Lattialämmitystermostaatti anturijohdolla.
Mihin muuhun sitä voisi soveltaa kuin alkuperäiseen tarkoitukseensa? Joku lämpötilalla ohjautuva (turvallinen) viritys?
Mihin muuhun sitä voisi soveltaa kuin alkuperäiseen tarkoitukseensa? Joku lämpötilalla ohjautuva (turvallinen) viritys?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Voi sitä käyttää muunakin termostaattina mihin lämpötila-alue sopii. Vähän viritettynä vaikka viinapannun lämmitykseen.
Entä jos ei viritellä ollenkaan, vaan pysytään niissä matalammissa lämpötiloissa kuin alkoholin kiehumispiste.
Siis millaista kuormaa lämpöanturin ohjaamana voitaisiin ohjata? Pelkästäänkö vastusta? Konkreettisia esimerkkejä kyseeseen tulevista vaihtoehdoista?
Eli mitä voidaan kytkeä (turvallisesti) lämpööanturin ohjaamaksi lattialämmityskaapelin sijaan?
Niin siis koko paketti eikä pelkkä lämpötila-anturi? eikö siinä ole vaan potentiaalivapaa kosketin vai onko kytketty suoraan jo vaiheeseen?
Onko siihen sitten mainittu virtaa 10 vai 16A mitä sillä saa ohjata niin sen mukaan mennään. Tarkemmin joissain kontaktoreissa sitten luokitellaan voimakkaasti induktiivinen kuorma esim. AC3 -etumerkinnällä jolloin virta on pienempi resistiiviseen kuormaan verrattuna.
Tuo sinun härvelisi on omassa käyttötarkoituksessaan puhtaasti resistiivistä kuormaa. Mutta saathan sieltä erillisellä releellä ohjattua "turvallisesti" aivan mitä kuormaa vain.
Jos sinulla suurin huoli on sähkötöiden turvallisuus, niin kannattaa pysytellä pienoisjännitteen parissa ja toisella vaikka vielä papukaijana kaiken maailman vaaroista ja tukesista. Tai toisin sanottuna: pitää sähkömiehen leipä ja monopoliasema turvattuna.
Meikä-
Kosketin on kytketty jo kiinteästi vaiheeseen, ja on yleensä 10 A sulkeutuva kosketin. Se tietenkin vähän rajoittaa soveltamista, kun rele kytkee lämpötilan laskemisesta, eli esim. jäähdytys puhaltimella ei suoraan onnistu.
Voit ohjata sillä kiinteästi kytketyllä koskettimella 230V käämillistä relettä, sen jälkeen siinä erillisessä releessä on potentiaalivapaa kosketin.
Tästä vaikka pikkurele:
https://www.partco.fi/fi/saehkoemekaniikka/releet/piirikorttireleet/7469-fi-40318230.html
Tai tästä vähän hätäsempi versio, kolme vaihetta ja 63A Löytyy tarvittaessa isompiakin
https://sahkonumerot.fi/3748068
Tosiseppä vaihtaa sen alkuperäisen releen tarvittaessa, avautuvalla koskettimella olevaan.
Miten olis suoraan joku jännitekestävä fetti tai IGBT alkuperäisen releen tilalle?NO/NC -valinta ylös/alasvetovastuksella? Jos tarvitaan potentiaalivapautta niin optoerotin väliin.
nm. Miehen töissä
Ilmeisesti huono idea, kun kaikissa lattialämmitystermareissa käytetään relettä. Varmaan puolijohteiden lämpeneminen rajoittaa niiden käyttöä. Ahtaassa kojerasiassa ei paljoa jäähdytellä.
No sekin mutta varmaan on myös kytkinelementin hinta jos pärjää sekunda-releellä nuo muutamat hassut kytkentäkerrat jotka eivät missään tilanteessa tavoita edes 05Hz taajuutta. Tai että pitäisi jotain PWM-säätöä sillä toteuttaa.
Kai sen fetin voisi jäähdyttää alumiinikuoreen tai levynpalaan muovikuoren sisällä kun lämmitysmittauskin tehdään muualta...
Ehkä tulevaisuudessa kun puolijohteet halpenee aina vaan, näin jo jonkun beta-version täysin elektronisesta venttiilikoneistosta, ei ollut remmiä, ketjua eikä muitakaan hammaspyöriä työntötankoineen. Puolijohteita vain.
Meikä-
Kun katsoo noiden puolijohdereleiden jäähdytysvermeitä, niin eipä mahdu kojerasiaan. Myös ohmin laki paljastaa tehohäviön suuruuden.
Tämä 25A Jumbomalli, jossa ainakin riittää virta, ei mahdu vielä kojerasiaan?Löydätkö sitten paljon pienemmän releen? ainakaan noin kallista relettä et löydä...
Isot jäähdytysrivat viittaa vahvistinkäyttöön jossa transistori ei ole jatkuvasti saturaatiossa tai koviin taajuuksiin joissa kytkentähäviöt alkavat aiheuttamaan vitutusta. Din-kiskoon asennettavat duplot ovat taas tyypillisesti sen kokoista tavaraa etteivät voi jumittua lapsen kurkkuun.
Äärimitat: 26.4 x 44.5 x 57.3mm
Maximum On-State Voltage Drop @ Rated Current [Vrms] 1.15
Eli ilmeisesti maksimissaan 1.15V kertaa piirin virta vaikka maksimit 25A Abaut 30W tehohäviötä?
https://www.partco.fi/fi/saehkoemekaniikka/releet/puolijohdereleet/7544-a2425.html
http://www.crydom.com/en/products/catalog/series-1-240-ac-panel-mount.pdf
Aikamoiset tehohäviöt näyttää olevan, ilman massiivisia jäähdytysripoja eivät kestä kuin pari hassua ampeeria, ja nekin väljässä ilmassa.