Minulla on paineilmakompressori ja alasäiliöllä (1 ltr) varustettu ruisku. Aion maalata vanhan aitan hirsiseinät ulkopuolelta kesämökillä. En ole aikaisemmin maalannut ruiskulla. 1. Mistä tietää että maali on ohennettu sopivaksi? (Oletan ettei ohentamatta ala toimia) 2. Hyviä neuvoja ruiskumaalauksesta? Ulkonakin hengityssuojain? Seinä on niin sokkeloinen ja karhea/karkea ettei pensseli maalauksella tule kunnollista.
Vastaukset 3
- Anonyymi
öljymaali tulee läpi, vesiohenteinen ei.. yläsäiliö parempi, vaikka säiliö pieni onkin.. ohennus on riittävä, kun ruisku toimii.
- Anonyymi
Aivan väärä peli aitan maalaukseen on ruisku. Siveltimellä hiertäen parempi tulos.
- Anonyymi
Suorastaan hauska aloitus!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 87958
- 74925
- 59861
- 50712
Uunimakkara koululaisten suosikki
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p269697Meistä puhutaan
Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni27696- 67542
- 86535
- 17532
En tiedä sinusta
Olisitko lempeä, hyväntuulinen ja rento vai jämpti, määrätietoinen ja huoliteltu kumppani?38522