Hei,oon nyt viitisen vuotta miettinyt ja pohtinut sopivaa rotua itselleni ja td on yksi hyvä vaihtoehto :) Muita on staffi,dalmis ja dobermanni. Dogeissa mua kiehtoo niiden koko,väritys ja luonne. Ovat lempeitä jättiläisiä,joskin jääräpäitä ja vahtiviettisiä :) Onko suositella hyvää keennelliä jossa kasvatetaan mustia ja/tai brindlejä doggeja :) ?
Great dane harkinnassa
1
108
Vastaukset
- Anonyymi
Valitse doggisi vastuulliselta kasvattajalta, joka on tutkinut vanhemmista enemmän kuin minimivaatimuksien verran terveyttä. Sydänultra tulee rekisteröinnin ehdoksi ensi kuun alussa, ja silti ihmiset käyttävät huoletta (kiireellä?) vain kuunneltuja koiria. Lonkat mieluiten keskiarvoltaan B, iso koira tarvitsee terveet nivelet. Selkätutkimus spondyloosin osalta olisi hyvä olla kummallakin vanhemmalla, valitettavasti vain harvat tätä teettävät vaikka terveitä selkiä on vain puolilla tutkituista. Valitse kasvattaja ja sitten vasta koira, kavattajissa on niin paljon eroja, ja pitkän linjan konkarit tuntuvat olevan niitä terveydestä eniten välinpitämättömiä. Onnea upean rodun valinnasta, mikäli tähän päädyt. Ps. Dobermanni on ihana rotu mutta sydäntilanne on niin surkea että en missään tapauksessa voi suositella sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423394- 361984
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301729- 161527
- 231508
- 91391
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781125- 221102