Mopon virittäminen on taloudellisen kasvatuksen kulmakivi?

Moponviritys – teinipoikien ykkösharrastus ja vanhempien kauhu. Jotenkin näin aihetta usein lähestytään. On toki totta, että perinteisin virityksin voidaan saada aikaan turvattomampi ja lainvastainen kaksipyöräinen, mutta lähtökohtaisesti mopolle voidaan tehdä myös monia täysin laillisia päivityksiä esimerkiksi ulkonäön suhteen – nopeutta nostavat virittelyt ovat kuitenkin lähtökohtaisesti laittomia.

Nopeutta nostaneiden viritysten mopolla voi toki kuitenkin silläkin ajaa, kunhan ei aja liikenteessä. Esimerkiksi maaseudulla moni antaakin viritysharrastuksen myötä syntyneellä mopollaan kyytiä pellon nurkkaan tehdyllä radalla.

Mopon rassailuun käytettyä rahaa ei kannata nähdä hukkaan heitettynä rahana, vaikka se ei aina pyörän jälleenmyyntiarvoa nostakaan. Kulkupelin mekaniikan parissa askarrellessaan nuori nimittäin oppii väistämättä paljon. Monelle tätä kautta on syttynyt kipinä aikuisiälle jatkuneeseen harrastukseen ja jopa ammattiin.

Ilmaista puuhaa ei tietenkään mopoharrastus ole – tarvitaan vanhempien taloudellista tukea. Alle 20-vuotiaat eivät voi lainaa Zmartan kautta hakea , mutta vanhemmat voivat hakea lainaa ja luottoa lapsensa innostuksen kohteen rahoittamiseen, olipa kyse sitten yksittäisten osien ja varusteiden tai koko mopon hankinnasta.

On toki harkitsemisen arvoista, kannattaako rahaa mopon tuunailuun antaa nuorelle tuosta vain. Esimerkiksi diili, jossa mopopoika tai -tyttö hankkii työllään puolet kaipaamastaan rahasta ja vanhempi tarjoaa toisen puolikkaan, on yksi mahdollinen malli.

Millaisia ajatuksia keskustelijoilla on? Miten olette suhtautuneet lastenne virityshaluihin – tai vanhempienne suhtautumiseen? Mitä kaikkea mopolle voi tehdä lain puitteissa?

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuorillekko mainostatte täällä pikavippejä?

      • Niin ja ylipäätään, hei camoon.


    • Anonyymi

      Joo kiitos mun äiti ottaa nyt teiltä 20k€ lainaa ja maksaa vuoden päästä miljoonan, kiitos! :D

    • Anonyymi

      Mopoja ennalistetaan suomeen tuodut mallit lasketaan kuutiotilavuutta ja tehoja. Mopojen rakenteelline nopeus on suunniteltu 80kmh. Liian pieni kaasutin 2t vehkeessä lisää kulumista ja saattaa myös kiinnileikkaamisen vaaran monin kertaistumiseen. Syynä on poliisin kehno ajotaito eivät pysy kuin saastuttavien epätäydellisen palamisen 50cc perässä josta vidoita poliisin suistumisest motollaan. Onpa nähty IS-lehdessä maijojalin katollaan 40km nopeusalueella liikennevalo risteyksissä. Ajotaito nioin kehnoa poliisiltahan ei viedä korttia vaikka katollaan kaupunki alueerlla,, jalankulkia itse vaarantaa itsensä ku liikku maantienläheisyydessä näin on virka napit.!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      431
      3161
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      112
      2241
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      2
      2045
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1954
    5. 177
      1953
    6. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      111
      1684
    7. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1288
    8. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      149
      1270
    9. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      0
      1250
    10. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      55
      1180
    Aihe