Sikaloiden pölyisyys keskeinen syy. Luikerteleeko törsäke tästäkin menettämättä penniäkään.
Ärhäkkä bakteeri vaivaa sikoja
Anonyymi
29225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jopa nautrii MRSA-laatua ulkoo, eir huoltra.
suomalainenkin sika on mrsa-laatua,
rääkättyjä härkiä,
tautisia kanoja,
täytyy olla varovainen kun syö suomalaista ruokaa ettei KUOLE...
Eikun taas lisää tukia uikuttamaan...
Agrisossujen liturgian mukaan maataloustuki on kuluttajaa hyödyttävä,
ei maajussin elämäntavan mahdollistava.
Jopa käynry tanskaalaases sikalasa ja sitrehen suomalaasehen pääsry yölrisil retkillähän, jälkihi o rumaaha.
”MRSA-sairaalabakteeri leviää ennätysvauhtia
Antibiooteille vastustuskykyinen MRSA-sairaalabakteeri leviää Suomessa ennätysvauhtia. Uusia tartuntoja on tänä vuonna tullut tietoon jo reilusti yli tuhat. Määrä on kohta yhtä suuri kuin koko viime vuonna yhteensä.”
https://yle.fi/uutiset/3-5850319
Onko sairaalakuntoon pölyisillä.
Onko KELAkoevauskin lääkäreitä ja sairaanhoitajia hyödyttävä.
Luikertelee sairaala tästäkin menettämättä penniäkään.
Törsäke jättää joka paikan hoitamatta ja käyttää rahat huvitteluun. Hitamaton ympäristö on hedelmällinen kasvualusta sairauksille. Suurilla asutuskeskuksilla ei ole aina varaa hoitaa kaikkea törsän ahneuden takia. Jokaiseen pusikkoon pitää törsän mielestä saada päiväkoti, koulu, uimahalli ja vähintään terveyskeskus. Näitä paikkoja ei törsä sitten lopulta hoida.
No ei syytä huoleen hallitusneuvotteluissa on varmaan jo sovittu maataloustukien poistosta. Hallitusohjelma on vielä salainen eikä sitä julkisteta ennenkuin kaikista ohjelmakokonaisuuksista on sovittu.
Uskoisin että maataloustukien poisto aloitetaan heti kun uusi hallitus on koossa.
Myös työttömien aktiivimalli lopetetaan ja työtön voi valita meneekö töihin vai jääkö työttömyyskorvaukselle.
Työttömyyskorvausta korotetaan rinteen vappusatasella.
Uskoisin että jo vuoden päästä kaikki ruoka tuodaan ulkomailta mikä osaltaan parantaa työllisyyttä koska ruoan kuljetukseen tarvitaan paljon autonkuljettajia ja uusia laivoja jonne palkataan henkilökuntaa.
Suomalaisen talonpojan huono hygienia on ulkomaita myöten tunnettua. Huonossa hygieniassa ja muiden verovarojen kuppaamisessa tukijussin päihittää ainpastaan po3omies. Huono hygienia on kasvualusta taudeille.
Ei se bakteeri niin Ärhäkkä ole, mutta on resistentti antibiooteille. Ja rapakuntoiset city- törsät hautaan kupsahtaa kyllä.
Sikaloiden pölyisyys??-- Jopan nyt asiantuntemattomuus on voimissaan.
Jopal alkraaha pää levitähä. Komiat määrää jälreehen.
mrsa sikoja,
rääkättyjä härkiä,
tautisia kanoja,
juoppoja juntteja...
Onko järkeä pösilö pumpata elukat täyteen antibiootteja ympäristössä joka vilisee bakteereja. Elukalle ei kehity vastustuskykyä.
Sitä saa mitä tilaa eli antibiootteja syötetty vuosikaudet sioille kaiken varulta
Näinhän se on. Sontaisessa ympäristössä sika pumpataan täyteen antibiootteja. Törsän nerokasta taloudenpitoa jota opettaa kehitysmaissa neuvonantajana.
Sikaloissa varmaan sama syy kuin sairaaloissakin. Liian puhtaat paikat ja mrsa- lla ei oo kilpailijoita , niinse sitte valtaa koko osaston.
vetäsit sitten,
mutua ihan hatusta...
Jopalla meni jauhot suuhun.
Suurin osa MRSA-kantajista ei koskaan sairastu MRSA:n aiheuttamaan infektioon.
MRSA-bakteeri aiheuttaa useimmiten lieviä ihoinfektioita, mutta myös leikkauksen jälkeiset haava- ja yleisinfektiot ovat mahdollisi
Vetäisin tietoo netistä ja ei se nyt niin vakava juttu oo.
sika-farmarit on varmoja taudin kantajia,
karantteeniin,
aitojensa taakse poistumis kieltoon,
kansan terves on vaarassa...
