Mintissä toimiva Oraclen VMboxixxa on luotu 40G levy ja tarvitsisi kasvattaa sitä ja tehdä 60G kokoinen lvy.
Miten levyn kasvattaminen onnistuu ja onko siihen jotain ohjetta?
Oraclen VMboxin virtuaali levyn suurentaminen
7
154
Vastaukset
- Anonyymi
Haulla löytyy
"Oracle vm box user manual"
Pdf 374 sivua - Anonyymi
Kiinteänkokoiseksi määritellyn virtulevyn kasvattaminen oli muistaakseni vähän vaikeaa, mutta dynaamisen levyn kokoa sai muutetuksi aika helposti vboxmanagen kautta.
- Anonyymi
Olen siis alottelija ja vähän ontuu tämä Mintissä tekeminen.
Siis tarkotus on kasvattaa 40G->60G Win 10 levyä että saisi asennettua uusimmat rollupit.
Win10_disk1.vmdk tiedosto jota siis pitäisi kasvattaa. Yritin tavata tuota manuaalia mutta ei oikein löydy oikeata kohtaa ja ei nupissa syty ;)
Jos olet onnistunut siinä niin kerro miten se tehdään? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen siis alottelija ja vähän ontuu tämä Mintissä tekeminen.
Siis tarkotus on kasvattaa 40G->60G Win 10 levyä että saisi asennettua uusimmat rollupit.
Win10_disk1.vmdk tiedosto jota siis pitäisi kasvattaa. Yritin tavata tuota manuaalia mutta ei oikein löydy oikeata kohtaa ja ei nupissa syty ;)
Jos olet onnistunut siinä niin kerro miten se tehdään?Katsele noita hakutuloksia
https://www.google.com/search?q=oracle virtualbox increase
kai siitä löytyy ohjeenpoikasta.
- Anonyymi
Jalaalla taas ongemia..
En itse käytä virtualboxia, mutta nopean googletuksen perusteella sun tulee ensin tehdä tuosta vmdk :sta kopio niin, että se konvertoidaan vdi muotoon ja sen jälkeen sitä levyä voi kasvattaa. Lopuksi levy konvertoidaan takaisin vmdk :ksi.
Sun pitää ensin selata kansioon, jossa virtuaalikoneen vmdk levykuva on käyttäen terminaalia. Tämän jälkeen alla oleva komento tekee vmdk levykuvasta kopion vdi levykuvaksi:
VBoxManage clonehd Win10_disk1.vmdk Win10_disk1.vdi --format vdi
Sen jälkeen suurennetaan levykuvaa
VBoxManage modifyhd Win10_disk1.vdi --resize 60000
Lopuksi konvertoidaan levykuva takaisin vmdk formaattiin, jos tälle on tarvetta:
VBoxManage clonehd Win10_disk1.vdi Uusi_Win10_disk1.vmdk --format vmdk- Anonyymi
Hieno. Näillä ohjeilla onnistui suurentamaan levyä jolloin saan ladattua nämä uudemmat päivitykset Win10än.
Siinähän oli vielä sellainen kiemura kun tämä Win10 oli päivitetty aikoinaan Win7 versiosta niin oliko silloin luotu "recovery patrtitio noin 800M" jolloin ei pystynyt tekemään extendet osiota jolla olisi yhdistetty nämä osiot.
Joutui hakemaan "partitionwizart" työkalu jolla tuhosin tuon recovery partition. Sen jälkeen yhdistäminen onnistui. Olisihan sen uuden aseman tietysti voinut D-levyksi tehdä.
Kiitos ja kumarrus vanhalta patulta teille jotka jeesasitte .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476