Oikeusjärjestelmän tehokkuus

...tai niinhän se kansalaisille selitetään.

Tämähän on ollut tiedossa jo pitkään:

https://yle.fi/uutiset/3-10775373

Koska kuka tahansa on mahdollisesti järjestelmän uhri, niin ei voi ohittaa olankohautuksella. Saatu korvaus ei kata aiheutettuja haittoja.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos joku muu, kuin ´syyttömästi vangittu´ tuomitaan myöhemmin, niin silloin hän oli todella syytön. Mutta, jos rikos jää selvittämättä, niin herää kysymys, oliko syytön sittenkään syytön. Vangitseminen tapahtuu aina vähintään syytä epäillä perusteella.
Bodom ja Ulvila ovat tästä hyviä esimerkkejä.

Äänestä
  • Se että pidätetään taikka vangitaan TUTKINNAN ajaksi, ei tarkoita syyllisyyttä, ei edes syytä epäillä peruste ja tuolle syytä epäillä on niin matala kynnys, että jos olet ollut jollain paikalla sopivaan aikaan, niin silloin jo se kynnys ylittyy.

    Syytä epäillä on ainoastaan rikostekninen nimike jotta on edes vähäinenkin mahdollisuus tutkia rikosta, eli voidaanko sanoa, että koska kaikilla on mahdollisuus tehdä rikos, niin kaikkia on syytä epäillä.

    Vangitseminen ei todellakaan tapahdu "syytä epäillä"- perustein, vaan nykyään toden näköisin syin eli kun ei ole muutakaan parempaa vaihtoehtoa.

    Syytä epäillä aloittaa vasta mahdollisen rikostutkinnan eli vanhan esitutkintalain perusteella on näin: "Esitutkinnan toimittamisvelvollisuus
    2 §

    Poliisin tai muun esitutkintaviranomaisen on toimitettava esitutkinta, kun sille tehdyn ilmoituksen perusteella tai ----->>>muutoin on syytä epäillä, että rikos on tehty<<<-----." ja uusimman lain mukaan on näin: "3 luku
    Esitutkinnan toimittamisen yleiset säännökset
    3 §
    Esitutkinnan toimittaminen

    Esitutkintaviranomaisen on toimitettava esitutkinta, kun sille tehdyn ilmoituksen perusteella tai muuten on syytä epäillä, että rikos on tehty".

    Syytä epäillä on myös pidättämisen peruste, vangitseminen haetaan tuomioistuimelta erikseen, pidättäminen ei vielä ole sillain mikään vangitseminen, vaan henkilö voidaan pidättää kuulustelujen ajaksi eli kuulusteluja varten ja kuulustelujen jälkeen vapauttaa.

    Eli eroa ei ole, vaan ainoastaan vangitsemista on helpotettu sanateknisin kääntein.

    Nuo edellä mainitut on kuitenkin syyttömyysolettaman vastaisia, koska kaikkia on pidettävä syyttöminä kunnes toisin todistetaan, eli ei voida epäillä rikoksesta jos on pidettävä syyttömänä (syyttömyysolettama).

    Syyttömyysolettama tarkoittaa sitä, että ei tarvitse todistaa itseään syyttömäksi eli tavallaan lakisanateknisesti ja esitutkintalailla on tuo syyttömyysolettama murennettu.

    Kannattaa nuo sanastot ottaa ensinnä haltuun, ennen kuin alkaa "wanna be police" juttuihin mukaan, taikka edes että esittän jonkun olevan syyllinen vaikka onkin vapautettu.

    Kaikki hejackilaiset kompastuu aina samaan, eli ne jo nylkee karhun, vaikkei ole edes nähneetkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

...tai niinhän se kansalaisille selitetään.

Tämähän on ollut tiedossa jo pitkään:

https://yle.fi/uutiset/3-10775373

Koska kuka tahansa on mahdollisesti järjestelmän uhri, niin ei voi ohittaa olankohautuksella. Saatu korvaus ei kata aiheutettuja haittoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu