Piilolinssit ilman reseptiä?

Anonyymi

Ajattelin tilata piilolinssit itelle kun nyt on ollut silmälasit jo pari vuotta ja useasti on tilanteita joissa en halua pitää silmälaseja lainkaan tai sitten en voi pitää. Yksi esimerkki on kun sataa ulkona niin olen aina ilman silmälaseja koska menee hermot kun lasit on täynnä vesipisaroita eikä nää mitään niin olen mieluiten ilman. On myös tilanteita joissa en halua pitää silmälaseja vaikka ei olisi mitään tuollaista että esim sataisi ja olisin ulkona.

En ole käynyt tarkastamassa näköä nyt vähän yli vuoteen mutta huonontunut se siitä ei ole paljon. Laseilla jotka mulla on nytten niin näen todella hyvin eikä ole omasta mielestä tarvetta uusille.

Niin voiko piilolinssit tilata samalla vahvuuksilla netistä ilman reseptiä piilolinssejä varten. En näe tarpeellisena maksaa sitä 30€ siitä että optikko höpöttelee turhia ja sitten kattoo näön piilolinssejä varten joka todennäköisesti tulee olemaan sama/lähes sama kuin silmälaseilla. Ja sielä todennäköisesti optikko kertoisi miten ne laitetaan silmiin ja otetaan pois.. Ei ole kovin vaikeaa omasta mielestä. Turhaa koko tarkastus koska menee aikaa ja rahaa mutta kysympähän vaan että oisko hyvä käydä.

Aattelin että tilaisin nyt yhden paketin piilolinssejä ja kokeilisin niitä. Jos ei tunnu hyvältä tai en nää niillä mitään niin kai sitten voisi käydä optikolla piilolinssi tarkastuksessa.

6

3284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kiitos, tilaan ton avulla ja sit jos ei oo jostai syystä hyvät nii kai on pakko käydä optikolla.


    • Anonyymi

      Minulle oli todella tuskallista opetella piilarien laittoa silmään, ja myös pois otto hankalaa. Kyllä sai optikko neuvoa kärsivällisesti.

      • Anonyymi

        Mun toinen vanhemmista käyttää silloin tällöin niitä esim jos käy vaikka uimassa niin se voi opettaa mulle nii ei tarvii pelkän sen takia käydä optikolla.


    • Anonyymi

      Ei.
      Piilarien ei välttämäätä ole, eikä tod. näk. Ole samat kuin silmälaseissa.
      Lisäksi pitää mitata linssin kaarevuus yms.

      Vääränlaiset, malliset linssit sattuu silmissä eivätkä välttämättä edes oysy paikoillaan.

      Sovituksia saa ilmaiseksi opitoilta. Koepakkaukset mukaanlukien.

    • Anonyymi

      Piilolinsseissä on yleensä pienempi vahvuus kuin sankalaseissa, koska piilarit tulevat silmään kiinni. Ei kannata samoilla vahvuuksilla tilata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      36
      5601
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      53
      5403
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      102
      4424
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3833
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3703
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3452
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3210
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2916
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2649
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      42
      2521
    Aihe