Suunnittelun on hoitanut yksin se toisenkielinen ryhmittymä.
Tätä se kuningasvalta raadollisesti on. Hyväksy ja kumarra.
Högforsin hella lämmittää hyvin ja on ainoa joka uskaltaa pitää peltiä auki.
Muut on kiedottu eristeeseen missä kehräävät ja paistatellen viihtyvät ja myyvät vastineeksi kaiken.
Tätä se kuningasvalta raadollisesti on. Hyväksy ja kumarra.
Högforsin hella lämmittää hyvin ja on ainoa joka uskaltaa pitää peltiä auki.
Muut on kiedottu eristeeseen missä kehräävät ja paistatellen viihtyvät ja myyvät vastineeksi kaiken.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valkon kansalaisopiston kohtelu on jälleen yksi esimerkki kielellisestä syrjinnästä. Oppilasmäärältään suuremmalla VAKO:lla pitäisi olla suuremmat tilat kuin MI:llä.
Suomenkieliset ihmiset älkää muuttako Loviisaan. Teidän verorahanne kelpaavat, mutta muuten olette ikävä kyllä toisen luokan kansalaisia.
Valkon kaupunginosan asukkaiden suuri enemmistö on suomenkielisiä. Siispä Valkon urheilukentän kunnossapito on lopetettu, kulahtaneen katon omaavan Valkon monitoimitalon läheisyydessä olleen skeittiradan kalusto on viety pois, kevyen liikenteen väylien asfaltti repsottaa ja sitä rataa. Tämä kielipoliittinen kuningasvalta näytti mahtinsa valkolaisille "valittajille" ja kippautti ison kasan jätemaata "meluvalliksi" Svenästielle sekä siten estäen kulun tiellä. Loviisan ainut rohkea valtuutettu teki aloitteen meluvallin lyhyestä kiertotiestä kevyelle liikenteelle, mutta se on ihan piruuttaan laitettu kuningasvallan hallintoapparaatissa ikikäsittelyyn ja aloitetta ei tulla toteuttamaan.
Demaritkin ovat pelkkiä rkp:n pikkuapulaisia ja niistä ei ole suomenkielisten oikeuksien puolustajaksi.