Helsingin kaupunki avustaa Korkeasaaren eläintarhaa vuosittain noin 5 miljoonalla.
Korkeasaari on säätiöitetty joten se saa myös säätiöille tarkoitettuja rahoituksia.
Miten Ähtärin eläinpuisto rahoitetaan järkevästi. Kukaan ei voi olla niin tyhmä että kuvittelee sen olevan bisnes. Korkeasaarikaan ei ole tuottava yritys itsessään, vaan on yksi alueen palvelu jota ylläpidetään yleisen hyvän vuoksi. Voisiko E-P:n liitto tai muu alueen kehittämisestä palveluista vastaava auttaa.
Mistä saadaan rahoitus eläinpuistolle?
99
834
Vastaukset 99
- Anonyymi00001
Ei enää senttiäkään eläinpuistolle julkisia, veronmaksajien rahoja. Sinne on annettu aivan liikaa jo tähänkin mennessä, tulos oli kaupungin rahojen menetys, eikä mitään matkailu- tai muutakaan hyötyä kaupungille tullut. Ei missään tapauksessa enää valtion, E-P:n liiton eikä kaupungin tai tulevan kuntaliitoksen jälkeen Alavuden rahoja eläinpuistoon. Markkinatalous toimii nii, että toiminta loppuu, jos ei omillaan selviydy.
- Anonyymi00009
”Markkinatalous toimii nii, että toiminta loppuu”
Ei toimi Helsingin Korkeasaaressa. Ähtärin eläinpuistossahan (kuten ei Korkeasaaressakaan) ne omat lipputulot eivät ole merkittäviä vaan se kuinka paljon rahaa se tuo alueen yrityksille ja toimijoille epäsuorasti. 11 miljoonaa kokonaisuutena vuositasolla suorien ja epäsuorien väylien kautta. - Anonyymi00016
Anonyymi00009 kirjoitti:
”Markkinatalous toimii nii, että toiminta loppuu”
Ei toimi Helsingin Korkeasaaressa. Ähtärin eläinpuistossahan (kuten ei Korkeasaaressakaan) ne omat lipputulot eivät ole merkittäviä vaan se kuinka paljon rahaa se tuo alueen yrityksille ja toimijoille epäsuorasti. 11 miljoonaa kokonaisuutena vuositasolla suorien ja epäsuorien väylien kautta.Kelle vitun yritykselle tuo Ähtäriin rahaa. Kerro pahvi.????????
- Anonyymi00034
Anonyymi00016 kirjoitti:
Kelle vitun yritykselle tuo Ähtäriin rahaa. Kerro pahvi.????????
Tuollaiselle traktorin vaihdekeppi perseessä kasvaneelle töykeälle juntille ei tarvitsisi edes selventää mitään, mutta:
Visit Finlandin 2024 tutkimuksen mukaan kotimaanmatkailija käyttää 77e per päivä ja siihen sisältyy upotettuna kaikki kulut. Jos eläinpuistossa käy (pandattomina vuosina) keskitasolla 150 000 ihmistä vuodessa. Osaatko kertotaulua? Laske 77e x 150 000 = 11 550 000e. Tuo on keskimäärin se raha jonka niin eläinpuisto, huoltoasemat, kaupat, majoituspalvelut, muut palvelut alueella nettoaa matkailukulutuksena. Osa kulutuksesta tapahtuu luonnollisesti ehkä naapurikunnissa mutta pääosa Ähtärissä. - Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Tuollaiselle traktorin vaihdekeppi perseessä kasvaneelle töykeälle juntille ei tarvitsisi edes selventää mitään, mutta:
Visit Finlandin 2024 tutkimuksen mukaan kotimaanmatkailija käyttää 77e per päivä ja siihen sisältyy upotettuna kaikki kulut. Jos eläinpuistossa käy (pandattomina vuosina) keskitasolla 150 000 ihmistä vuodessa. Osaatko kertotaulua? Laske 77e x 150 000 = 11 550 000e. Tuo on keskimäärin se raha jonka niin eläinpuisto, huoltoasemat, kaupat, majoituspalvelut, muut palvelut alueella nettoaa matkailukulutuksena. Osa kulutuksesta tapahtuu luonnollisesti ehkä naapurikunnissa mutta pääosa Ähtärissä.Olet kyllä idiootti. Joku saattaa poiketa Ähtärin elukkalassa, mutta tankata muualla ja majoittua ja ruokailla vaikka Tuurissa jne. Pääosa matkailijan kulutuksesta ei todellakaan tapahdu Ähtärissä, jos tapahtuisi ei kunta olisi konkurssissa.
- Anonyymi00038
Kepun talousteoriat ja päätökset ajoivat koko kaupungin perikatoon. Elukkala eli Ähtärin eläinpuisto päätyi konkursiin, hotelli Mesikämmen konkassa, Pandatalon kiinteistöyhtiö konkassa.
