Suomalainen herkkuruoka!

Anonyymi

Olen paluumuuttaja Ruotsista Suomeen, ja olen huomanut suomalaisen keittiön herkut. On ihana maistaa muikkuja kaikenlaisissa muotissa, savustettussa tietenkin on hienoa.

Tiesittekö että Suomessa myös ruisleipä kaikista suosituin? Olen tutustunut näihin aika hyvin, ja saanut maistaa maailman maukkausta ruisleipää, mikä maistuu ihan kun olisi ollut savustettu! Ihan mahtava fiilis, kun löytää näitä suomalaisia ruokatuetteita, mitä ei löytynyt Ruotsista!

Mitä teidän suosikit suomalaisessa ruoassa on?

8

178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vestan tillisilli ja reissumies leipä :)

      • Anonyymi

        Joo, tillisilli on oikean hyvää herkkua, mutta reissumies on suomen parasta leipää!
        Olen maistanut Ruispalaa myös ja se on ihan ok. Se käy mainiosti suomalaisen juuston kanssa, en muista minkä niminen se on, mutta niin hyvää, että sitä voi syödä ateriana joka päivä!


      • Anonyymi

        Maistappa kuule Porokylän ruisevästä. Sen jälkeen et Reissumiestä halua nähdäkkään!


    • Anonyymi

      Ei oo reissumies paras, oli vielä parempi mutta se on vedetty pois markkinoilta.
      Se oli Pörtebröd.

    • Anonyymi

      Olen kokenut että Suomessa on aika paljon vegoruokia kaupoissa, ainakin S-marketilla ja Prismalla. Ostin toissapäivänä vegonakkia ja sitten nakkisämpylöitä. Käristin nakit ja laitoin nakit sämpylöihin. Sitten pistin maukasta vahvaa sinappia ja ketsuppia päälle ja myös vähän "räksallad" senkin päälle. Sitten söin! Voi boy! Olipa mahtavan makuista:)

      Olen ollut vegetaari noin 15 vuotta, mutta en ole koskaan maistanut näin maukasta vegonakkia! Niitä voi osta monenmakuisia ja kokosia vegonakkeja täällä, niinkuin lihanakkeja. Sitten on myös nämä ihanat vegoburgerit mitä voi syödä sämpylän kanssa ihan samaten kun Burger Kingin hampurilaisia. Mutta täytyy sanoa suomalaiset on löytänyt ne kaikkien aikojen parhaat mausteet näihin vegotuotteisiin.

      Ostin myös kasviskala pihviä mikä on ihan kun herkkujen herkku suussa. Jos syö ne keitetty perunoiden kanssa, ja laittaa remulaadikastiketta päälle ja myös jonkun hyvän salaatin niin sitä voi syödä ihan että mahalaukku tekee kiipeetä.

      On aikomus myös lähtee Viroon maistamaan heitten herkkuja keväällä ensi vuonna, jos vielä on tilaisuutta. Täällä Suomessa on paljon eestiläisiä kauppoja missä myydään kaikenlaisia herkkuja sieltä. Haluan kuitenkin käydä katsomassa mistä löytyy kaikkien aikojen parhaat virolaiset ravintolat missä tarjoillaan vegeruokaa kaiken tavoin.

      Että kyllä vegeruoka tänään on ihan samankaltainen kun liharuoka, koska voidaan valmistaa sen sillä tavalla että maistuu paremmalta kun liharuoka. Vegeruoka on terveellinen, hyvä ilmastolle, ei tapa tai kiduta eläimiä. Tämä on ihan optimaali ruokalaji minulle ja monelle muulle.

    • Anonyymi

      Minulla tulee Suomessa aina ikävä hyvää Falunin makkaraa.
      Falukorv on todella hyvää. Parempaa, kuin mikään suomalainen makkara. On mausteet ja muukin kohdallaan.
      En pidä surströmingistä, mutta on Ruotsissa on paljon muita herkullisia ruokia.
      Aihe oli kuitenkin suomalainen ruoka. Suomessa on minullekkin monia hyviä ruokia.
      Heja Finland!

      • Anonyymi

        Aivan. Kyllä Falukorv on hyvää, vaikka monet suomalaiset väittävät muuta.
        Falusta on niin helppo laittaa vaikka mitä hyvää.


    • Anonyymi

      Olen maistanut karjalanpiirakkaa ja kalakukkoa, on se herkkua:))
      Muistan noin kymmenen vuotta sitten kun asuin Tukholmassa ja minun ruotsalainen tuttava kerto mulle että hän rakastaa suomalaisia ruokalajia. Hänellä oli tapa laitta porkkanalaatikkoa, makaroonilaatikkoa ja maksalaatikkoa joskus tällöin, siis ei vaan jouluksi. Hän kerto mulle tästä kalakukosta, ja kun sain häneltä reseptin kuinka laittaa sitä niin testasin. Onpa maukasta ja hyvää:) Reseptiä voi katsoa netistäkin.

      Mämmiä voi syödä koska vaan, se on aitoa suomalaista herkkua. Äitini laitto usein simaa, mikä on ihana juoma, missä oli rusinoita laitettu sekaan. Tämäkin taitaa olla aitoa suomalaista juomaa.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      31
      5166
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      65
      3066
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2940
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2841
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      20
      1619
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1580
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1556
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      413
      1243
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1120
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      223
      1052
    Aihe