”+joka+kahdeskymmenes+(5+%)+sairaalaan+osastohoitoon+tuleva+potilas+saa+sairaainfektion.
Vaikka+toiminta+sairaalassa+olisi+kuinka+korkeatasoista+hyvänsä+ja+infektioiden+torjuntatoimet+tehokkaasti+käytössä,+tietty+osuus+potilaista+saa+hoidon+aikana+infektion.+
Suomessa+saa+vuosittain+40+000–50+000+potilasta+sairaalainfektion.+
Bakteerien+siirtyminen+potilaasta+toiseen+tapahtuu+useimmiten+hoitohenkilökunnan+käsien+välityksellä,+kun+sama+työntekijä+hoitaa+peräkkäin+eri+potilaita”
https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=
hoitohenkilökunta+on+varmoja+taudin+kantajia,
karantteeniin,
oviensa+taakse+poistumis+kieltoon,
kansan+terves+on+vaarassa...
Seinäjoen ja Kajaanin sairaalat todella ovat kuin sikolätistä. Hygienia opitaan yleensä kotona. Venäläisillä ei esimerkiksi vieläkään onnistu sisävessassa käyminen seisomatta pytyllä tai pyllistelemättä seisaaltaan.
vai venäläiset sotkee,
sika-farmarit siellä sikailee...
mrsa sikoja,
rääkättyjä härkiä,
tautisia kanoja,
juoppoja juntteja,
karantteeniin,
live-kamera kattoon,
ettei sikoja rääkätä...
Rahat menevät tukijusseilla ja kuntapäättäjillä yhteisiin virkistysmatkoihin Pattajalle Thaimaahan julkisten laitosten ja omien tuotantotilojen siisteyden hoitamisen sijaan.
No kohta Antti pistää tukijussit kuriin ja herran nuhteeseen.
Maatalousmiljoonista leikataan maataloudesta ja julkisten laitoisten tuista.
Minä en ole onneksi suomalaiseen poronlihaan tai sianlihaan koskenut. Terveenä on pysytty toisin kuin Pohjois-Suomen väestö jolle ylipainoisten määrästä päätellen näyttää bakteeripossut viinalla ja lääkkeillä höystettynä maistuvan.
”Copa-Cogecan sikatyöryhmän jäsenet olivat tyytyväisiä suomalaisten sikaloiden olosuhteisiin.
”Näin juuri äskettäin satoja sikoja, joista vain muutamalla oli hännässä purentajälkiä. Suomessa tilanne näyttää olevan todella hyvin hallinnassa”, itävaltalainen Johan Schlederer sanoo.
”Siat tarvitsevat itselleen hyvät olosuhteet, jotta ne eivät stressaannu. Hyvä ilmanlaatu, riittävän suuri jaloittelutila, hyvä kuivitus, virikkeet sekä laadukas ja jatkuvasti saatavilla oleva rehu ovat kaikki tärkeitä tekijöitä. Nämä kaikki näyttävät toteutuvan Suomessa hyvin”, Schlederer kehuu.
Myös espanjalainen eläinlääkäri sekä Copa-Cogecan varapuheenjohtaja Miguel Miquera oli mielissään Suomen vierailusta.
”Täällä tautisuojaus hoidetaan huolellisesti ja ammattitaitoisesti”, Miquera toteaa,
”Sikaloiden ilmanvaihto on erittäin hyvällä tasolla ja eläimet näyttivät terveiltä ja rauhallisilta”, hän Kiittää”
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.266434
”On kulunut viikko siitä, kun veimme 25 sianlihapakettia Eviraan. Niistä 20 oli suomalaista, kolme tanskalaista, yksi hollantilainen ja yksi saksalainen. Nyt tulos on valmis.
Anna-Liisa Myllyniemi:
"Kaikki kotimaiset oli negatiiviset siis MRSA :ta ei niissä todettu. Ja yksi tanskalainen näyte oli positiivinen ja samoin se hollantilainen näyte."
juttusi on julkaistu 15.12.2014
MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila on huolestunut tilanteesta, koska Tanskasta tulee paljon sianlihaa Suomeen. Tanska on tärkeä tuontimaa esimerkiksi joulukinkuissa.
Minä en söisi tanskalaista sianlihaa, enkä syöttäisi lapsillenikaan, sanoo Marttila.
Kotimaisia sikatuottajia edustava Marttila toivoo, että suomalaiset kauppaketjut ryhtyisivät rajoittamaan riskilihan tuontia.
mitähän marttila nyt sanoo,
kun suomi-sikakin on mrsa-laatua