Kaupungin taloustilanne, siis per tällä hetkellä,umpisurkea. Ennätyssuurta alijäämää pukkkaa. Kaupungin tulevaisuus, se on nyt muiden käsissä.
Siinä sitä on keskustan johdolla tehtyä taloutta ja politiikkaa yllin kyllin. Ähtäriläiset on kypsyneet keskustan toivottomaan talousvehtailuun. - Anonyymi00042
Anonyymi00038 kirjoitti:
Kepun talousteoriat ja päätökset ajoivat koko kaupungin perikatoon. Elukkala eli Ähtärin eläinpuisto päätyi konkursiin, hotelli Mesikämmen konkassa, Pandatalon kiinteistöyhtiö konkassa.
Kaupungin taloustilanne, siis per tällä hetkellä,umpisurkea. Ennätyssuurta alijäämää pukkkaa. Kaupungin tulevaisuus, se on nyt muiden käsissä.
Siinä sitä on keskustan johdolla tehtyä taloutta ja politiikkaa yllin kyllin. Ähtäriläiset on kypsyneet keskustan toivottomaan talousvehtailuun.Ei vaan sun olisi pitänyt tuossa edellisessä viestissä todistaa kuinka matkailijat ei taianomaisesti juuri tässä tapauksessa käytäkään rahaa Ähtärin kauppoihin, huoltoasemiin ja liikkeisiin, mutta aloitkin sitten vaan heittämään tuota keputarinaasi jonka kaikki ovat kyllä kuulleet jo sata kertaa.
- Anonyymi00043
Anonyymi00034 kirjoitti:
Tuollaiselle traktorin vaihdekeppi perseessä kasvaneelle töykeälle juntille ei tarvitsisi edes selventää mitään, mutta:
Visit Finlandin 2024 tutkimuksen mukaan kotimaanmatkailija käyttää 77e per päivä ja siihen sisältyy upotettuna kaikki kulut. Jos eläinpuistossa käy (pandattomina vuosina) keskitasolla 150 000 ihmistä vuodessa. Osaatko kertotaulua? Laske 77e x 150 000 = 11 550 000e. Tuo on keskimäärin se raha jonka niin eläinpuisto, huoltoasemat, kaupat, majoituspalvelut, muut palvelut alueella nettoaa matkailukulutuksena. Osa kulutuksesta tapahtuu luonnollisesti ehkä naapurikunnissa mutta pääosa Ähtärissä.Nettoaa? Siitä maksetaan siis veroakin?
- Anonyymi00044
Anonyymi00043 kirjoitti:
Nettoaa? Siitä maksetaan siis veroakin?
Riippuu varmaan myyjästä ja tuotteesta paljonko on alvia
- Anonyymi00045
Anonyymi00042 kirjoitti:
Ei vaan sun olisi pitänyt tuossa edellisessä viestissä todistaa kuinka matkailijat ei taianomaisesti juuri tässä tapauksessa käytäkään rahaa Ähtärin kauppoihin, huoltoasemiin ja liikkeisiin, mutta aloitkin sitten vaan heittämään tuota keputarinaasi jonka kaikki ovat kyllä kuulleet jo sata kertaa.
Vastaa nyt tähän
- Anonyymi00069
Anonyymi00034 kirjoitti:
Tuollaiselle traktorin vaihdekeppi perseessä kasvaneelle töykeälle juntille ei tarvitsisi edes selventää mitään, mutta:
Visit Finlandin 2024 tutkimuksen mukaan kotimaanmatkailija käyttää 77e per päivä ja siihen sisältyy upotettuna kaikki kulut. Jos eläinpuistossa käy (pandattomina vuosina) keskitasolla 150 000 ihmistä vuodessa. Osaatko kertotaulua? Laske 77e x 150 000 = 11 550 000e. Tuo on keskimäärin se raha jonka niin eläinpuisto, huoltoasemat, kaupat, majoituspalvelut, muut palvelut alueella nettoaa matkailukulutuksena. Osa kulutuksesta tapahtuu luonnollisesti ehkä naapurikunnissa mutta pääosa Ähtärissä.Ennen pandojen saapumista: Puistossa vieraili keskimäärin 117 000 ihmistä vuodessa. Uusi alku (2026 eteenpäin): Konkurssin jälkeen puisto avattiin uudelleen helmikuussa 2026 uuden yrittäjän voimin. Nykyisellä konseptilla toiminnan vakiinnuttaminen ja kannattavuus vaativat vähintään 80 000 vuotuista kävijää.
Huonot ajat muutenkin, kaikki kallista eläinpuistossa käynti jätetään helposti pois lomapäivän ohjelmasta ja syödään vaikka paremmin samalla reisulla. - Anonyymi00084
Anonyymi00034 kirjoitti:
Tuollaiselle traktorin vaihdekeppi perseessä kasvaneelle töykeälle juntille ei tarvitsisi edes selventää mitään, mutta:
Visit Finlandin 2024 tutkimuksen mukaan kotimaanmatkailija käyttää 77e per päivä ja siihen sisältyy upotettuna kaikki kulut. Jos eläinpuistossa käy (pandattomina vuosina) keskitasolla 150 000 ihmistä vuodessa. Osaatko kertotaulua? Laske 77e x 150 000 = 11 550 000e. Tuo on keskimäärin se raha jonka niin eläinpuisto, huoltoasemat, kaupat, majoituspalvelut, muut palvelut alueella nettoaa matkailukulutuksena. Osa kulutuksesta tapahtuu luonnollisesti ehkä naapurikunnissa mutta pääosa Ähtärissä.Todellinen määrä on 46 000 kävijää sillä ei suuria juhlia tehdä.
- Anonyymi00096UUSI
Anonyymi00069 kirjoitti:
Ennen pandojen saapumista: Puistossa vieraili keskimäärin 117 000 ihmistä vuodessa. Uusi alku (2026 eteenpäin): Konkurssin jälkeen puisto avattiin uudelleen helmikuussa 2026 uuden yrittäjän voimin. Nykyisellä konseptilla toiminnan vakiinnuttaminen ja kannattavuus vaativat vähintään 80 000 vuotuista kävijää.
Huonot ajat muutenkin, kaikki kallista eläinpuistossa käynti jätetään helposti pois lomapäivän ohjelmasta ja syödään vaikka paremmin samalla reisulla.Ketkä maksavat?-Tietenkin valtio ja eläinsuojelijat.Matkailijat?-Pian matkailemme -70-luvun tapaan telttamajoituksella omin eväin. Hoitosuunnitelma?-Lähinnä luoettelo potilaan käyttämistä lääkkeistä.Hoitotakuu?-Tulos on heikko mutta lääkekorvauksen alainen.Tukiviidakko?-Lähinnä taskurahan kokoinen,mutta verotuksen myönteinen.ysm.
- Anonyymi00002
Omistajat rahoittavat, kunnes kyllästyvät.
- Anonyymi00003
Ähtärin eläinpuisto on reliikki, jonka olisi pitänyt kuolla ja päätyä yritysten sukupuuttoon jo 1990-luvulla. Kaupungin kepulaiset päättäjät ovat sitkeästi tekohengittäneet Eläinpuistoa pystyyn kepulikonstein eli ähtäriläisten verorahoilla yli 30 vuoden ajan.
Ei enää yhtään euroa, senttiä, markkaa, penniä tai mitään ulkomaanvaluuttaa kaupungin kassasta tuhon Molokin kitaan eli Ähtärin eläintarhaan. - Anonyymi00004
Jumalauta miten aivoton aloitus kun koko pitäjä jo tuhottu tuolla hulluudella! 😡
- Anonyymi00005
Uudella yhtiöllä on tarkoitus anoa kunnostukseen avustuksia mm. EU kehitys rahoista, siihen voi tulla mutkia.
- Anonyymi00007
Uusi yhtiö konkurssin jälkeen eli MesiZoo muuta ole tehnytkään, kun kinunnut ja mankunut kaupungilta rahaa … useammalla suulla. Häpeäisivät.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Uusi yhtiö konkurssin jälkeen eli MesiZoo muuta ole tehnytkään, kun kinunnut ja mankunut kaupungilta rahaa … useammalla suulla. Häpeäisivät.
Toivottavasti myös kaupunki osallistuu
- Anonyymi00006
Apulaisheriffi 😂😂😂😂😂🤣🤣😭😭😭😭🤣😭😭🤣😭🤣🤣🤣😭😭🤣😭🤣😭😭🤣😭😭
- Anonyymi00010
Raha on nyt loppu Ähtärin kaupungilta. Talous kyntää syvällä miinuksella. Ai niin, ihan pian on Ähtärin kaupunkikin loppu.
- Anonyymi00011
Eipä se mihinkään lopu.takaan sen
- Anonyymi00013
Sun takaukset tullu jo nähtyä ja ne ei olleet minkään arvoiset. 🤭
- Anonyymi00012
Siellähän on miljonäärit mukana bisneksessä. Älkää huolehtiko.
- Anonyymi00014
Kyllä se nyt lähtee lentoon kun kirjanpitäjä toimitusjohtajana. 🤭
- Anonyymi00015
Ei euroakaan tuohon vitun konkurssipesään. On täällä tärkeämpiäkin rahanreikiä kuin tuo aikansa elänyt Elukka puisto. Aidat ym. huonossa kunnossa et elukat pian lähtee omasta halustaan vapaalle.
- Anonyymi00071
Ja kuka menee katsomaan jotain hemmetin elukoita????
- Anonyymi00073
Anonyymi00071 kirjoitti:
Ja kuka menee katsomaan jotain hemmetin elukoita????
Euroopassa on suhteellisesti melko vähän villieläimiä luonnossa. Johtuen mm. metsästyksestä, kaupungistumisesta ja ravinnonlähteiden pienestä biomassasta. Toista on esim. Amerikan mantereella jossa voit matkata Yellowstoneen tai muuhun kansallispuistoon ja nähdä valtavasti villieläimiä. Aika kauan saat mettäteitä ajella ennen kuin näet hirven tai peuran vilaukselta, muista harvinaisimmista eläimistä puhumattakaan. Mikäli Euroopasta lopetettaisiin eläinpuistot ei ihmiset juuri eläimiä omilla silmillään näkisi.
https://www.reddit.com/r/SweatyPalms/comments/1uu5g6r/nsfw_a_tourist_was_seriously_injured_after_being/ - Anonyymi00077
Anonyymi00073 kirjoitti:
Euroopassa on suhteellisesti melko vähän villieläimiä luonnossa. Johtuen mm. metsästyksestä, kaupungistumisesta ja ravinnonlähteiden pienestä biomassasta. Toista on esim. Amerikan mantereella jossa voit matkata Yellowstoneen tai muuhun kansallispuistoon ja nähdä valtavasti villieläimiä. Aika kauan saat mettäteitä ajella ennen kuin näet hirven tai peuran vilaukselta, muista harvinaisimmista eläimistä puhumattakaan. Mikäli Euroopasta lopetettaisiin eläinpuistot ei ihmiset juuri eläimiä omilla silmillään näkisi.
https://www.reddit.com/r/SweatyPalms/comments/1uu5g6r/nsfw_a_tourist_was_seriously_injured_after_being/MesiZoolle tai konkurssiin päättyneelle edeltäjälleen on kohtuullisen epärelevanttia, mitkä (muun) Euroopan tai Amerikan eläinpuistojen vierailijoiden motiivit ovat.
Ähtärin Zoon visitoreista yli 90% on suomalaisia. - Anonyymi00078
Anonyymi00077 kirjoitti:
MesiZoolle tai konkurssiin päättyneelle edeltäjälleen on kohtuullisen epärelevanttia, mitkä (muun) Euroopan tai Amerikan eläinpuistojen vierailijoiden motiivit ovat.
Ähtärin Zoon visitoreista yli 90% on suomalaisia.Kyllä. Suomi kuuluu myös Eurooppaan. Eläinpuistot on yleisiä täällä koska täällä ei ole runsasta villieläinten biomassaa jota voisi tarkastella lomapaikan ikkunasta.
Kun taas Amerikassa niille ei ole samaa kysyntää koska eläimiä on niin vitun paljon kaikkialla koska luonto on monipuolisempaa, rikkaampaa ja eläimet saavat sieltä ravintoa helpommin. - Anonyymi00102UUSI
Anonyymi00078 kirjoitti:
Kyllä. Suomi kuuluu myös Eurooppaan. Eläinpuistot on yleisiä täällä koska täällä ei ole runsasta villieläinten biomassaa jota voisi tarkastella lomapaikan ikkunasta.
Kun taas Amerikassa niille ei ole samaa kysyntää koska eläimiä on niin vitun paljon kaikkialla koska luonto on monipuolisempaa, rikkaampaa ja eläimet saavat sieltä ravintoa helpommin.Kyllä ainakin Ähtäristä etelään on jo niin paljon kaikkia ns. villieläimiä juoksentelemassa ihmisten pihoilla, eli susia, ilveksiä ja karhut jää jo junien alle, että eläinpuistot ovat jo vanhanaikaisia. Eläinten suojelijoiden työtä. Kai sitten ääni muuttuu, kun Helsingissäkin alkaa näkyä luonnon eläintarha. Helppo altistaa muut, kun itse on kivimuurin suojassa.
- Anonyymi00104UUSI
Anonyymi00102 kirjoitti:
Kyllä ainakin Ähtäristä etelään on jo niin paljon kaikkia ns. villieläimiä juoksentelemassa ihmisten pihoilla, eli susia, ilveksiä ja karhut jää jo junien alle, että eläinpuistot ovat jo vanhanaikaisia. Eläinten suojelijoiden työtä. Kai sitten ääni muuttuu, kun Helsingissäkin alkaa näkyä luonnon eläintarha. Helppo altistaa muut, kun itse on kivimuurin suojassa.
Enpä ole sutta tai ilvestä koskaan nähnyt vaikka aika paljon Suomen teitä ajanut ja metsässä ollut. Peuratkin alkaa vasta siinä Riihimäen ja Tuusulan kohdilla kun pohjoisesta päin etelään ajaa, silleen että niitä näkee autosta pelloilla.
- Anonyymi00017
Kustannukset on laitettu kuntoon. Sivonen johtaa hallitusta ja omistaja harjaa vessan pönttöjä.
Teidän pitää vain malttaa odottaa! - Anonyymi00018
Ensin Ähtärin kunnan päättäjät ja sitten kaupungin päättäjät nyt vaan olivat niin tyhmiä, että laittoivat meidän kunnallisverot palamaan matkailuun, yli 50 vuotta. Lopputulos on nähty, viimeinen näytelmä toki vielä näkemättä.
- Anonyymi00019
Kaikki olisi edelleen hyvin jos ette olisi äänestäneet persuja, juuri he pilasivat hyvän yhteistyön ja kaupungin ylijäämät sulivat alijäämäksi.
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Kaikki olisi edelleen hyvin jos ette olisi äänestäneet persuja, juuri he pilasivat hyvän yhteistyön ja kaupungin ylijäämät sulivat alijäämäksi.
Kun persut tulivat mukaan niin koko kupla puhkesi ja laittomuudet paljastuivat hetkessä.
Kaikki oli ollut ennen piilossa ja uutta velkaa otettiin surutta.
Seurasi pitkä poliisitutkinta ja syytteet nostettiin ja yhtiöt menivät konkurssiin pikavauhtia.
Heitä ei ole tietääkseni syytteessä ja he ajavat tiukkaa taloutta joka paikassa. Se on veronmaksajien etu.
Esimerkiksi luottamushenkilöiden palkkioiden korotusta he eivät ole hyväksyneet.
- Anonyymi00021
Eläinpuisto ei oo bisnes vaan yleishyödyllinen laitos, jonka rahoitukseen tulisi koko Etelä-Pohjanmaan osallistua. Eläinpuisto virkistää E-P: n matkailua ja on koko alueen kannalta merkittävä käyntikohde. Pärjääkö E-P pelkällä Tuurilla ja Powerparkilla.
- Anonyymi00022
Voisiko esim Etelä- Pihjanmaan hyvinvointialue luopua ryhmärahoistaan ja ohjata ne Ähtärin eläinpuiston nostamiseen uuteen nousuun? ?
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Voisiko esim Etelä- Pihjanmaan hyvinvointialue luopua ryhmärahoistaan ja ohjata ne Ähtärin eläinpuiston nostamiseen uuteen nousuun? ?
Kyllä voisi ja rahat tulee Purran kassasta.
Samalla voidaan edistää kansanterveyttä rapsuttamalla lampaita ja ihailemalla petolintuja.
Kaikki hyötyvät. Ainoastaan kanelimunkit vähenevät, joka on päättäjien kestettävä - Anonyymi00024
No kerro nyt saatanan välkky että mitä yhteishyötyä siitä on meille ollu jo 50v ajan?? Voi vittu kun koko kunta konkurssissa ja EDELLEENKÄÄN idiootit ei ymmärtä tilannetta. Hyvä luoja te ootte tyhmiä!
- Anonyymi00025
Kyllä kaikki Ähtärin vetovoima katoaa jos eläinpuiston ei elvytetä tai saada jotain tilalle. Tästä tulee peräkylien peräkylä.
Ei työpaikkoja, ei sairaalaa, ei turismia eikä kohta kunnan viraston palvelujakaan. Kirjastokin varmaan toimii kohta itsepalveluperiaatteella niin säästetään taas muutama työpaikka. Kohta ei sitten tartte mitään palvelujakaan kun ei oo työpaikkoja eikä ihmisiä jotka palveluja käyttäisi.
Toisaalta ei autiot kylät ja tulot toisaalta huono asia ole. Pitäähän susille ja karhuillekin olla joku paikka missä ei ihmiset häiritte eloa.- Anonyymi00026
Pitäisikös tunnistaa se miksi paikkakunta on kuihtunut ja vähäisetkin palvelut kutistuvat ?
Se syy tulee tunnistaa ja siitä irtauduttava. - Anonyymi00027
Tämä on sitä keskustalaista aluepolitiikkaa. Samalla meni pankit, kyläkoulut ja meijerit.
Ja silti uhotaan Jussi- paita päällä! - Anonyymi00030
Eiköhän tämä ala olla jo tilanne. Eläinpuistoa on elvytetty meidän rahoilla jo tarpeeksi. Jos löytyy ulkopuolinen rahoittaja tai valtio tms, niin ok.
- Anonyymi00033
Niin MIKÄ VETOVOIMA? Hyvä luoja, kettään kiinnostanu enää vuosiin koko kyläpahanen JOS ET OO HUOMANNU.
Säälistäkö pitäisi kuntalaisten rahoja huusata tuonne lisää, että kunnan yrityksille tulisi kesäisin pari asiakasta?? Vittu jos ette omillanne pärjää, LAPPUA LUUKULLE! - Anonyymi00037
Anonyymi00033 kirjoitti:
Niin MIKÄ VETOVOIMA? Hyvä luoja, kettään kiinnostanu enää vuosiin koko kyläpahanen JOS ET OO HUOMANNU.
Säälistäkö pitäisi kuntalaisten rahoja huusata tuonne lisää, että kunnan yrityksille tulisi kesäisin pari asiakasta?? Vittu jos ette omillanne pärjää, LAPPUA LUUKULLE!Joo sama mieltä. Rakennukset ja rakennelmat tulisi purkaa ja maisemoida takaisin erämaaksi.
- Anonyymi00103UUSI
Anonyymi00026 kirjoitti:
Pitäisikös tunnistaa se miksi paikkakunta on kuihtunut ja vähäisetkin palvelut kutistuvat ?
Se syy tulee tunnistaa ja siitä irtauduttava.Ähtäriä en kummemmin tunne, mutta varmaan syy on sama kuin muuallakin, ihmiset vanhenee eivätkä enää kuluta niin kuin ennen nuorena. Ehkä Ähtärin eläinpuiston kannattaisi markkinoida aktiivisesti vaikkapa matkanjärjestäjien sokkomatkoille. Päivässä Ähtärissä ehtii kääntymään aika laajalta alalta Suomea.
- Anonyymi00028
Tulkaa jo jouduin tähän päivään katsokaas kun entistä ei voi muuttaa huomisesta ette tiedä niin on viisasta elää tässä ja nyt.💕
- Anonyymi00029
Voisiko vesi- ja jätevesimaksut korottaa vaikka 20%:a ja siirtää se raha eläinten hyvinvointiin. Samalla tulisi työpaikkoja lisää.
- Anonyymi00051
Maksa kuule omasta pussistas.Nyt jo kalleimmasta päästä..
- Anonyymi00031
Miksi vain 20%? Hukevelimaksu myös sivukylille. Siellä samat verot kuin kaikille muillekin
- Anonyymi00046
Mikä on "hukevelimaksu"?
- Anonyymi00032
Juna meni jo, nyt konsultti Euro tekee päätökset jatkaako Mesi-zoo marraskuun jälkeen.
- Anonyymi00039
Kyllä matkailun kuihtuminen tekee huonoa koko kylälle. Ähtärin kauppojen kesäajan myyntiin, ruokapaikkoihin, mökki vuokraukseen, kesätyöpaikkojen määriin jne. Jotain pitäisi saada ainakin tilalle.
- Anonyymi00049
Kauppojen kesäajan myyntiin vaikuttavat myös Ähtärissä oman kesämökin omistavat, yleensä hyvätuloiset ja vakituiset kesäasukkaat. Ei kaikki ole matkailun eikä eläinpuiston varassa, onneksi näin. Varakas oikeasta kaupungista tuleva kesämökin omistaja voi teettää kiinteistöllään remontteja paikallisilla ähtäriläisillä yrityksillä, ostaa rakennustarvikkeita paikallisesta yrityksestä, ja käyttää muutenkin paikkakunnalla (vielä) olevia palveluita. Eläinpuistokävijät voivat ajaa lähipaikkakunnilta katsomaan elukat, ajaa takaisin ja he eivät käytä mitään paikkakunnan palveluita. Autokin tankataan halvemmalla muualla, eivätkä he edes poikkea Ähtärin keskustassa, vaan ajavat suoraan eläinpuistoon ja pois Ähtäristä.
- Anonyymi00040
Vaikea sitä on mitään uutta keksiä ja kehitellä. En oo kuullut yhtään hyvää ideaa matkailun tilalle.
- Anonyymi00041
46 000 kävi eläinpuistossa eli hyvin vaatimaton määrä ei sillä ole mitään merkitystä.
- Anonyymi00047
Anonyymi00041 kirjoitti:
46 000 kävi eläinpuistossa eli hyvin vaatimaton määrä ei sillä ole mitään merkitystä.
Mihin luku perustuu. Omistajat puhuvat puolta suuremmasta kävijämäärästä.
- Anonyymi00048
Anonyymi00047 kirjoitti:
Mihin luku perustuu. Omistajat puhuvat puolta suuremmasta kävijämäärästä.
Kautokurulla on omat luvut ja omat tavat miten turismin tuotto kunnalle lasketaan, ei luota Hankenin kaavaan jota muut käyttävät
- Anonyymi00050
Anonyymi00041 kirjoitti:
46 000 kävi eläinpuistossa eli hyvin vaatimaton määrä ei sillä ole mitään merkitystä.
tästä se nousee!!
- Anonyymi00056
Anonyymi00041 kirjoitti:
46 000 kävi eläinpuistossa eli hyvin vaatimaton määrä ei sillä ole mitään merkitystä.
Tämä on valetta!
- Anonyymi00075
Anonyymi00047 kirjoitti:
Mihin luku perustuu. Omistajat puhuvat puolta suuremmasta kävijämäärästä.
