Steinerfaija kiittää ja poistuu lopullisesti

Olen aikaisemmin ollut tällä palstalla aktiivinen, nimellä Steinerfaija. Kun nuorempi lapseni meni lukioon, jäi tämä palsta minulta vähemmälle seuraamiselle ja hukkasin vielä Steinerfaija-tilin salasanankin. Nyt tuo nuorimmainen kirjoitti ylippilaaksi ja ajattelin, että esittäydyn ja samalla poistun lopullisesti. Tämä teksti on muokattu Facebookin Uskontokuntiin kuulumattomat vanhemmat -ryhmästä.

Olen itse ns. "telaketjuateisti", vapaa-ajattelija ja aktiivinen uskonnottomien lasten oikeuksien puolesta toimija (mm Kantelupukki-palvelussa), jolla on nyt kaksi steinerkoulun käynyttä aikuista lasta (toinen kävi lukion muualla), olen saanut tällä palstalla esitettyihin ja vastaaviin kommentteihin vastailla aika paljon ja oikoa ennakkoluuloja lähes aina, kun olen maininnut olevani vapaa-ajattelija, ateisti ja steinervanhempi.

Minun lapseni olivat ensimmäisestä luokasta lähtien Tampereen Rudolf Steiner -koulussa. Tiedän, että on olemassa myös sellaisia kouluja, joissa opetuksen taso ei ole välttämättä kovin hyvä. Nämä ovat pääsääntöisesti pienempiä kouluja, joissa vahvaluonteinen opettaja voi pilata muuten hyvän opetuksen omilla taikauskoillaan, mutta sama koskee yhtälailla myös kunnallisia peruskouluja.

Kunnallisissa peruskouluissa on lisäksi paljon steinerkouluja enemmän ongelmia pakollisten kirkkokäyntien ja muun uskontoon sitouttamiseen pyrkivän toiminnan kanssa, kirkkokäyntejä, uskonnollisia aamunavauksia ja seurakuntien värväystilaisuuksia ei steinerkouluissa parhaimmillaan ole lainkaan. Toki poikkeuksiakin on, mutta esimerkiksi Tampereella ET on hyvin yleinen valinta ja suhteettoman suuri määrä steinerkoululaisista käy prometheusleirin, rippileirin sijaan.

Steiner oli oman aikansa tuote, hengentieteilijä ja mystikko, joka syntyi 1861 aika erilaisessa maailmassa kuin missä me nykyään elämme. Hänen aktiiviaikanaan "oikeat tiedemiehet" kehittelivät vielä hukeita teorioita henkimaailman ja reaalimaailman välisistä suhteista ja Steiner oli yksi näistä ja vaikka tänä päivänä hänen teoriansa tuntuvat täydeltä huuhaalta, mitä ne tietysti nykytiedon valossa ovatkin, ei hänen ympärillään steinerkouluissa ole mitään henkilökulttia, vaan Steineria kunnioitetaan pedagogiikan kehittäjänä ja alkuunpanijana. Arkkitehtinä hän oli erityisen kiinnostunut muodoista ja hänen pedagogiikkansa perustui, paitsi hänen itse kehittämälleen antropsofiselle ihmiskäsitykselle, myös pedagogian kehittäjän, Johann Friedrich Herbartin työlle.

Steiner oli kuitenkin sitä mieltä, että lapsille ei pidä opettaa mitään uskontoa totena, antroposofia tai mikään hengentiede ole soveliasta opetettavaksi lapsille, vaan heitä on kasvatettava ymmärtämään maailmaa konkreettisesti ja eri ainekokonaisuuksia yhdistelemällä niin, että pystytään näkemään yhteyksiä vaikkapa musiikin ja matematiikan tai muotojen ja fysiikan välillä. Steinerpedagogiikka on kehittynyt huimasti sen sadan vuoden aikana, jota se on ollut olemassa (2019 on juhlavuosi) ja esimerkiksi peruskoulu on ottanut siitä paljon vaikutteita mm. elämyksellisen oppimisen, luokkahuoneesta poistumisen ja ainerajojen rikkomisen muodossa.

Modernin steinerkoulun perusteet loi mm. Stefan Leber kirjassaan "Kouluyhteisön rakentaminen" ja Suomessa erityisesti Jarno Paalasmaa on tehnyt loistavaa työtä steinerpedagogiikan tuomisessa 2000-luvulle (välillä itkien ja potkien ;-)

Ne opettajat, jotka pyrkivät vaikuttamaan lapsiin uskontoon sitouttavalla tavalla, toimivat vastoin Steinerin omia oppeja Opetushallituksen ohjeita ja Suomen lakia, aivan samoin kuin ne kunnallisen peruskoulun opettajat, jotka omia uskomuksiaan lapsille tarjoavat.

Istuin vuosia Tampereen steinerkoulun hallituksessa, enkä kohdannut koskaan Steinerin henkilöpalvontaa tai muuta hänen salatieteisiinsä viittaavaa toimintaa, lukuunottamatta toistuvia vitsejä ja letkautuksia, joiden pohjalla on luonnollisesti steinerpedagogiikkaan perehtymättömien ennakkoluulot ja überhihhuli Steinerin omat, sadassa vuodessa välillä aika hupaisiksi muuttuneet fantastiset maalailut :-D

Uskonnoissa ja uskomuksissa on se ongelma, että ihminen, joka on niiden vallassa, ei käsitä tekevänsä väärin niitä lapsille syöttäessään. Valitettavasti uskonnollisuus ja lähetyskäsky elävät voimallisena monessa opettajassa vieläkin, pedagogiikasta riippumatta.

Ainoa syy muuten, miksi steinerkouluissa uskontoa opetetaan, on Suomen laki, joka määrää uskonnonopetuksen pakolliseksi perusopetuksessa ja steinerkoulujen on noudatettava sekä valtakunnallisia OPSin perusteita, että perustopetuslakia, sen §13 mukaan lukien.

Seuraan tätä ketjua vielä ehkä hetken, mutta muuten kiitän kaikkia vuosien varrella kanssani keskustelleita ja poistun lopullisesti, ehkä ;-)

Riku Salminen,
Steinerfaija

0

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        25
        2074
      2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        88
        1899
      3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        88
        1871
      4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        13
        1583
      5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        488
        1446
      6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        1
        1434
      7. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        1247
      8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

        p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
        Lieksa
        48
        1227
      9. Mistä juttelit viimeisen kerran

        Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
        Ikävä
        73
        1104
      10. Kemet lomautukset

        Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
        Suomussalmi
        35
        1089
      Aihe