Laskut ja perunkirjoitus

Anonyymi

Jos tilanne on sellainen, että menehtyneeltä jää perinnöksi sekä asunto että laskuja, niin onko nämä laskut siis pakko maksaa ennen perunkirjoitusta? Laskuja on sinällään suhteellisen vähän ainakin verrattuna asunnon arvoon.

Mitä tehdään silloin, jos perillisillä ei ole varaa maksaa laskuja? Eikö ole sovittavissa, että talo myytäisiin ensin (tai ainakin yritettäisiin) ja laskut maksettaisiin näistä varoista?

9

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laskut ei jää perinnöksi. Jos vainajan tilillä riittää katetta, sieltä sitten maksetaan ekaksi nuo vainajan velat kaikkineen. Muussa tapauksessa luulisin/toivoisin , olevan soviteltavissa. Oikeasti olette onnellisessa asemassa, kun pesässä riittää varallisuus. lycka till ja osan otto

    • Anonyymi

      Siis kuolinpesässä on kyllä asunto, mutta ei yhtään likvidiä varallisuutta? Aika erikoinen tilanne...

    • Anonyymi

      Jos olisit pienyrittäjä, joka odottaa maksua, niin mitähän vastaisit tuohon?

      Juu, odotan toki rahojani puoli vuotta?!

    • Anonyymi

      Laskut maksetaan normaalisti viim. niiden eräpäivinä.
      Jokaiseen laskuttajaan ollaan yhteydessä ja sovitaan erikseen mahdollisesta maksamisen myöhästymisaikataulusta.

      Laskut merkataan normaalisti Perukirjaan menoina ja kämppä omaisuutena.

    • Anonyymi

      Rahaa ei ole, sillä pitkäaikainen sairastelu/sairaalalaskut veivät viimeisetkin sentit.

      Mutta asunto siis kuitenkin on. Nyt näitä sairaalalaskuja ym. on jäljellä iso kasa. Helpointa tietenkin olisi jos maksaisi itse nämä laskut ja vaatisi summat aikanaan takaisin kun asunto myydään, mutta en tiedä riittääkö varani siihen.

      Asianajaja oli toiselle perilliselle kuulemma sanonut, että kaikki laskut pitäisi maksaa perunkirjoitukseen mennessä. Mutta pahoin pelkään, että perillinen ei ole tajunnut jotain oikein. Miten se niin voisi mennä? Varsinkin jos ei ole varaa, niin sittenkö asunto ulosmitattaisiin suhteessa pienten laskujen takia sen sijaan, että ensin myytäisiin asunto ja vasta sitten

    • Anonyymi

      Mitä ihmettä te jollekin asianajajalle tuossa tilanteessa maksatte? Asunto myyntiin ja laskut maksuun. Kyllä kai te sen verran saatte irti itsekin, että jotkut sairaalamaksut saatte hoidettua ja otatte sitten takaisin, kun asunto on myyty. Kuka sen asianajajan maksaa ja miksi?

    • Anonyymi

      Miten ihmeessä on voinut tulla tuollainen väärinkäsitys, että laskut pitäisi maksaa ennen perunkirjoitusta?! Ei se asianajaja tuollaista ole sanonut. Laskut maksetaan tietysti ihan normaalisti eräpäivään mennessä.

    • Anonyymi

      Miten tilanne etenee, jos perunkirjoituksessa on maksamattomia laskuja ja myymätön asunto? Mainittakoon että perillisten kesken kaikki sujuu tässä tapauksessa varmasti rauhallisesti ja tärkeintä on vain saada homma ohi.

      Voiko siis perunkirjoituksen jälkeenkin, jos velkojille sopii, myydä asunto rauhassa ja maksaa tästä rahasta sitten laskut? Eli mitään velvoitetta ei ole maksaa laskuja ennen perunkirjoitusta? Se kuulostaisikin oudolta.

    • Anonyymi

      Tottakai laskuja voi maksaa eräpäivän jälkeenkin, mutta ei velkojan kannalta ole mitään merkitystä sillä, onko velallinen yksityishenkilö vai kuolinpesä. Voivat siis ihan samalla tavalla laittaa laskut perintään.

      Jos kyse on todellakin niin isoista summista, etteivöt osakkaat pysty niitä maksamaan, niin kannattaisikohan pankista hakea lainaa ja antaa se asunto vakuudeksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      179
      2698
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2519
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2207
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2073
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      206
      1439
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1173
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1138
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1073
    Aihe