Firefox ja lisäosat?

Anonyymi

Miksi kyseiset firefoxin lisäosat käynnistyvät siitä huolimatta, että estän ne Ccleanerilla?

Firefox monitor
Form autofill
Web compat

Kun suljen selaimen ja avaan sen taas, ovat juuri nuo kolme tulleet takaisin Ccleaneriin. Itse selaimesta noita ei löydy, mitä lie ovat.

Ja vielä toinen kysymys; Miksi ei tällä selaimella voi kirjautua tänne? Vaikka poistaisi kaikki esto-lisäosat toiminnasta. Tämä on uusin firefoxi.

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai että estät ihan ccleanerilla.
      Ko. "lisäosat" ovat varmaan siellä mihin ne olet tallentanut asentaessasi.

      • Anonyymi

        Juu, siellähän ne olivatkin. Elikkä pitää klikata hiiren oikealla Ccleanerissa noita (mitä lienevätkään) ja valita "avaa kohdekansio'". Sieltähän ne saa poistettua.
        Pelkkä käynnistämisen estäminen ei siis poista noita, eikä estä myöskään käynnistymästä.


    • Anonyymi

      Nuo kolme ovat Firefoxin sisäänrakennettuja ominaisuuksia, minkä takia niitä ei näy lisäosien asetuksissa. Ccleanerissa ne näkyvät varmaankin siksi, että niiden tekninen toteutustapa on "system add-on". Niitä ei ole tarkoitus poistaa eikä pitäisi olla mitään tarvettakaan. Poistamisen haittakin voi tosin olla aika pieni, riippuen siitä, miten selainta käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      73
      2622
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1555
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      986
    Aihe