8.39.
Kirjoitus, johon toit vastineena paikallispoliitiikan, oli ihan muusta kuin mitä sanoit tai hmm..yritit!
Miten lienee laitasi, jokatapauksessa olet häpeäksi, jopa isolle plösölle!

Äänestä

Tämä hallitus pitää kaataa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pyhäjärvellä eu-vaalimenestys ohjautui demareille. Keskusta ja kokoomus sulivat yhä lisää, perussuomalaiset hieman lisäsivät --jos nyt noin heikko äänestysinto kuin 31.1% on edes verrannollinen? Eu-vaalit olivat paikallisesti kuin seurakuntavaalit, äänioikeutettuja 4566 ja ääniä uurnaan tipahti 1412.

Pyhäjärvellä harjoitettava kunta-puoluepolitiikka on rikki, pilalla ja pois demokratian ihanteista. Pahuutta ei voi korjata, se on äänestettävä kumoon ja pitkään paitsioon. Yksi ylitse muiden, alkiolaisuus meni Sipilän kauden aikana pohjalukemiin ja nyt vierraaksi muuttunut aate on surullinen. Ahkerimmat mutaan polkijat ovat Keskusta-Sipilä-compo sekä paikallisesti Tikanmäki-Kauranen kärkipari.
Pyhäjärvi
Äänistä laskettu(26.5.2019 kello 23:24)
100 %
Äänestäneitä Suomessa
1415
Äänestäneitä yhteensä
1417
Äänestysprosentti Suomessa
33,2 %
Äänestysprosentti yhteensä
31,0 %
Äänioikeutettuja Suomessa
4265
Äänioikeutettuja yhteensä
4566
Hyväksyttyjä ääniä
1412
Hylättyjä ääniä
2
https://vaalit.yle.fi/epv2019/fi/regions/12/municipalities/626

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu