Jos saa tällä hetkellä työttömyyspäivärahaa, asumistukea, toimeentulotukea (~1200€/kk netto) ja haaveilee tekevänsä osa-aika työtä 1-3krt viikossa kun ei muutakaan tunnu saavan, kuinkahan kannattavaa tämmöinen on?
Olen kuullut tarinoita kun jää tuet saamatta sen takia kun teet muutaman päivän töitä viikossa, pahimmassa tapauksessa joudut maksamaan takaisin eräpäivän kanssa.
Onko jollakin kokemusta kuinka kannattavaa osa-aika hommien tekeminen on ja jos saa valita, niin onko vähempi/enempi parempi? Pelottavaa että tukien maksu viivästyy ja sen takia jää laskut maksamatta kun palkka on aika pieni muutaman päivien töistä. Joku voisi sanoa ettei ole kannattavaa lähteä tekemään kun työmatkat ja safkat päälle, mutta kyllä se pää hajoaa kotonakin.
Osa-aika töiden kannattavuus tukien kanssa?
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmaiseksi voin kertoa ettei todellakaan kannata.
Eipä nuo oikein kannata ainakin jos palkka on niin pieni että joutuu hakemaan toimeentulotukea. Hyöty on 20% palkasta, enintään 150€/kk.
Aikoinan kun olin puolipäivätöissä palkkatuella niin toimeentulotuki oli n. 100€/kk suurempi kun työttömänä. Sossu ei tuota oikein sulattanut ja käytti varsin epäurheilijamaisia keinoja käsitellessään hakemuksiani. Seurauksena oli kuitenkin se että sossu sai kaksi kertaa "pataan" hallinto-oikeudessa ja sitten oli kyllä virkanilkkien naamat norsunvitulla kauan aikaa 😖- Anonyymi
Näin sitä kannustetaan sitten ihmisiä töihin, not! :( No ei kai se auta kun yrittää nauttia hienoista keleistä, ulos grillaamaan ja ottamaan aurinkoa.
- Anonyymi
Kyllä noilla minitöillä on moni saanut asiansa aivan kuseen.
- Anonyymi
Jooh ei auta itkut markkinoilla. Kokoaikatyötä tai ei ollenkaan. Järjetöntä että eivät eduskunnassa tajua tätä asiaakaan. Porukkaa lähtisi varmaan ihan eri tapaan töihin jos siinä olisi jotain järkeä ilman riskejä menettää tukirahat. Olen vähän jännäkakat housussa odottanut jahka työkkäritädit yrittäisivät tunkea meikäläistä noihin osa-aikatöihin. Niistä ei aina tiedä kun 3kk välein soittelevat ja tyrkyttävät milloin mihinkä kursseille ja 9€/päivä orjatöihin.
- Anonyymi
Yksikin tunti kuukaudessa voi viivyttää työttömyyskorvauksen maksua, vaikka alle 300 euron tulot eivät muka vaikuta tukeen. Kyllä vaikuttavat.
Vielä pahempi on, jos osa-aikainen työsi määritelläänkin 'yrittämiseksi', kuten esimerkiksi omaishoitajan sijaisuudet. Siinä on työpäiviä 0-3 kuukaudessa, mutta silti työnestotoimisto saattaa määritellä sinut 'päätoimiseksi yrittäjäksi' ja katkaista työttömyyskorvauksesi. Ihan virkailijan mutuilla mennään. Valita siinä sitten ylempiin tahoihin ja odota kuukausia. Virkailija kyyristelee valitusportaiden takana ja vikisee, että asia on nyt toisten käsissä, eikä hän pysty sitä enää korjaamaan. Mitäs teet? Velkaannut, ajaudut ulosottoon ja menetät kotisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345167Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2815017Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä564471Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692425Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461868Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281804Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont211774Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791713Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva151621- 1051486