Testo ja ääni

Anonyymi

Olen käyttänyt tostrania 9kk. Karvoja kasvaa kaikkialla kasvot muuttuu ja partakin alkaa kasvaa, olen todella onnellinen, paitsi.... Ääni, ääni ei ole muuttunut oikeastaan yhtään. Ainoa ero on että ei mene enää korkealle, mutta kuulostaa ihan samalta. Kaikki tuntemani transäijät kuulostaa ihan cismiehiltä parin kuukauden testoilla olon jälkeen. En tajua, olo on kauhea, en soittele enää sukulaisille tai lässytä lemmikeille koska en halua kuulla ääntäni. Mistä voi johtua että muutosta ei tule? (Vielä yksi kysymys, tostranissa lukee että pitää levittää mahaan tai reisien väliin mutta apteekkari sanoi että myös käsivarsiin voin levittää. Kumpaa uskoa? Iho mahassa ja reisissä on todella ärtynyt joten helpottaisi jos voisi levittää myös käsivarsiin)

4

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla alkoi ääni muuttua vasta 8 kk käytön jälkeen. Asuinkumppanini ei huomannut muutosta vuoteen, koska kuuli ääneni päivittäin ja tottui siihen.

    • Anonyymi

      Kunhan kaverit alkaa kyselemään että onko sinulla flunssa, niin tiedät että ääni on muuttumassa.
      Voihan sitä myös auttaa vähän itsekin puhumalla tahallaan matalammalla äänellä. Moni johtavassa asemassa oleva cis-nainen käyttää tätä temppua hakeakseen arvovaltaa.

    • Anonyymi

      Testogeeliä eli torstranin vastiketta neuvotaan ohjeissa laittamaan käsivarsiin ja hartioihin, näin olen myös tostrania käyttänyt (välillä joutuu vaihtamaan siihen kun testogeelin saatavuudesta ongelmia). Ei ole kädet pudonnut tai mitään muutakaan huolestuttavaa.

    • Anonyymi

      Noh, kahen viikon päästä on 1v testoilla ja ääni on edelleen sama. Menee toki matalemmalle kuin ennen eikä mene yhtä korkealle kuin ennen mutta ns. puheääni täysin sama. Töissä taas joku kommentoi kun moikkasin että "ai luulin et olit poika,sori". Dysforia on mieletön, voiko tässä tosiaan mennä näin kauan? Muuttuukohan ääni laisinkaan? Mielestäni tosi kummallista kun partakin kasvaa mutta ääni ei muutu, senhän pitäisi olla yksi niistä ensimmäisitä muutoksista. T:aloittaja

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      68
      4537
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      70
      4292
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2947
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      69
      2854
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      22
      2156
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      58
      2008
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1689
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      111
      1383
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1298
    Aihe