Danske ID- tunnistesevellus.

Tietääkö kukaan pystyyykö tätä asentamaan pelkästään tietokonelle, jossa on WIN 8.1.
151001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tanskalaiset tietää.
Soittelehan sinne.
Meillä ovat omat ohjelmistomme.
Jotka toimivat.

H.

Äänestä
  • Käytätkö sinä turvakorttia, vai onko Osuuspankiin tullut vastaava juttu.

    Terv. Ralliautoilun harrastaja, Ouninpohjan läpikolunnut.

    Äänestä

Vaatii älypuhelimen, jos olen oikein käsittänyt/lukenut pankin ohjeita.
Harmi kun itselläni on ihan tavallinen Nokia 3310 käytössä, jään paitsi hyvästä sovelluksesta.

1Äänestä
  • DB
    Tabletille ID:n voi tilata.
    Tietsikka vaatii puhelimen.
    Kytkykauppaa tästä ID-muutoksesta tuli.
    Ei kovin rehellisesti markkinoitua.
    Käytäntö: joka kerta, kun maksat, joudut hyppäämään avoimelta pankkisivulta ID-koodi ikoniin, jonka otat Play-kaupasta näpöttelet siellä ja palaat pankin sivulle.
    Ei toimi suoraan. Ja vaikkei toimisikaan suoraan voisi etusivun pyyntöpalkin vastaus tuoda ID-ruudun pienoiskoossa päällimmäiseksi, jos ei sitä suoraan saa.
    Kun kysyi tallennetaanko salasana, kielsin, katosi ID-ikoni pilviin.
    Mielestäni keskeneräinen viritelmä koko uusi käyttöjärjestelmä.
    Tekstiviestinä pankilta tuli perjantaina, että käytät härpäkettä. No enhän käytä.
    Mobiilipankista en tykkää yhtään. Ylälaidasta puuttuu kirjaudu ulos.
    Takaisinpäin selaamalla pääset kirjautumaan ulos. Sammuu vasta parin minuutin kuluttua. Jos kännykkä luiskahtaa ja 'pankki on auki', voi puhelimen löytäjä tehdä pikku siirrot tililtäsi.
    Muka turvallinen.
    Käyttäjän varovaisuus on avainsana.
    En tykkää yhtään.
    Kytkykauppaidea.
    En mobilisoidu.


    Beng

    Äänestä

Minkä takia tunniste sovellutus, pystyisin asentaa nykyiseen ohjelmaan jos haluaisin.

1Äänestä
  • SIKSI, ETTÄ KORTINKÄYTTÖ LOPPUU.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    SIKSI, ETTÄ KORTINKÄYTTÖ LOPPUU.

    Turvalukukortin tai paperilistan käyttö loppuu, mutta voit tarvita sitä vielä muissa palveluissa, joten älä käytä saksia vielä.

    Beng

    Äänestä

varmaan tarkoitettu ainoastaa puhelimella käytettäväksi
njjj

1Äänestä

Ei toimi tietokoneessa.
Jos käytät pakkiasioihin tietokonetta niin panksista saa erillisen tunnusluku laitteen.
Pankki tiedottaa tästä vielä kesän aikana.

1Äänestä
  • Upea vastaus. Kiitos tosi paljon.

    1Äänestä

No,Ei varmasti kun ei danske idtä salaatiksi edes pari vuotta vanhaan iPadiinkaan,jossa on ios9.3.6!!

Äänestä

Kirjaudu, laita normaalit numerot kahdelle riville.
Sitten menet älypuhelimen ID-sovellukseen ja laitat sinne sen kiinteän tunnusluvun. NYT, kun pankki pyytää "lähetä", niin painat lähetä luukkua.

Äänestä

Apukoulun päästötodistus välttävin arvosanoin, tai mummo jonoon pankkiin, muista säästökirja ja silmälasit.

1Äänestä
  • Ei kaikista ole "toimistoapulaisiksi", mitä nykyinen "tekniikka" edellyttää! Sitä ikuista näpertämistä!

    1Äänestä

Ihan totta on myös se, että OP:n systeemit vaativat kännykän.
Tai konttorissa käymisen, kylläkai maksukuoriakin on vielä.

Eli kaikki suoraveloitukseen.

P.S Saldotietojen tarkistaminen 2€. Prisman automaatilla.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tietääkö kukaan pystyyykö tätä asentamaan pelkästään tietokonelle, jossa on WIN 8.1.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu