Nopeen googlettelun ja selvittelyn jälkee selvis:
Matti Kärkkäinen on mukana toiminnas ja taustal,
myy Freestyle -lehtii http://www.freestylelehti.fi/
Muutamii Matti Kärkkäisen aikasempii yrityksii:
Nikolex Oy
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2011/04/11/halpaa-puhelinmyyntia-kasikirjoitus
Nikolex Oy kaatu konkkaan.
Riafi Oy ja lopputulos konkurssi
Riote Oy http://www.protestilista.com/yritys/2486727-4
Freestyle-lehden päihdekampanja vierailee Porvoossa ensi maaliskuussa – Kampanjan perusti ex-IT-miljonääri Jaakko Rytsölä
LYHYET
8.11.2018 18:17
Freestyle-lehti ilmestyy neljä kertaa vuodessa. Sillä saatavilla keräystuotoilla rahoitetaan päihdekasvatuskampanjan koulukiertueita. Lehden kansikuvakasvoina ovat olleet muun muassa Sanni, Jannika B, Cheek, Toni Wirtanen, Teemu Selänne ja Nelli Matula. Kuva on otettu lehden verkkosivulta.
Freestyle-lehti ilmestyy neljä kertaa vuodessa. Sillä saatavilla keräystuotoilla rahoitetaan päihdekasvatuskampanjan koulukiertueita. Lehden kansikuvakasvoina ovat olleet muun muassa Sanni, Jannika B, Cheek, Toni Wirtanen, Teemu Selänne ja Nelli Matula. Kuva on otettu lehden verkkosivulta.
Marko Wahlström
PORVOO Valtakunnallisesti toimivan Freestyle-päihdekasvatuskampanjan kouluvierailut ulottuvat ensi vuoden maaliskuussa Albert Edelfeltin kouluun Porvooseen. Päihdekampanja vierailee koululla 12.–14.3.
Päihdekampanjan taustalla toimii ehkäisevää päihdetyötä tekevä yksityinen, mutta sosiaalisesti toimiva yritys. FS-Kustannus Oy:n verkkosivujen mukaan sen tarkoituksena on herättää keskustelua päihteistä, edistää terveellisiä elintapoja ja humaaneja asenteita.
Yrityksellä on käytettävissään koulutettuja päihdealan ammattilaisia, jotka kiertävät valtakunnallisesti kouluilla ilmaiseksi, omavaraisen rahoituksen turvin. Kouluvierailut rahoitetaan telemarkkinoilla myytävällä kampanjan omalla Freestyle-lehdellä. Tällä hetkellä telemarkkinointia kohdistetaan muun muassa porvoolaisiin kotitalouksiin.
Yrityksen toiminta perustuu yhteiskunnalliseen yrittämiseen. Yritys ei ota vastaan lahjoituksia, vaan työtä voi tukea tilaamalla Freestyle-lehden. Lehden ensimmäinen numero ilmestyi kesällä 2016.
Päihdekasvatuskampanjan koulukiertueet alkoivat kolmella paikkakunnalla syksyllä 2016. Viime vuonna kiertue ulottui 20 paikkakunnalle. Tänä vuonna koulukiertue on käynyt jo 27 paikkakunnalle ja tulossa on vielä neljä paikkakuntaa.
Koulukiertueille mukana on aina vähintään yksi rajun päihdetaustan omaava ihminen, joka kertoo oman selviytymistarinansa.
Freestyle-lehden ja kampanjan taustalla entinen IT-miljonääri
FS-Kustannus Oy:n ja Freestyle-lehden taustalla toimii yrittäjä Jaakko Rytsölä, jonka suuri yleisö muistaa vuosituhannen vaihteen nuorena IT-miljonäärinä ja keltaisesta Lamborghinista. IT-kuplan puhkeaminen kohtalokkaaksi nuorelle miehelle.
Takavuosien railakkaista juhlista ja humusta tunnetuksi tullut Rytsölä on myös Freestyle-päihdekampanjan perustaja.
– Halusin kantaa korteni kekoon ja toteuttaa päihdekasvatuskampanjan sekä perustaa sen toiminnan mahdollistavan lehden. Jotta rahat työhön löytyvät, tarvitsemme tämän median, jonka tuotoilla kustannamme niin kampanjan kiertueen sekä tukipuhelimen ja niihin tarvittavan asiantuntijatyön, että luonnollisesti lehden myyntityön, hän perustelee Freestyle-lehden jutussa helmikuulta 2017.
FREESTYLE kusettaaa Matti Kärkkäinen
3
665
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/200807047901728
Matti Kärkkäinen jättää kaikki omat laskut ja palkat yms. maksamatta ja laskuttaa useaan kertaan samoja laskuja uudelleen ja uudeleen... siis samoja tilauksia eri yrityksillä ja eri tilinumeroilla... - Anonyymi
Eikös Matti ole nyt vangittu jo... Pasilassa on kuulemma komerossa... myös useat työntekijät ovat joutuneet kuulusteluun ja osa jopa myös komeroon kun yrittivät valehdella
- Anonyymi
Älkää tilatko freestyle-lehteä. Älkää tutkeko millään tavalla kyseisen lehden taustalla olevaa yritystä. Perukaa nykyisetkin tilaukset. Yritys rikkoo kuluttajansuojalakia ja markkinointikieltoa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658