Mopon virittäminen on taloudellisen kasvatuksen kulmakivi?

Moponviritys – teinipoikien ykkösharrastus ja vanhempien kauhu. Jotenkin näin aihetta usein lähestytään. On toki totta, että perinteisin virityksin voidaan saada aikaan turvattomampi ja lainvastainen kaksipyöräinen, mutta lähtökohtaisesti mopolle voidaan tehdä myös monia täysin laillisia päivityksiä esimerkiksi ulkonäön suhteen – nopeutta nostavat virittelyt ovat kuitenkin lähtökohtaisesti laittomia.

Nopeutta nostaneiden viritysten mopolla voi toki kuitenkin silläkin ajaa, kunhan ei aja liikenteessä. Esimerkiksi maaseudulla moni antaakin viritysharrastuksen myötä syntyneellä mopollaan kyytiä pellon nurkkaan tehdyllä radalla.

Mopon rassailuun käytettyä rahaa ei kannata nähdä hukkaan heitettynä rahana, vaikka se ei aina pyörän jälleenmyyntiarvoa nostakaan. Kulkupelin mekaniikan parissa askarrellessaan nuori nimittäin oppii väistämättä paljon. Monelle tätä kautta on syttynyt kipinä aikuisiälle jatkuneeseen harrastukseen ja jopa ammattiin.

Ilmaista puuhaa ei tietenkään mopoharrastus ole – tarvitaan vanhempien taloudellista tukea. Alle 20-vuotiaat eivät voi lainaa Zmartan kautta hakea , mutta vanhemmat voivat hakea lainaa ja luottoa lapsensa innostuksen kohteen rahoittamiseen, olipa kyse sitten yksittäisten osien ja varusteiden tai koko mopon hankinnasta.

On toki harkitsemisen arvoista, kannattaako rahaa mopon tuunailuun antaa nuorelle tuosta vain. Esimerkiksi diili, jossa mopopoika tai -tyttö hankkii työllään puolet kaipaamastaan rahasta ja vanhempi tarjoaa toisen puolikkaan, on yksi mahdollinen malli.

Millaisia ajatuksia keskustelijoilla on? Miten olette suhtautuneet lastenne virityshaluihin – tai vanhempienne suhtautumiseen? Mitä kaikkea mopolle voi tehdä lain puitteissa?

4

278

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuorillekko mainostatte täällä pikavippejä?

      • Niin ja ylipäätään, hei camoon.


    • Anonyymi

      Joo kiitos mun äiti ottaa nyt teiltä 20k€ lainaa ja maksaa vuoden päästä miljoonan, kiitos! :D

    • Anonyymi

      Mopoja ennalistetaan suomeen tuodut mallit lasketaan kuutiotilavuutta ja tehoja. Mopojen rakenteelline nopeus on suunniteltu 80kmh. Liian pieni kaasutin 2t vehkeessä lisää kulumista ja saattaa myös kiinnileikkaamisen vaaran monin kertaistumiseen. Syynä on poliisin kehno ajotaito eivät pysy kuin saastuttavien epätäydellisen palamisen 50cc perässä josta vidoita poliisin suistumisest motollaan. Onpa nähty IS-lehdessä maijojalin katollaan 40km nopeusalueella liikennevalo risteyksissä. Ajotaito nioin kehnoa poliisiltahan ei viedä korttia vaikka katollaan kaupunki alueerlla,, jalankulkia itse vaarantaa itsensä ku liikku maantienläheisyydessä näin on virka napit.!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe