Ostin ensimmäisen kerran siivouskeikan siivousalan yrittäjältä. Kyseinen yrittäjä oli nettisivuillaan mainostanut vuosien kokemusta ja vähän sokkona päädyin valitsemaan hänet. Siivousjälkeä en kerennyt heti työsuorituksen jälkeen tarkistamaan, mutta kun sain tarkistettua, olin jokseenkin pettynyt.
Kysynkin nyt, että minkälaista ohjeistusta siistijä tarvitsee/haluaa?
Mikä on itsestään selvää ja mistä pitää mainita erikseen?
Esim. Jos kylppärissä on seinään kiinnitetty pesuallas, pitääkö sen siivouksesta mainita erikseen? Kuvittelin nimittäin tämän olevan itsestään selvää. Entä lattiakaivot?
Olen joskus mm. laskenut työkseni siistijöiden palkkoja ja nähnyt minkälaista tiukkaan aikataulutettua siivousta toimistoissa tehdään. Kokemukseni mukaan siivousfirmoissa henkilökunnan vaihtuvuus on suurta ja sen vuoksi mielelläni suosisin tmi-yrittäjää.
Kysely siivousalan yrittäjille
5
129
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko siivooja tietoinen siitä, että kylppärissä on allas. Kylpyhuoneeseen ei välttämättä katsota jos sen siivouksesta ei ole erikseen sovittu. Lattiakaivojen puhdistuksesta olisi hyvä myös sopia erikseen..
Tilausvaiheessa olisi hyvä ottaa selvää siitä mitä kyseinen firma tekee asunnossa, kun heiltä tilaa ylläpitosiivouksen. Sen jälkeen voi sopia mitä muuta haluaa tehdyksi.- Anonyymi
Kylppärin siivouksesta oli nimenomaan sovittu. En ollut maininnut siellä olevasta pesualtaasta erikseen, mutta oletin että kiinteänä rakenteena sekin kuuluisi siivottaviin. Eihän esim. vessassa olevasta pesualtaasta tarvitse erikseen sanoa, että sekin kuuluu siivottavaksi (jos huoneen siivouksesta on sovittu)...
- Anonyymi
Kyllä kylppärissä oleva allas olisi pitänyt siivota, jos kylppärin siivouksesta oli sovittu,
- Anonyymi
Lattiakaivo ei kuulu ylläpitosiivoukseen. Siitä olisi pitänyt mainita erikseen, mutta tietysti pesuallas kuuluu pestä - sehän on itsestään selvää. Reklamoi.
- Anonyymi
Reklamoi. yp-siivoukseen kuuluu ns viikottaissiivottavat, ja päivittäissiivottavat asiat- tietysti kohteesta riippuen.
Perussiivousta ovat:
-Raskaammat peruspesut, kuten lattalattioiden perusteellinen pesu, saunan pesu/lattiakaivojen pesu. Ikkunoiden pesu, seinien pesu, myös ne pesut joihin tarvitaan muuten raskaampi menetelmä, eli erittäin likaisten liesien/uunien pesut, jne. sinkautuneen lian poistopuhdistukset.
Yp-siivouksella tarkoitetaan normaalissa kodissa siivousta, joka sisältää. imuroinnit, lattioiden pyyhkimiset kostea/nihkeä. Käyttötekstiilien tuuletus/tomutus.
Kosketuspintojen ja (häiritsevien) tahrojen pyyhintä. Pesutilojen viikottaispuhdistus, voi erikseen sisältää peruspesun joiltain osin sopimuksesta.(esim kalkinpoisto suihkuseinästä/hanoista, tai lattiakaivon puhdistus)
Keittiön käyttöpintojen puhdistus, kodin pesualtaiden ja wc-altaiden puhdistus.
Yp-siivoukseen voi sisällyttää viherkasvien hoitoa, tai tekstiilihuoltoa. (pyykinpesu, mankelointi, silitys)
Tässä nyt jonkinlainen ehkä puutteellinen lista yp siivouksen hommista, ja eroavaisuus perussiivoukseen, jossa ihan kunnolleen puhdistetaan- esimerkiksi seinien pyyhinnät on perussiivousta, ja kaikkien yläpölyjen poistot, kaapistojen takaa/sohvat hilataan, ja otetaan alusetkin kunnolleen, jne...Samoin pateereiden takuset, ja väit ym työläs siivous on perussiivousta. Mutta ns. käyttökunnossa pitosiivous on sitä yp-siivousta.
Aina pitäisi siistijän kanssa vaihtaa muutama sana, siivottavista. Jos perussiivous on hinnoiteltu erikseen, ostaa mitä välttämättä tarvitsee.
Omassa työssä(yrityssiivousta teollisuudessa) on sekä että limittäin. Ja hankalia likatyyppejä.
Eikä se siivousalan yrittäjä välttämättä ellei ole yksintekijä, tiedä mikä kuuluu, mikä ei, mihinkin. Kentällä työtä tekevä ihminen erottelee kohteissaan nuo harvemmin tehtävät siivouksen osat yp-siivouksesta. Joko sopimuksen mukaan, tai sitten on lappu pöydällä/siivooja ehdottaa tms systeemi. Yrityksissä o kausisiivousaikoja, kun tehdään suuremmat siivousasiat, niin tuotantotiloissa, kuin toimistoissa, ja sostiloissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370