Se 80 000 oli tavoite. Siihen ei päästy
- Anonyymi00052
Voi sanoa, että Ahterin elukkalan kuoppa on kaivettu. Sellainen, josta ei enää nousta.
- Anonyymi00053
Vihreillä on järkevä ehdotus, viekää takain luontoon eläimet ja laskekaa vapaaksi.
- Anonyymi00054
Onhan tuo valtava luku. Jos jokainen jättää satasen päästään jo 4.800.000 € liikevaihtoon. Ja kate on puolet siitä!
- Anonyymi00055
Mutta kun keskimäärin 10€ jättää jokaanen kävijä, joten se siitä. Lapset ilman, vanhukset ja vammaaset alennuksella ja täysjäkiset jättää käymättä.
- Anonyymi00059
>”Jos jokainen jättää satasen ..”
Jos jos jos. Vaan eikun ei jätä. Sä elät jossain toivotaan toivotaan unelmissa, niin kuin koko muukin kepukaarti. Täysin irti todellisuudesta.
Realiteetti on, että matkailumäki kuihtui, meni jo kertaalleen konkkaan ja on taas kuihtumassa uudestaan. Seuraava lopetuspäätös pyörii jo huulilla.
Nyt vähän silmiä auki. - Anonyymi00061
On vielä lsäksi sellainen pullaa mussuttava sumatrannorsu.
- Anonyymi00063
Anonyymi00061 kirjoitti:
On vielä lsäksi sellainen pullaa mussuttava sumatrannorsu.
Nuorempi persu Savola vain solvaa täällä Eläinpuiston yrittäjiä, jotka eivät ole käsittääkseni syyllistuneet mihinkään laittomaan.
- Anonyymi00057
Kyllä moni käy esim. Keskisellä ostoksilla. Keskinen taas mahdollistaa monen Ähtärissä asumisen tarjoamalla työpaikkoja läheltä.
- Anonyymi00058
Moni ei käy enää keskeisellä,kun lähempääkin saa
- Anonyymi00067
Mitä saa lähempää ja mistä? Suomen pienimmästä Tokmannista jossa puolet hyllyistä tyhjänä ja tarjolla pelkkiä Tenoja ja ämpäreitä?
- Anonyymi00062
Minä ainakin käyn ja käyn niin kauan kuin elän..
- Anonyymi00064
https://www.viiskunta.fi/alavus-saa-matkailijoilta-arvosanan-910-lapsiperhe/13668048
kyllä meilläkin! - Anonyymi00065
Montako miljoonaa tuli maksamaasn kiinalaisten pandat Ähtärille,
kaikkine ylläpito kustannuksineen.🐼🐼 - Anonyymi00066
Jokainen meistä voisi mennä vähän talkoilla pesemään vessoja ja ruokkimaan eläimiä.
Erityisesti kepulaiset, jotka ovat tämän keiton keittäneet.
Siten voisi alkaa uusi nousu.- Anonyymi00068
Nuorempi Savolan idioottipersuveljeksistä taas pilkkaa Kepulaisia. Muistan kun molemmat aikoinaan nevalla itki ja rukoilli ettei vanhempi saisi potkuja. Vannoivat olevansa uskollisimmat kepulaiset Ähtärissä.
- Anonyymi00070
Anonyymi00068 kirjoitti:
Nuorempi Savolan idioottipersuveljeksistä taas pilkkaa Kepulaisia. Muistan kun molemmat aikoinaan nevalla itki ja rukoilli ettei vanhempi saisi potkuja. Vannoivat olevansa uskollisimmat kepulaiset Ähtärissä.
Mutta lopeta turha riidan haastaminen kun et saa sillä kuin riitaa aikaan
- Anonyymi00074
Anonyymi00070 kirjoitti:
Mutta lopeta turha riidan haastaminen kun et saa sillä kuin riitaa aikaan
Loppuu heti kun apulaissheriffi lopettaa vuosikausia kestäneen vainoomisen.
- Anonyymi00085
Anonyymi00068 kirjoitti:
Nuorempi Savolan idioottipersuveljeksistä taas pilkkaa Kepulaisia. Muistan kun molemmat aikoinaan nevalla itki ja rukoilli ettei vanhempi saisi potkuja. Vannoivat olevansa uskollisimmat kepulaiset Ähtärissä.
Savolan suku on tehnyt valtavia virheitä kunnan johtamisessa.
