Testo ja ääni

Anonyymi

Olen käyttänyt tostrania 9kk. Karvoja kasvaa kaikkialla kasvot muuttuu ja partakin alkaa kasvaa, olen todella onnellinen, paitsi.... Ääni, ääni ei ole muuttunut oikeastaan yhtään. Ainoa ero on että ei mene enää korkealle, mutta kuulostaa ihan samalta. Kaikki tuntemani transäijät kuulostaa ihan cismiehiltä parin kuukauden testoilla olon jälkeen. En tajua, olo on kauhea, en soittele enää sukulaisille tai lässytä lemmikeille koska en halua kuulla ääntäni. Mistä voi johtua että muutosta ei tule? (Vielä yksi kysymys, tostranissa lukee että pitää levittää mahaan tai reisien väliin mutta apteekkari sanoi että myös käsivarsiin voin levittää. Kumpaa uskoa? Iho mahassa ja reisissä on todella ärtynyt joten helpottaisi jos voisi levittää myös käsivarsiin)

4

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla alkoi ääni muuttua vasta 8 kk käytön jälkeen. Asuinkumppanini ei huomannut muutosta vuoteen, koska kuuli ääneni päivittäin ja tottui siihen.

    • Anonyymi

      Kunhan kaverit alkaa kyselemään että onko sinulla flunssa, niin tiedät että ääni on muuttumassa.
      Voihan sitä myös auttaa vähän itsekin puhumalla tahallaan matalammalla äänellä. Moni johtavassa asemassa oleva cis-nainen käyttää tätä temppua hakeakseen arvovaltaa.

    • Anonyymi

      Testogeeliä eli torstranin vastiketta neuvotaan ohjeissa laittamaan käsivarsiin ja hartioihin, näin olen myös tostrania käyttänyt (välillä joutuu vaihtamaan siihen kun testogeelin saatavuudesta ongelmia). Ei ole kädet pudonnut tai mitään muutakaan huolestuttavaa.

    • Anonyymi

      Noh, kahen viikon päästä on 1v testoilla ja ääni on edelleen sama. Menee toki matalemmalle kuin ennen eikä mene yhtä korkealle kuin ennen mutta ns. puheääni täysin sama. Töissä taas joku kommentoi kun moikkasin että "ai luulin et olit poika,sori". Dysforia on mieletön, voiko tässä tosiaan mennä näin kauan? Muuttuukohan ääni laisinkaan? Mielestäni tosi kummallista kun partakin kasvaa mutta ääni ei muutu, senhän pitäisi olla yksi niistä ensimmäisitä muutoksista. T:aloittaja

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      241
      6042
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5834
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4917
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      14
      4274
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      62
      4176
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4097
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4092
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      57
      2554
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1790
    Aihe