- Anonyymi00076
Kyllä persut hoitaaa
- Anonyymi00079
Ihan varmasti kamu
- Anonyymi00080
Villieläinten niukahko biomassa aikaansaa sen että kiinnostus eläinten tarkkailuun hallituissa puisto-olosuhteissa jatkunee, olivat vihreät tai persut siitä mitä mieltä hyvänsä
- Anonyymi00081
Ähtärin tarhan eläinten biomassa uhkaa päätyä teurasmassaksi, ellei niitä saada lahjoitettua muihin tarhoihin. Kun MesiZoon rahat loppuu, niin eläinten ruoka on katkolla. Toivottavasti suunnitelmat eläinten pikasiirroista ovat ajantasalla MesiZoon toimistolla. Varmuuden vuoksi. 🙋♀️
- Anonyymi00083
Anonyymi00081 kirjoitti:
Ähtärin tarhan eläinten biomassa uhkaa päätyä teurasmassaksi, ellei niitä saada lahjoitettua muihin tarhoihin. Kun MesiZoon rahat loppuu, niin eläinten ruoka on katkolla. Toivottavasti suunnitelmat eläinten pikasiirroista ovat ajantasalla MesiZoon toimistolla. Varmuuden vuoksi. 🙋♀️
Villieläin on Suomessa sellainen harvinaisuus nähdä. Pl. jänikset, linnut ja ehkä ketut. Metsätyöntekijänä näet ehkä yhden hirven 3-4 viikon aikana jos säkä käy. Mutta jos kuuntelette amerikkalaisia paikallisten eräilijöiden podcasteja niistä selviää hyvin kuinka paljon yleisempää siellä on nähdä peuroja, karhuja, villisikoja tai hirviä. Se on iso ero siinä eläinten määrässä. Karhut pyörivät Ähtärin kokoisten maalaiskaupunkien keskustoissa ja taajamissa, eikä siellä todellakaan tehdä niistä mitä hälytystä riistaviranomaiselle vaan niitä hätyytellään huutaen jalan ja autoilla pois. Ei siinä tarvitse enää eläinpuistoa kun karhut kävelee kotikadulla.
- Anonyymi00086
Eläinpuistossa on jouduttu pakko korjauksiin jotta eläimet pysyisivät karsinoissaan, tulee paljon kustannuksia.
- Anonyymi00087
Juna meni jo, nyt konsultti Euro tekee päätökset jatkaako Mesi-zoo marraskuun jälkeen.
- Anonyymi00088
Äläpä hupata
- Anonyymi00089
On kaikenlaista persu puunhalaajaa, EU-parlamentissa hannut uskottelee olevansa jotain saarnamiehiä. On pakko uskoa ettei Vennamon opit mennyt ihan täysin perille.
- Anonyymi00090
Korkeasaarella on ihan eri agenda kuin Ähtärin eläinpuistolla. Koskeasaaressa toimii villieläinsairaala ja siellä yritetään saada lisääntymään uhanalaisia eläinlajeja joita sitten toimitetaan ympäri maailmaa toisiin eläintarhoihin jotka toimivat samojen arvojen mukaan, tuo viihdytyspuoli on vain pieni osa saaren toimintaa.
- Anonyymi00092
Ei siltikään pärjää omilla tuloillaan
- Anonyymi00094
Anonyymi00092 kirjoitti:
Ei siltikään pärjää omilla tuloillaan
Ei ole tarkoituskaan, koska tuo viihdytyspuoli ei ole se pääasia.
- Anonyymi00095
Anonyymi00094 kirjoitti:
Ei ole tarkoituskaan, koska tuo viihdytyspuoli ei ole se pääasia.
Niin että tavan ihmisten rahoilla elvytellään eläinlajeja ja toimitellaan ympäri maailmaa hyvää hyvyyttään 🤣 No mitäs järkeä siinä nyt on.
- Anonyymi00098UUSI
Anonyymi00095 kirjoitti:
Niin että tavan ihmisten rahoilla elvytellään eläinlajeja ja toimitellaan ympäri maailmaa hyvää hyvyyttään 🤣 No mitäs järkeä siinä nyt on.
Kyllä uhanalaisten eläinten kannan elvyttämisellä on suuri merkitys, sitä ei vain kaikki itsekkäät ymmärrä.
- Anonyymi00091
jaa Mikko vai?
- Anonyymi00093
Viron- YLE
saa valtiolta 96 miljoonaa.
Miksi meidän
Yle
saa 600 miljoonaa ?
Itse en pysty katsomaan Suomi
Yleä, koska ohjelmat ovat Sdp- probagandaa
ja VALEHTELUA. - Anonyymi00097UUSI
uusi vuosi uudet luvut
- Anonyymi00100UUSI
eläinten ulosteita voi myydä ja saada tuloa
osa polttoaineiksi ja muu osa matkamuistoksi - Anonyymi00101UUSI
Siellä on nyt pakkokorjaukset menossa kaikki aitaukset ovat kunnostamisen tarpeessa ja se MAKSAA !
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58800- 34795
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125736- 88663
- 31602
- 40537
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle63499Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.71496Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞9492- 42479
- 45426
- 57419
Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee24410- 72403
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.23398- 38394
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev102394- 39393
- 33391
- 35387